#МедичнаПросвіта: до Всесвітнього дня боротьби з раком легенів
Рак легенів є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань в Україні та світі. Це одна з найпідступніших хвороб, адже на ранніх стадіях основні симптоми часто не проявляються – близько 70% пацієнтів дізнаються про свій діагноз на ІІІ-ІV стадії, коли більшість методів лікування є малоефективними. У межах інформаційно-роз’яснювального проєкту #МедичнаПросвіта фахівці кафедри онкології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця розповідають про профілактику, найпоширеніші симптоми раку легенів, що робити, аби вчасно отримати медичну допомогу.
Виникнення раку легенів перебуває у прямій залежності від тривалості та інтенсивності куріння. У тютюновому диму і тютюновій смолі виявлено близько 50 канцерогенних речовин. Другою за значимістю причиною раку легенів є вплив радону – газу, що виділяється з ґрунту та може накопичуватися у повітрі. До інших ризиків належить пасивне куріння, наявність фонових захворювань (азбестоз, хронічний бронхіт, хронічні пневмонії, пневмосклероз, туберкульоз, антракоз, силікоз, (особливо серед людей, які курять). Також деякі органічні хімікати, радіація, забруднене повітря та вихлопні гази двигунів внутрішнього згоряння, професійні впливи під час роботи з певними металами (хром, кадмій, миш’як), виробництво гуми, фарбування і чищення димоходів.
На відміну від скринінгу інших видів раку, рутинний скринінг раку легенів не набув поширення у світі. Існує кілька обстежень, що відображають стан здоров’я легенів. Найефективнішим у виявленні раку легенів на ранній стадії вважається низькодозова комп’ютерна томографія.
Якщо ви дізналися про те, що у вас рак легенів, як би шокуюче не звучав діагноз – не панікуйте. Важливо сконцентруватися і вчасно почати лікування.
Саме лікар-онколог надасть вам детальну інформацію про діагноз, розповість про можливі методи лікування, їхні переваги та недоліки.
Ви можете звернутися за кваліфікованою допомогою або за другою думкою спеціаліста до науково-педагогічних працівників кафедри онкології НМУ імені О.О. Богомольця, які безпосередньо займаються хірургічним лікуванням раку легенів: завідувач кафедри, професор Роман Верещако, доцент Ігор Сухін, асистент кафедри Олександр Піскорський. Всі співробітники є дійсними членами Європейської асоціації торакальних хірургів та консультують на різних базах кафедри – в Київському міському клінічному онкологічному центрі, Київській клінічній лікарні на залізничному транспорті №3.
Залежно від типу раку легенів і ступеня його поширення, це захворювання лікують декількома методами. З-поміж яких – хірургічний, хіміотерапевтичний, променевий методи, таргетна терапія. Після завершення лікування пацієнт регулярно проходитимете огляди та обстеження.
Важливо пам’ятати, що регулярні фізичні вправи сприятимуть збереженню здоров’я та поліпшать якість життя. Водночас, допомога родини, друзів, участь у групах психологічної підтримки сприятимуть відновленню позитивного настрою та знизять рівень депресії.
Зверніть увагу! Діагностика та лікування раку легенів повністю безоплатні і покриваються Програмою медичних гарантій у закладах охорони здоров’я, які мають відповідний договір з Національною службою здоров’я України.
Автори: фахівці кафедри онкології НМУ Роман Верещако, Ігор Мотузюк, Олег Сидорчук, Петро Понятовський
Інфографіка: Пресцентр НМУ