Вступна кампанія 2026: що треба знати про пільгові категорії і спеціальні умови прийому

Вступна кампанія забезпечує особливі умови для вступників із числа учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, дітей-сиріт та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Приймальна комісія Національного медичного університету імені О.О Богомольця надає детальну інформацію, яка стосується прийому на навчання пільгових категорій та їх участі в конкурсному відборі.
Пільги під час вступу – це не формальність, а важливий інструмент забезпечення рівного доступу до освіти в умовах війни та соціальних викликів. Водночас кожна з категорій потребує документального підтвердження, а також дотримання встановлених процедур подання заяв.
Усі пільги при вступі можна розділити на три категорії:
- Вступ за співбесідою замість НМТ.
- Вступ на окремо виділені бюджетні місця.
- Переведення на вакантні бюджетні місця.
Усі пільги застосовуються:
- до заяв на відкриті та широкі конкурсні пропозиції;
- якщо вступникові не запропонували жодного бюджетного місця по жодній з поданих заяв.
Як скористатися пільгами при вступі
Щоб скористатися пільгами при вступі, необхідно обов’язково підтвердити свій статус у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) ДО початку подання заяв. Для цього потрібно особисто звернутися до приймальної комісії будь-якого університету з оригіналами документів. Пільги дають право на співбесіду замість НМТ та участь у спеціальних квотах на бюджет.
Що таке квота?
Це – частина окремо виділених місць на бюджет, на які проводиться конкурс для певних пільгових категорій. Окремі категорії вступників можуть претендувати на навчання за державним замовленням у межах встановлених квот.
Хто має право вступати за квотою-1?
- особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
- особи, яким за рішенням регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти відмовлено в участі в НМТ 2026 року, що підтверджено витягом з протоколу засідання регламентної комісії, завіреним підписом секретаря і печаткою РЦОЯО;
- особи, яким на запит щодо можливості створення спеціальних умов для проходження НМТ 2026 року регламентною комісією при регіональному центрі оцінювання якості освіти надано відмову в їх створенні через відсутність організаційно-технологічних можливостей (за умови внесення до картки фізичної особи відповідного витягу з протоколу засідання регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти та медичного висновку, у якому зазначено про необхідність створення певних умов для проходження НМТ);
- особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, які не змогли взяти участь в основних та додаткових сесіях НМТ 2026 року через захворювання або патологічний стан, зазначені в Переліку захворювань і патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом № 1027/900 (за умови подання до приймальної комісії закладу вищої освіти документа (його копії), що засвідчує статус особи з інвалідністю І або II групи або дитини з інвалідністю та одного з документів, зазначених у підпункті 1 пункту 2 наказу № 1027/900, або копії такого документа);
- особи з інвалідністю І-ІІ груп або діти з інвалідністю, які в рік вступу успішно склали НМТ;
- особи, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа (до 23 років).
Хто має право вступати за квотою-2?
Згідно розділу IV Правил прийому 2026 року, вступати на 1-й курс за Квотою-2 (за умови подання до приймальної комісії копії документів, що посвідчують право на пільгу) мають право особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які переселилися з неї до 01 жовтня року, що передує року вступу.
За квотою-2 за результатами НМТ або НМТ та творчого конкурсу користуються особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які переселилися з неї до 01 жовтня року, що передує року вступу.
Які пільги мають ВПО, особи, що проживають на ТОТ, та на територіях, де ведуться активні бойові дії?
І. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-2 користуються особи:
– Місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 жовтня року, що передує року вступу.
– Місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які переселилися з неї до 01 жовтня року, що передує року вступу.
ІІ. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі у вигляді участі у конкурсному відборі на навчання за результатами співбесіди з української мови, математики, історії України, біології та/або спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-2 користуються особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 жовтня року, що передує року вступу.
Чи є категорії абітурієнтів, які можуть вступати за співбесідою?
І. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі на підставі позитивної оцінки співбесіди з української мови, математики, історії України, біології (за умови подання до приймальної комісії копії документів, що посвідчують право на пільгу) мають право особи з інвалідністю внаслідок війни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, особи з інвалідністю, які неспроможні відвідувати навчальні заклади.
- особи з інвалідністю (зокрема особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які неспроможні відвідувати заклад освіти (за рекомендацією органів охорони здоров’я та соціального захисту населення);
- особи, яким Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано право на прийом без екзаменів до державних закладів вищої освіти за результатами співбесіди;
ІІ. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі у вигляді участі у конкурсному відборі на навчання за результатами співбесід: з української мови, математики, історії України, біології користуються:
- особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, особи з Інвалідністю внаслідок війни, учасники бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- особи, яким за рішенням регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти відмовлено в реєстрації для участі в НМТ 2026 року через неможливість створення особливих (спеціальних) умов (за умови внесення до картки фізичної особи копії медичного висновку за формою первинної облікової документації № 086-3/о «Медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання», затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2016 року за № 1707/29837 (далі – наказ № 1027/900), що завірена підписом секретаря регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти і печаткою регіонального центру оцінювання якості освіти, та відповідного витягу з протоколу засідання регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти);
- особи, яким на запит щодо можливості створення спеціальних умов для проходження НМТ 2026 року регламентною комісією при регіональному центрі оцінювання якості освіти надано відмову в їх створенні через відсутність організаційно-технологічних можливостей (за умови внесення до картки фізичної особи відповідного витягу з протоколу засідання регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти та медичного висновку, передбаченого абзацом третім цього пункту, у якому зазначено про необхідність створення певних умов для проходження НМТ);
- особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, які не змогли взяти участь в основних та додаткових сесіях НМТ 2026 року через наявність захворювання або патологічного стану, зазначеного в Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом № 1027/900 (за умови подання до приймальної комісії закладу вищої освіти документа (його копії), що засвідчує статус особи з інвалідністю І або II групи або дитини з інвалідністю та одного з документів, зазначених у підпункті 1 пункту 2 наказу № 1027/900, або копії такого документа);
- особи, які вступають на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб за іншою спеціальністю (освітньою програмою) на основі НРК6, НРК7.
