Міжнародний експерт прочитав лекцію для студентів-реабілітологів і викладачів НМУ

05.02.2026

Клінічний директор Центру протезування та ортезування Medical Center Orthotics & Prosthetics – Ukraine (MCOP Україна), фахівець міжнародного рівня з фізичної терапії та реабілітації, доктор Фархад Остоварі 2 лютого прочитав лекцію для студентів спеціальності «Терапія та реабілітація», слухачів циклів спеціалізації і викладачів Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у межах партнерства з MCOP Україна і Фондом «Future for Ukraine» в Україні. Говорив спікер на актуальну тему «Відновлення життя після втрати кінцівок: наука та мистецтво реабілітації» і світові тенденції у сфері фізичної терапії та реабілітації.

Захід організували фахівці кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини НМУ в межах серії онлайн-зустрічей із провідними закордонними фахівцями.

Лектор, випускник Університету Джорджа Вашингтона (США), фахівець із понад 16-річним досвідом роботи у сфері реабілітації та протезування доктор Фархад Остоварі розповів про власний шлях у професії. Він спеціалізується на відновленні пацієнтів після ампутацій, зокрема військовослужбовців із бойовими травмами. У своїй клінічній практиці працював із понад 1 000 пацієнтів, серед яких більше ніж 100 – військовослужбовці з України зі складними випадками ампутацій. Із 2022 року міжнародний експерт активно долучається до розвитку та підтримки реабілітаційних програм в Україні.

У своїй лекції доктор Фархад Остоварі висвітлив сучасні науково обґрунтовані підходи до реабілітації осіб із втратою кінцівок. Зокрема, принципи побудови індивідуалізованих програм відновлення з урахуванням рівня ампутації, супутніх ушкоджень, функціонального стану та психоемоційних особливостей пацієнта. Лектор детально розкрив етапність реабілітаційного процесу – від раннього післяопераційного періоду і до підготовки до протезування та повернення до активного соціального й професійного життя.

Окрему увагу експерт приділив ролі фізичного терапевта, як ключового члена міждисциплінарної реабілітаційної команди, що взаємодіє з лікарями, протезистами, ерготерапевтами та психологами. Він наголосив на важливості інтеграції доказової бази, клінічного мислення та індивідуального підходу до кожного пацієнта, підкреслив, що реабілітація після ампутації є поєднанням науки та мистецтва клінічної практики.

Значну частину доповіді Фархад Остоварі присвятив специфіці ведення пацієнтів із бойовими травмами, які часто мають множинні ушкодження, фантомний біль, посттравматичний стресовий розлад і складні функціональні обмеження. Лектор поділився практичними клінічними випадками та досвідом роботи з українськими військовослужбовцями, акцентував на важливості раннього втручання, належної підготовки кукси до протезування, тренування балансу й ходи, а також поступового відновлення фізичної активності.

У межах дискусії з учасниками говорили про труднощі корекції біомеханічних порушень у порівнянні з формуванням реалістичних очікувань пацієнтів стосовно використання протезів. Також акцентували на необхідних змінах в освітніх програмах із фізичної терапії в Україні для кращої підготовки фахівців до роботи з особами після ампутацій, особливостях відновлення після тренувальних навантажень, застосуванні сучасних реабілітаційних шкал і функціональних тестів у клінічній практиці.

Що важливо, проведення таких міжнародних лекцій сприяє поглибленню професійних знань, ознайомленню з актуальними світовими тенденціями у сфері фізичної терапії та реабілітації, а також розвитку міжнародної співпраці кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини. Ініціаторки проведення лекції з доктором Фархадом Остоварі, завідувачка кафедри, професорка Олена Дорофєєва та викладачки кафедри, доцентки Ксенія Яримбаш і Оксана Глиняна зазначають, що планується продовження серії зустрічей із провідними іноземними експертами з метою розширення науково-практичного досвіду здобувачів освіти.

Нагадаємо, що 4 лютого Національний медичний університет імені О.О. Богомольця підписав меморандуми про співпрацю з Центром протезування та ортезування (MCOP Україна) і Фондом «Future for Ukraine» в Україні. Партнерство має на меті інституційне впровадження в освітні програми міжнародного досвіду з фізичної терапії при ампутаціях і бойових травмах у військових та цивільних. НМУ розвиватиме та реалізовуватиме реабілітаційні проєкти для постраждалих внаслідок війни спільно з американськими академічними та медичними установами, відбуватиметься обмін досвідом, ресурсами та експертизами у сфері реабілітації та протезування.

Центр комунікацій, організаційної і редакційної роботи

за інформацією кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини