НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

19 ЛЮТОГО – ДЕНЬ ДЕРЖАВНОГО ГЕРБА УКРАЇНИ

19.02.2021

Щороку 19 лютого Україна відзначає День Державного Герба. Саме цього дня 29 років тому Верховна Рада України 231 голосом «за» ухвалила постанову, згідно з якою золотий Тризуб на синьому тлі геральдичного щита став Малим Гербом України.

Пізніше, 28 червня 1996 року, після конституційної ночі, «Знак Княжої Держави Володимира Великого» було затверджено 20 статтею Основного Закону України не тільки Малим Державним Гербом, а й головним і неодмінним елементом Великого.

Про маловідомі подробиці того, як усе це відбувалося, ми попросили поділитися співавтора проєкту Малого Герба і переможця минулорічного конкурсу на ескіз Великого Герба України, Заслуженого художника України О.К. Кохана:

«Конкурс на Герб України, без поділу на Малий і Великий, – зазначив Олексій Кузьмич, – проходив ще улітку 1991 року. Після здобуття незалежності журі змогло зібратися лише через місяць. До Комісії ВР з питань культури і духовного відродження, яку очолював Лесь Танюк, надійшло понад 200 ескізів із різних куточків України. Були тут і творіння геральдистів-професіоналів, і наївні дитячі малюнки. Серед двох сотень робіт лише на двох чи трьох був відсутній Тризуб як елемент. Було відібрано 5 найкращих, серед них і моя. Протокол журі не зберігся, але відомо, що перше місце посів проєкт Андрія Гречила та Івана Турецького.

Після референдуму 1 грудня 1991 року у Верховній Раді було скликано наукову нараду, на якій головував І. Р. Юхновський і яка розробила концепцію Державного Герба. Поки що Малого, бо виходили з реальної ситуації. На нараду запросили і фіналістів конкурсу. Мені і львів’янам А.Гречилу та І.Турецькому було доручено на основі концепції розробити проєкт Малого Державного Герба. Ми підійшли до справи серйозно, розробивши і основний синьо-золотий варіант Тризуба, і чорно-білий – для печаток і штампів, і креслення з урахуванням геральдичних канонів, пропорцій аж до золотого перетину. Що ж до Великого Герба, то, крім Тризуба, одним із обов’язкових елементів, згідно з Конституцією, було визнано зображення Козака з мушкетом.

У 2007 і 2020 роках пройшли конкурси. Зупинюся лише на останньому, торішньому. Мою роботу було визнано першою. Другого місця не присудили, а третє посів проєкт творчої групи, який малював Іван Турецький. Було висловлено кілька застережень, які я взяв до уваги, переробивши деякі елементи, – синьо-жовту стрічку, на якій стоять щитотримачі Руський Лев і Архангел Михайло, зробив золотою, а в «Козака з мушкетом» змінив деталі одягу. Знаю, що дехто неоднозначно сприйняв мій проєкт Великого Герба. Але на відміну від попередніх конкурсів, минулорічний проводила комісія висококваліфікованих і досвідчених фахівців. Тепер слово за Верховною Радою. У будь-якому разі затвердження Великого Герба з докладним його описом вимагає змін до 20 статті Конституції України».

                                                                                                          Прес-центр