Ректор НМУ Юрій Кучин прочитав першу лекцію для першокурсників

04.09.2023

Для студентів-першокурсників Національного медичного університету імені О.О. Богомольця ректор Університету, професор Юрій Кучин прочитав першу у закладі вищої освіти лекцію. На основі свого життєвого та практичного досвіду, спираючись на досвід відомих особистостей сучасності та минулого, ректор розповів новому поколінню студентів про те, як стати успішним у професії, яку вони обрали, та як стати успішним у медицині.

Як зазначив ректор НМУ, світ з кожним роком потребує все більше лікарів. На одного лікаря, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, має припадати 100 пацієнтів, але лише 45% країн-членів Організації Об’єднаних Націй мають такий показник. А це означає, що отримавши професію лікаря, ніхто не залишиться без роботи. Лікарів поважають, на них покладаються, та з іншого боку, їм потрібно буде виправдати ці сподівання.

«У вас буде найвищий показник щастя. І за дослідженням, опублікованим у 2023 році, найнижчий рівень посттравматичного стресового розладу. Це тому, що головна базова рекомендація для подолання проблеми депресії світового рівня і ПТСР – це допомога іншим людям. Так, є багато методів, що допомагають подолати ці захворювання, але найкраще, з профілактичною метою, працює усвідомлення, що ви потрібні. А лікарі будуть потрібні завжди. Їхній шлях ніколи не буде нудним, якщо ним активно розвиватися у своїй професії», – сказав професор Юрій Кучин, звернувшись до першокурсників.

Під час лекції ректор звернув увагу присутніх на головні пункти клятви Гіппократа, зокрема щодо того, що лікарю на перше місце потрібно завжди ставити пацієнта, а також поважати своїх вчителів. Тож професор розповів і про своїх вчителів.

У ході інтерактивної гри Kahoot першокурсники відповідали на питання, чому та для чого обрали медицину, яким лікарем хочуть стати. Більшість відповіли, що завжди мріяли бути лікарем або це сімейна традиція, а обрали медицину, щоб рятувати людей і допомагати суспільству, прагнуть мати цікаву, престижну та прибуткову професію. Найбільша кількість першокурсників відповіла, що хочуть стати хірургами, стоматологами, психіатрами, гінекологами, фармацевтами, дерматологами, реабілітологами, сімейними лікарями та терапевтами.

Також ректор НМУ назвав невірні причини для обрання медичної професії. Серед яких – бажання отримувати великі кошти, бо заробити гроші можна опанувавши більш спокійні професії, витративши менше зусиль і часу. Якщо професію лікаря обирають, аби мати відповідний статус та отримати повагу суспільства, то це також не спрацює, адже пацієнт сприйматиме лікаря, як людину, яка надає відповідну послугу. Опанування професії лікаря для підвищення власної спроможності та самооцінки, у випадку, якщо задумане не вдасться, негативно вплине на психологічні аспекти людини, яка цю професію обрала. Також під час лекції обговорили «вигідні» та не дуже професії. Тож не варто обирати професію, базуючись на бажанні продовжити традиції батьків. Треба обирати свій шлях, а не той, яким пройшли інші. Та необхідним фактором у досягненні успіху є внутрішній поклик бути Лікарем.

Під час лекції Юрій Кучин зазначив, що студенти нашого Університету в процесі навчання отримають таку кількість знань, умінь і навичок, необхідних для подальшого життя, що зможуть працювати в найрізноманітніших сферах. Наприклад, багато представників уряду, бізнесу, працівників різних галузей здобули початково медичну освіту.

Говорячи про те, чи залежить успішність людини від обраної спеціальності, професор згадав відомих особистостей, імена яких нерозривно пов’язані з нашим Університетом. Зокрема Олександра Богомольця, Миколу Амосова, Валентина Войно-Ясинецького (Святитель Лука), Овксентія Корчака-Чепурківського, Володимира Караваєва. Вони мали абсолютно різні спеціальності, але стали відомими та успішними людьми, залишили вагомий слід в історії медицини.

Під час лекції ректор докладно розповів про варіанти вибору професії, що постануть перед майбутніми медиками. Розповів, наскільки затребуваними є наразі фахівці у педіатрії, профілактичній медицині, лабораторній діагностиці, сімейній медицині, про сучасну стоматологію, тотальне протезування та щелепно-лицеву хірургію за цифровим протоколом. Відзначив, що відчуває гордість за те, що саме фахівці нашого Університету сьогодні виконують найскладніші операції для відновлення здоров’я захисників України. Докладно зупинився і на власній спеціальності «Анестезіології та інтенсивна терапія», розповів як змінилася вона за чверть століття.

Також Юрій Кучин охарактеризував сподівання пацієнтів і суспільства, які вони покладають на лікарів. Говорили про жертовність, гарантії, чудо, професіоналізм, невідкладну допомогу у разі потреби, емпатію.

«Ви не можете зробити чуда, але ви маєте ставитися до пацієнта зі співчуттям, зробити все, що від вас залежить. Це не означає, що ви маєте вигорати, пропускати через себе трагедію кожного пацієнта. Але ви маєте усвідомити, наскільки пацієнту боляче, та дати йому збагнути, що ви все відчуваєте і розумієте його стан», – зауважив Юрій Кучин.

«Для того, щоб стати успішним лікарем, треба навчатися все життя, вивчити багато предметів. Та разом із тим, необхідно мати природну схильність, наполегливо навчатися, отримати з дитинства відповідні настанови, мати зручне для навчання місце, любов до праці та час. Адже, якщо ви вирішили стати лікарем, вам треба витратити дуже багато часу. А витратити багато часу ви зможете лише тоді, коли ви справді любите професію», – акцентував Юрій Кучин.

Також він згадав філософські трактати Григорія Сковороди, в яких зазначено, що «сродна праця приносить щастя, додає сил, потрібне робить неважким, важке – потрібним». А без того, що людина любить, чим займається переважну більшість життя, вона не зможе стати щасливою та успішною.

«Основні компоненти вашої майбутньої успішності – це любов до професії, отримання задоволення від того, що ви робите кожного дня. Єдиний шлях до того, щоб бути успішним у професії – це жити цією професією. Тому полюбіть те, що ви робите!», – наголосив ректор Університету.

Бажаємо першокурсникам Національного медичного університету імені О.О. Богомольця успіхів і наполегливості, адже дорогу здолає той, хто йде!

Пресцентр НМУ