- Особи визначених в цьому пункті категорій, які складали НМТ у рік вступу, але не подолали поріг «склав/не склав», можуть брати участь у конкурсному відборі за результатами співбесід з предметів НМТ або співбесід з предметів НМТ та творчого конкурсу виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб.
ІІІ. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі на навчання для здобуття ступеня магістра на основі НРК6, НРК7 у вигляді участі у конкурсному відборі на навчання за результатами співбесіди з іноземної мови замість ЄВІ та/або фахового іспиту замість ЄФВВ.
Хто має право на переведення на вакантні місця державного замовлення?
Право на переведення на вакантні місця державного чи регіонального замовлення мають окремі категорії вступників. Першочергове (обов’язкове) право у разі появи вакантних місць, на них позачергово та обов’язково переводять пільгові категорії вступників та студентів. Хто до них належить, детальніше
- Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення в обов’язковому порядку на вакантні місця, осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту конкурсну пропозицію, незалежно від конкурсного бала, користуються:
1) діти загиблих (померлих) осіб, визначених у частині першій статті 101 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з їх числа;
2) діти загиблих (померлих) осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України; особи, один з батьків яких загинув або помер внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності;
3) особи, один з батьків яких є учасником бойових дій на території інших держав, який загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час воєнних дій та конфліктів на території інших держав, а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на території інших держав під час цих дій та конфліктів;
4) особи, у яких один з батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який загинув чи визнаний безвісно відсутньою особою під час виконання ним обов’язків військової служби; особи, у яких один із батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який під час виконання службових обов’язків, пов’язаних із здійсненням завдань і повноважень поліції, загинув (помер) чи визнаний судом безвісно відсутнім або зник безвісти за особливих обставин.
- Переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію, користуються:
- особи з інвалідністю I, II груп та діти з інвалідністю віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю;
- особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (категорія 1) та їх неповнолітні діти та особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення (категорія 2) та їх неповнолітні діти;
- діти осіб, особи з їх числа, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», внесених до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, визнаних особами, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України незалежно від року здобуття освітнього рівня;
- шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки, а також протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали особами з інвалідністю І або II групи;
- особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, особи з Інвалідністю внаслідок війни, учасники бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на день віднесення територій до відповідних категорій, та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 жовтня року, що передує року вступу; особи з інвалідністю I, II груп або діти з інвалідністю, які в рік вступу успішно склали НМТ;
- особи, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
- особи, місце проживання яких станом на день віднесення населеного пункту до території можливих бойових дій (якщо такий населений пункт віднесено до території можливих бойових дій до 01 липня року вступу) зареєстровано (задекларовано) в такому населеному пункті;
- особи, які є внутрішньо переміщеними особами відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- діти з багатодітних сімей (п’ять і більше дітей).
Які пільги мають учасники бойових дій (УБД)?
Учасники бойових дій (особисто УБД, а не їх діти) мають право:
І. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-1;
ІІ. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі у вигляді участі у конкурсному відборі на навчання за результатами співбесід: з української мови, математики, історії України, біології.
ІІІ. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію.
ІV. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі на навчання для здобуття ступеня магістра на основі НРК6, НРК7 у вигляді участі у конкурсному відборі на навчання за результатами співбесіди з іноземної мови замість ЄВІ та/або фахового іспиту замість ЄФВВ
Які пільги мають діти УБД?
Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію.
Які пільги мають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа (віком до 23 років)?
І. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-1;
ІІ. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію;
Які пільги мають діти з інвалідністю та особи з інвалідністю І-ІІ групи?
І. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію
ІІ. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-1
Які пільги мають особи, постраждалі від аварії від Чорнобильської катастрофи?
І. Спеціальними умовами участі у конкурсному відборі у вигляді участі у конкурсному відборі за результатами співбесіди: з української мови, математики, історії України, біології з можливістю зарахування на навчання на підставі отриманої позитивної оцінки та/або спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді зарахування на підставі позитивної оцінки співбесіди з української мови, математики, історії України, біології користуються:
- особи, яким Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано право на прийом без екзаменів до державних закладів вищої освіти за результатами співбесіди;
ІІ. Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням у вигляді переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного або регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію, користуються:
- особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (категорія 1) та їх неповнолітні діти та особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення (категорія 2) та їх неповнолітні діти;
Чи мають пільги діти з багатодітних сімей?
Згідно розділу IV Правил прийому 2026 року, діти з багатодітних сімей (п’ять і більше дітей) мають право на переведення (за наявності місць) на вакантні місця державного замовлення.
Актуальну інформацію про перебіг та особливості вступної кампанії-2026 можна отримати в Приймальній комісії НМУ імені О.О. Богомольця електронною поштою: pknmu@nmu.ua, за телефонами: +38 (044) 454-49-83, +38 (097) 711-95-13, за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 34, морфологічний корпус, кабінет №61 з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00. Або на інформаційних ресурсах Приймальної комісії.
Запрошуємо до медичної родини НМУ імені О.О. Богомольця!
За інформацією Приймальної комісії НМУ

