НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

СЛОВО ПРО ЮВІЛЯРА – ПРОФЕСОРА, ЧЛЕНА-КОРЕСПОНДЕНТА НАМН УКРАЇНИ Б.М. ВЕНЦКІВСЬКОГО

06.05.2022

6 травня 2022 року виповнюється 80 років від дня народження видатного вченого, лікаря, керівника, талановитого організатора, наставника, блискучого лектора та педагога, доктора медичних наук, професора, члена-кореспондента НАМН України, Заслуженого діяча науки і техніки України – Бориса Михайловича Венцківського.

Понад 60 років професійного життя Борис Михайлович поєднує з Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця. Це – роки формування і становлення його як науковця світового виміру та прекрасного викладача. Ювілей є чудовою вершиною, що дає змогу оцінити пройдений шлях. А шлях цей є яскравим прикладом служіння науці, країні, вірність обраним ідеалам.

Найвищий професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали змогу професорові Б.М. Венцківському досягнути значних успіхів у житті та фаховій діяльності, а своєю щоденною сумлінною роботою над собою, вимогливістю до себе і оточуючих, фантастичною працездатністю, Борис Михайлович заслужив глибоку повагу своїх колег, студентів і пацієнтів.

Народився Борис Михайлович Венцківський 6 травня 1942 року в Ново-Кузнецьку Кемеровської області. У 1965 році він з відзнакою закінчив Київський медичний інститут і працював два роки акушером-гінекологом На Київщині в селищі міського типу Коцюбинське, а потім ще два роки – судовим лікарем Калінінградської бази тралового флоту.

З 1969 року Б.М. Венцківський працює на кафедрі акушерства і гінекології №1 НМУ, тодішнього Київського медичного інституту, пройшовши унікальний шлях від асистента до завідувача кафедри. До сьогоднішнього дня Б.М. Венцківський продовжує працювати професором кафедри акушерства і гінекології №1 нашого Університету.

У 1975 році під керівництвом відомого вченого Миколи Сергійовича Бакшеєва він успішно захистив кандидатську, а в 1984 році – докторську дисертацію.

Професор Борис Михайлович Венцківський – відомий в Україні та за її межами фахівець. Діапазон його наукових досліджень надзвичайно широкий. Його роботи стосуються найактуальніших проблем акушерства і гінекології: акушерських кровотеч, гіпоксії плоду, гестозів, септичних ускладнень, збереження репродуктивного здоров’я жіночого населення України.

Наукові праці стосовно дистресу  плода  i  асфіксії новонародженого при слабкості пологової діяльності, гестозах, переношуванні вагітності та екстрагенiтальнiй патології дали новий напрямок розробки тактики лікування гіпоксії плода з урахуванням корекції судинних, внутрiшньо- i позасудинних порушень в матково-плацентарному комплексі.

Під керівництвом Б.М. Венцківського розроблено метод діагностики гiпоксii плода з комп’ютерним аналізом, який підвищує об’єктивність діагностики з визначенням ступеня важкості. За його участю розроблено навчальні програми для  лiкарiв-iнтернiв  i атестації лiкарiв акушерiв-гiнекологiв. Він є автором 19 монографій, 10-х підручників, 18-ти навчальних посібників, більше як 420 наукових праць, 9 винаходів.

Талановитий педагог і лектор, блискучий хірург-гінеколог і професіонал, вимогливий керівник і наставник, прекрасної душі людина, професор Б.М. Венцківськиий щиро передає учням свій багатий лікарський, науковий і життєвий досвід, професійну майстерність. Він створив власну наукову школу акушерів-гінекологів, підготував 11 докторів наук,  36 кандидатів медичних наук, виховав плеяду кваліфікованих викладачів і не одне покоління лікарів.

Завдяки неперевершеним організаторським здібностям, Б.М.Венцківський завжди успішно поєднував наукову і педагогічну роботу з громадською та адміністративною діяльністю.  З 1987 року до 2004 року він – головний акушер-гінеколог МОЗ України, з 1996 року по 2011 роки – Президент Асоціації акушерів-гінекологів України, член Всесвітньої та європейської асоціацій акушерів-гінекологів,  член координаційної ради Європейського бюро ВООЗ,  член редколегiй багатьох наукових журналів,  10 років був головою Спеціалізованої Вченої ради НМУ Д 26.003.03, три роки –  член ВАК України. З 11 червня 2003 року член-кореспондент НАМН України. Нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеню, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, грамотами Міністерства охорони здоров’я України, Київської державної міської адміністрації, Вченої Ради медичного університету імені О.О. Богомольця, відзначений Почесним знаком Національної Академії медичних наук України.

Б.M. Венцківський є членом Європейської та Світової асоціацій акушерів і гінекологів, членом редакційних колегій чотирьох професійних журналів, користується заслуженою повагою серед колег, вчених, лікарів і студентів.

З нагоди ювілейної дати колектив кафедри акушерства і гінекології № 1 висловлює Вам, вельмишановний Борисе Михайловичу, сердечні вітання та бажає міцного здоров’я, сімейного затишку і добробуту, сили й наснаги, натхнення на нові звершення і перемоги, оптимізму, а також здійснення планів та мрій, підтримки від колег, учнів та рідних. Хай доля обдаровує Вас лише добрими людьми навколо, відчуттям істинного щастя і Божим благословенням! Нехай кожен день Вам посилає мир, силу, віру і радість!

 

Кафедра акушерства і гінекології №1