НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

25.11.2009

У зв’язку з пандемією грипу А/H1N1 та на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1152 від 30.10.2009 р., з метою попередження виникнення епідемії грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань, розповсюдження захворюваності серед викладачів, співробітників і студентів університету тимчасово, починаючи з 31 жовтня 2009 р., терміном на три тижні було призупинено навчальний процес в Університеті та скасовано всі масові заходи.
Більшість студентів виїхали до дому, всього в гуртожитках університету залишилося 204 вітчизняних і 316 іноземних студентів. Викладачі в цей час залишалися на робочих місцях, займаючись методичною, лікувальною роботою. Частина викладачів та співробітників брала активну участь у заходах МОЗ України та Університету щодо попередження розповсюдження епідемії.
Згідно з наказом НМУ №215 від 06.05.2009 р. була створена університетська робоча група з наукового обґрунтування та розробки плану заходів недопущення занесення та поширення на адміністративних територіях грипу А/Н1N1. Робочу групу очолив проректор з науково-педагогічної, лікувальної роботи та післядипломної освіти, професор А.С. Свінціцький.
З 31 листопада 2009 р. в Університеті було проведено ряд профілактичних заходів для попередження масового розповсюдження грипу і гострих респіраторних інфекцій у структурних підрозділах, корпусах та гуртожитках НМУ.
Співробітниками лікувального, навчально-методичного відділів та відділу гуманітарної освіти та виховання, деканатів факультетів була проведена роз’яснювальна робота серед працівників і студентів щодо профілактики сезонного грипу, грипу А/Н1N1 та інших ГРВІ. В усі структурні підрозділи розіслано Пам’ятку МОЗ України з профілактики грипу А/Н1N1, проведено інструктаж із працівниками навчальних корпусів та гуртожитків щодо виявлення та профілактики грипу А/Н1N1.
Для оперативного реагування було організовано цілодобове чергування членів ректорату по гарячій лінії Університету (тел. 234-60-63), в якому взяли участь 24 особи.
Для забезпечення моніторингу захворювань на грип та гострі респіраторні захворювання, з метою надання медичної допомоги студентам, які проживають в гуртожитках, у всіх гуртожитках організовано ізолятори для хворих на ГРВІ, а в гуртожитку 7-А було організовано медичний пункт  із цілодобовим чергуванням, в якому працювали викладачі та лікарі-фахівці клінічних кафедр Університету (всього 79 осіб). За медичною допомогою звернулося понад 70 студентів, з них 3 були госпіталізовані в лікарні міста Києва для стаціонарного лікування.
Серед студентів, які виїхали на канікули додому, кількість захворілих досягло 675, з них 12 проходили стаціонарний курс лікування, в результаті якого всі були виписані в задовільному стані і приступили до занять. В університеті також захворіло 139 співробітників з них 3 проходили стаціонарний курс лікування.
Співробітниками кафедр інфекційних захворювань та дитячих інфекційних хвороб здійснювалась консультативна робота в 5-ти лікарнях м. Києва, які були визначені для госпіталізації хворих на грип та інші ГРВІ.
На виконання окремого термінового доручення першого заступника міністра охорони здоров’я України – Голови оперативного штабу МОЗ України з реагування на ситуацію з розповсюдження грипу та гострих респіраторних захворювань в Україні – для забезпечення ефективної роботи гарячої лінії Кабінету Міністрів України та штабу МОЗ України було скеровано 137 викладачів, клінічних ординаторів та лікарів-інтернів клінічних кафедр, в тому числі – 20 англомовних.
У роботі комісії МОЗ України з експертизи якості надання медичної допомоги в епідемічних зонах, селекторних нарадах МОЗ України та інших заходах і відрядженнях, пов’язаних з епідемічною ситуацією взяли участь понад 100 викладачів університету. Лікарям-інтернам першого року навчання кафедри сімейної медицини Г.В. Кисельовій, І.О. Лісовій, М.О. Максименко, Н.О. Зацарициній, Ю.В. Чумак, Я.В. Янковському, Ю.В. Гарбузюк, К.Ю. Резнік, І.В. Скидан, які допомагали у роботі комісії з експертизи якості надання медичної допомоги в епідемічних зонах, першим заступником Міністра охорони здоров’я України В.В. Лазоришинцем була оголошена подяка.
Відповідно до доручення МОЗ України на виконання наказу від 09.11.2009 №433 “Про моніторинг заходів в регіонах з попередження розповсюдженості захворювань населення на грип та ГРВІ” групою університетських фахівців на чолі з ректором Університету, членом-кор. АМН України, проф. В.Ф. Москаленко було розроблено експертну карту по перевірці заходів з попередження розповсюдженості захворювань серед населення на грип і ГРВІ та здійснено перевірку Полтавської та Харківської областей у період з 17 по 20 листопада 2009 р.
У зв’язку із приїздом до України мультидисциплинарної місії ВООЗ, основним завданням якої була допомога національним та місцевим органам у проведенні епідеміологічного розслідуванням та вжиття заходів боротьби із спалахом гострих респіраторних захворювань, МОЗ України призначило ректора Університету, професора В.Ф. Москаленка відповідальним за всі аспекти роботи місії, зокрема за підготовку місією заключних висновків та рекомендацій.
У зв’язку з розпочатком навчальних занять в університеті з 25 листопада 2009 року для забезпечення профілактики ГРВІ, в тому числі грипу, серед студентів і викладачів було проведено наступні заходи щодо запобігання розповсюдженню повітряно-крапельних інфекцій, зокрема:
–   забезпечення структурних підрозділів і гуртожитків інформаційними матеріалами стосовно профілактики та лікування ГРВІ, в тому числі грипу;
–   посилення контролю за додержанням протиепідемічного режиму в період пандемії грипу (носіння масок у місцях скупчення людей, провітрювання приміщень за відсутності студентів);
–   забезпечення функціонування в гуртожитках університету медичних кабінетів та ізоляторів, наявність необхідного набору ліків і перев’язувального матеріалу;
–   організація медичних оглядів студентів, які прибувають в гуртожиток після карантину, з метою виявлення та ізоляції хворих на ГРВІ.
Адміністративно-господарська частина Університету забезпечила безперебійну роботу опалювальної мережі; гуртожитки, навчальні та інші корпуси, кафедри забезпечені дезинфікуючими та миючими засобами; була проведена планова санітарна обробка 10% хлорним розчином службових приміщень, навчальних корпусів та гуртожитків, щоденне вологе прибирання усіх приміщень тощо; здійснювала контроль за дотриманням правил миття посуду та постійний контроль за виконанням санітарно-гігієнічних вимог технічним персоналом Університету.
 
Шановні співробітники та студенти!
 Незважаючи на зниження захворюваності на ГРВІ та грип, дотримуйтесь правил протиепідемічного режиму (носіть марлеві маски, провітрюйте кімнати та аудиторії).
Будьте уважні до свого здоров’я!
 При перших ознаках захворювання (підвищення температури, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, блювота, діарея) залишайтесь вдома і викликайте лікаря.