Щелепно-лицеві хірурги НМУ першими в Україні проаналізували особливості надання допомоги пацієнтам під час війни

15.01.2024

Фахівці кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця спільно із щелепно-лицевими хірургами з України та Фінляндії провели важливе дослідження. Вперше у нашій державі проведено опитування з метою аналізу викликів і рішень при наданні допомоги пацієнтам, з якими стикається українська система щелепно-лицевої хірургії під час війни в різних регіонах країни.

У рамках дослідження проведено онлайн-опитування близько 100 респондентів: досвідчених військових і цивільних спеціалістів щелепно-лицевого профілю, науково-педагогічних працівників профільних кафедр закладів вищої освіти та слухачів, які навчаються у закладах післядипломної освіти.

Під час опитування відзначалося, що основні виклики, з якими зіткнулася українська система охорони здоров’я із початком повномасштабної війни, включали, з-поміж іншого, і різке зростання мінно-вибухових і вогнепальних поранень серед комбатантів і цивільного населення. Понад 32% поранень під час війни, згідно із дослідженням, припадають на ділянку голови та шиї. У структурі санітарних втрат поранені в щелепно-лицеву ділянку складають близько 6%. Значна частина уражень цієї анатомічної локалізації супроводжується утворенням дефектів і деформацій обличчя, що потребують складного багатоетапного лікування. Відповідно до висновків дослідження, війна змусила багатьох фахівців розширити свої професійні здібності, перепрофілюватися або здобувати нові навички в бойових умовах.

Так, за останній рік:

– відсоток щелепно-лицевих хірургів, що мали досвід лікування пацієнтів з вогнепальною або мінно-вибуховою травмою зріс з 43,4% до 86,6%;

– частка лікарів, що вдало користуються CAD/CAM-технологіями (цифрова методика, що автоматизує створення ортопедичних конструкцій) складає 70,2%.

Під час опитування близько 80% респондентів повідомили, що їхні відділення отримали гуманітарну допомогу та підтримку від волонтерських організацій (як українських, так і міжнародних), що значно полегшило процес лікування пацієнтів з вибуховими та вогнепальними пораненнями. Виконане дослідження дозволило визначити реальний стан медичного забезпечення, освітньої складової, дати оцінку клінічному досвіду та тактиці ведення пацієнтів з мінно-вибуховою та вогнепальною травмою.

Результати дослідження представлені у статті, що опублікована у міжнародному рецензованому журналі Military Medicine (США) професійної американської асоціації федеральних медичних працівників AMSUS. З повним текстом статті можна ознайомитися за посиланням: https://doi.org/10.1093/milmed/usad465

Пресцентр НМУ за інформацією кафедри щелепно-лицевої

хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО