НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

27.11.2009
27 жовтня 2009 р. виповнилося 80 років від дня народження  професора кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця Лії Олексіівни Тришкової.
 
         Вона народилася в далекій столиці Азербайджану, місті Баку. Росла і виховувалась в родині службовців: батько – працівник нафтової промисловості, мати – економіст.
У 1948 р. Лія Олексіївна вступила на педіатричний факультет Київського медичного інституту. В студентські роки вона жила в сім`ї професора О.І. Кошель-Плескунової і виховувалась на прикладі працелюбності та наукових традицій кафедри, яку очолювала професор. З 5-го курсу почала відвідувати педіатричний гурток, закохалась в професію педіатра. Першим її вчителем був видатний професор-педіатр О.В. Черкасов.
         Після успішного закінчення навчання в 1954 р. Лія Олексіївна Трішкова була рекомендована на наукову роботу. В стінах Київського медичного інститута вона пройшла шлях від клінічного ординатора до професора, завідуючого кафедрою дитячих інфекційних хвороб.
         Чергування в лікарні, професорські обходи, власноруч проліковані і проконсультовані в стінах дитячих стаціонарів м.Києва пацієнти – Лія Олексіївна дуже швидко набула найвищої кваліфікації лікаря педіатра-інфекціоніста. Вона неодноразово виконувала відповідальні завдання по наданню лікувально-консультативної допомоги в УРСР та за її межами. В 1961 р. Л.О. Трішкова була відряджена в Республіку Сомалі по лінії Червоного Хреста, де півроку працювала на посаді завідуючої дитячим відділенням Сомалійського державного госпіталя.
         Повернувшись з далекої Африки, Лія Олексіївна успішно працює на посаді асистента, а з 1966 р. – доцента кафедри дитячих інфекційних хвороб Київського медичного інституту.
У 1974 р. захистила докторську дисертацію “Клінічна оцінка стану імунологічної реактивності і обміну мікроелементів при вірусному гепатиті у дітей.” В подальших наукових дослідженнях розробляються актуальні питання дитячої інфекційної патології. У 1980 р. Лії Олексіївні присвоєно звання професора. З 1983 р. впродовж десяти років професор Л.О. Трішкова завідувала кафедрою дитячих інфекційних хвороб. З 1993 р. до виходу на пенсію в 2004 р. – професор кафедри.
         Практичні заняття та лекції Лії Олексіївни є зразком педагогічної майстерності, відрізняються лекторським талантом, змістовністю, вмінням володіти увагою аудиторії. Незабутні професорські обходи у відділеннях лікарні, огляд хворих, розбір історії хвороби, глибокі і мудрі висновки й рекомендації щодо подальшого лікування. Ніщо так не виховує і не формує особистість лікаря, як власний приклад. Тому студенти, молоді лікарі, викладачі знаходячись і працюючи в творчій атмосфері клініки, вчились, проходили етапи становлення кваліфікованого фахівця, виростали в науковому і лікарському аспектах.
Професор Л.О. Трішкова брала найактивнішу участь в суспільному житті університету. Протягом 1978–1980 рр. була заступником декана, пізніше в.о. декана педіатричного факультету; тривалий час була головою циклової методичної комісії інституту, членом спеціалізованої Вченої ради по захисту дисертацій.
Протягом кількох десятиріч Лія Олексіївна Трішкова плідно керувала роботою наукового студентського гуртка кафедри. З гуртківців до асистентів, доцентів і професорів виросли більшість викладачів кафедри.
Професор Лія Олексіївна Трішкова є автором і співавтором близько 160 наукових праць, монографій, навчальних посібників.
Приклад життєвого шляху Лії Олексіївни – це постійне перебування на передовій у боротьбі з дитячими інфекційними хворобами, це – тисячі вдячних маленьких пацієнтів та їх батьків.
          Учні та колеги щиро вдячні Лії Олексіівні за мудрість, інтелігентність, щедрість душі, готовність допомагати людям та підтримку в творчих і життєвих пошуках.