НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

01.10.2009
Володарями Нобелівської премії 2009 року у галузі медицини і фізіології стали троє учених із США за дослідження ензиму, який може стати ключем до вічної молодості. Премії будуть удостоєні австралійка Елізабет Блекберн (що працює у США), американка Керол Грейдер, а також її співвітчизник Джек Шостак. Про це в Стокгольмі оголосив Нобелівський комітет при Каролінському медичному інституті.
Премія вручається вченим "за відкриття того, як хромосоми захищаються теломерами і ферментом теломеразою". Відкриття учених може стати ключем в подовженні людської молодості. Теломери – кінцеві ділянки хромосом, які захищають її. При кожному діленні клітини теломери коротшає. Коли теломери "закінчуються", клітина помирає, що є одним з найважливіших механізмів старіння організму в цілому. Гіпотезу про існування такого механізму вперше висунув в 1971 році радянський вчений Олексій Оловников.
Нобелівська премія становить 10 мільйонів шведських крон (біля одного мільйона євро). Ця сума буде розділена порівну між трьома лауреатами.