НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

20.11.2012
ВІЛ/СНІД: молодь має знати більше
 
ВІЛ/СНІД залишається однією з основних проблем глобальної системи охорони здоров’я в сучасному суспільстві. Згідно даних ВООЗ, за останні три десятиліття він забрав з собою більше 25 мільйонів людських життів. В 2011 році в світі нараховувалось приблизно 34 мільйона людей з ВІЛ.
Щорічно Студентське Наукове Товариство імені О.А. Киселя організовує комплекс навчально-виховних та наукових заходів серед учнівської молоді до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. У цьому році 19 та 20 листопада членами СНТ Лащенко М., Карпенко О., Лазарєвою К., Ігізовою Л., Колбасюк І., Ракітенко О., Альхамуд Я., Явороською Е.було проведено двабагатоформатних трейнінгиз учнями 8-х-11-х класів спеціалізованої школи ім. Т.Г. Шевченка № 112 та школи № 306 міста Києва, а також спільно із активом програми «Школярі Києва – за здоровий спосіб життя» у Київському палаці дітей та юнацтва 30.11-01.12 проведено молодіжний форум «Знання – це зброя. Застосовуй її!». Метою проведення даних заходів було виявлення рівня обізнаності з питань ВІЛ/СНІДу, систематизація знань учнів та рівня толерантності до ВІЛ-інфікованих.
Багатоформатні трейнінги розпочиналися знайомством з школярами та визначенням пріорітетів в їх житті. Для більшості основним пріорітетом стало здоров’я. Тож, було відтворено визначення терміну “Здоров’я”, згадувалися основні компоненти та фактори, що його погіршують. Таким чином, на перший план вийшла проблема захворюваності на ВІЛ/СНІД серед українців, особливо у віці 15-25 років.
Зустрічі проходили інтерактивно: разом з учнями визначалися поняття ВІЛ/СНІДу, детально розглядалася історія вивчення і поширення даного захворювання, проводилось знайомство з відомими та талановитими людьми, що захворіли та померли від СНІДу. Основна увага була приділена інформації про епідеміологічний стан захворюваності на ВІЛ/СНІД в Україні. На 2011 рік ситуація характеризувалась зростанням показників захворюваності та смертності від СНІДу, активізацією статевого шляху передачі та залученням до процесу жінок репродуктивного віку. Станом на 01.07.2011 р. на диспансерному обліку в закладах охорони здоров'я України перебували 115 275 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 16 764 – люди з діагнозом СНІД. За весь період епідеміологічного спостереження від захворювань, обумовлених СНІДом, померло 22 607 осіб. Україна займає друге місце в Європі та п’яте у світі за темпами захворюваності на ВІЛ/СНІД.
У вигляді гри, метою якої було інформування учасників щодо шляхів передачі ВІЛ, учні по черзі виказували свою думку з приводу ступеня ризику зараження ВІЛ-інфекцією. Під час гри виникали спірні думки, або навіть ситуації, коли жоден з учнів не знав правильної відповіді. Колективно розглянулись та скорегувались знання про основні закономірності передачі ВІЛ: шляхи, умови, концентрації вірусу в рідинах, органи, через які відбувається зараження та ризик передачі ВІЛ.
Школярам була надана основна інформація про методи та пункти діагностики ВІЛ/СНІДу, шляхи профілактики поширення інфекції. Учні активно брали участь в обговоренні свого ставлення до ВІЛ-інфікованих людей, із закікавленістю слухали поради та рекомендації студентів.
Кожен учень отримав брошуру з короткою інформацією про ВІЛ/СНІД, пункти діагностики, профілактики та основну символіку Всесвітнього Дня Боротьби зі СНІДом.
На початку та в кінці кожного трейнінгу учні взяли участь в анонімному анкетуванні щодо обізнаності з приводу шляхів передачі ВІЛ. Проаналізувавши результати ми виявили, що кількість правильних відповідей зросла до 86% в кінці лекції, порівняно з 40% на початку. Це дало змогу відмітити позитивний внесок наданої інформації у систематизацію знань школярів.