НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ВІТАЄМО З ДНЕМ ГІДНОСТІ І СВОБОДИ !

21.11.2021

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи – свято, встановлене згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох доленосних подій у новітній історії нашої країни, – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

Як зазначається в Указі Глави держави, метою його встановлення є «утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом його було скасовано. Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протесні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму, зневаги засадничих прав людини, тотальної корупції, свавілля правоохоронних органів, репресій та терору. Це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України. Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Трагічним є те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тисяч поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану. Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

Шановні колеги, дорогі наші студенті! Вітаємо вас із Днем гідності та свободи! Сьогоднішній день – це підтвердження того, що події 2013-14 років на Майдані змінили наш народ, об’єднали в єдиній, соборній і незалежній Україні. Щиро вітаємо учасників національно-визвольної боротьби, всіх тих, хто відстояв перемогу Революції Гідності та сьогодні мужньо боронить рідну землю. Бажаємо миру та злагоди всім українцям, гарної долі, сімейного щастя!

 

Прес-центр