#МедичнаПросвіта: до Дня фармацевтичного працівника

15.09.2023

Що необхідно знати про лікарські засоби? У рамках інформаційно-роз’яснювального проєкту #МедичнаПросвіта фахівці фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця надають професійні поради, як не зашкодити власному здоров’ю при вживанні ліків.

 

 

За даними USAID, масштаби такого явища як самолікування в Україні лякають. Близько 69% хворих спираються на власний досвід, поради близьких та знайомих, рекламу в Інтернеті чи на телебаченні, не звертаючись по допомогу до лікарів, займаються самолікуванням. Самолікування розповсюджене серед різних вікових груп. Частіше це практикується серед людей молодого та середнього віку.

 

Найтиповіші наслідки самолікування

 • Погіршення стану здоров’я

Самолікування може призвести до погіршення стану здоров’я, особливо у випадках неправильного вибору ліків чи дозування.

 • Побічні ефекти та алергічні реакції

Невірне вживання ліків може викликати побічні ефекти та алергічні реакції, які потребують подальшого лікування.

 • Ризик ускладнень

Самолікування може призвести до затримки діагностики та лікування серйозних захворювань, що збільшує ризик ускладнень.

 • Резистентність мікроорганізмів

Надмірне вживання антибіотиків при самолікуванні може сприяти розвитку стійкості мікроорганізмів до антибіотиків.

 • Збиткові фінансові витрати

Можна витратити значні кошти на непотрібні чи неефективні лікарські засоби.

 

Як мінімізувати наслідки самолікування?

 • Консультація з лікарем. Звертайтеся до лікаря чи фармацевта перед вживанням будь-яких лікарських засобів.
 • Дотримуйтеся рецепту. Якщо лікар призначив вам конкретний препарат, дотримуйтеся його призначення та інструкцій щодо застосування.
 • Не використовуйте застарілі ліки. Викидайте протерміновані лікарські засоби та не вживайте їх.
 • Підвищуйте медичну грамотність. Освоюйте базові знання про лікарські засоби та їхнє використання.

 

 

        Можливі наслідки вживання протермінованих ліків

Кожен лікарський засіб має вказаний на упаковці термін придатності. Це дата, до якої гарантується стабільність та ефективність препарату при зберіганні у відповідних умовах. Після закінчення строку придатності ефективність та безпека лікарського засобу може погіршитися.

 1. Зменшення ефективності лікування. Протерміновані лікарські засоби можуть втратити свою активність і стати менш ефективними у лікуванні захворювань.
 2. Зростання ризику розвитку стійкості мікроорганізмів. Вживання протермінованих антибіотиків може сприяти розвитку стійкості мікроорганізмів до ліків, що ускладнює лікування інфекцій та може призвести до бактеріальних резистентних штамів.
 3. Алергічні реакції та побічні ефекти. Протерміновані лікарські засоби можуть викликати алергічні реакції та інші небажані побічні ефекти через зміну хімічного складу після закінчення терміну придатності.
 4. Погіршення стану здоров’я. Вживання протермінованих лікарських засобів може призвести до погіршення стану здоров’я.
 5. Токсичність. Протерміновані ліки можуть накопичувати токсичні речовини або піддаються розкладанню на шкідливі компоненти, що може завдати шкоди окремим органам і системам організму.
 6. Негативні взаємодії з іншими ліками. Протерміновані ліки можуть взаємодіяти з іншими препаратами в непередбачуваний спосіб, що може призвести до небезпечних реакцій організму та ускладнень.
 7. Необоротні наслідки: У деяких випадках наслідки вживання протермінованих лікарських засобів можуть бути необоротними, особливо коли йдеться про ушкодження органів чи систем.

 

Правда і міфи про лікарські засоби для зниження ваги

Проблема зайвої ваги та ожиріння залишається актуальною в сучасному світі. Шукаючи швидке та ефективне рішення для схуднення, багато людей звертають увагу на лікарські засоби для зниження ваги. Проте, серед них існують як доведені до ефективності засоби, так і фейкові, які слід розглянути з урахуванням наукових доказів та медичних рекомендацій.

 Міф 1: «Чарівна таблетка для схуднення існує»

Дійсність: На жаль, чарівної таблетки для схуднення не існує. Зниження ваги є складним процесом, який вимагає зміни харчових звичок, фізичної активності та зміни життєвого стилю. Будь-які препарати для зниження ваги повинні супроводжуватися здоровими звичками.

 Міф 2: «Ліки для схуднення повністю безпечні»

Дійсність: Багато ліків для зниження ваги можуть мати певні побічні ефекти та ризики для здоров’я. Наприклад, деякі лікарські засоби можуть впливати на серцеву роботу, тиск, спричиняти неприємні побічні реакції. До того ж, вони можуть взаємодіяти з іншими ліками, які пацієнт приймає. Перед прийняттям будь-яких лікарських засоьів для зниження ваги, важливо проконсультуватися з лікарем та дотримуватися рекомендацій.

Міф 3: «Ліки для схуднення швидко та миттєво приводять до результатів».

Дійсність: Швидкі результати схуднення, зазвичай, не є тривалими та можуть призвести до втрати м’язової маси, а не жиру. Краще підходити до процесу схуднення поступово та під наглядом фахівця, зосереджуючись на стійкому та здоровому зменшенні ваги.

Міф 4: «Ліки для схуднення можна приймати без обмежень».

Дійсність: Ліки для схуднення повинні прийматися відповідно до призначення лікаря і дотримуватися рекомендацій дозування. Надмірне вживання може бути шкідливим і неефективним.

Міф 5: «Ліки для схуднення підходять для всіх».

Дійсність: Ефективність та безпека ліків для схуднення може варіюватися залежно від індивідуальних характеристик кожної людини. Деякі лікарські засоби можуть не підходити для людей із певними медичними станами або індивідуальними потребами.

 

 

Віхи розвитку фармацевтичної галузі в Україні

 • 1990-2000 роки

Були важливими для створення внутрішньої фармацевтичної промисловості. Багато вітчизняних фармацевтичних компаній розпочали виробництво та реалізацію ліків на внутрішньому ринку.

 • 2000-2010 роки

У цей період Україна вступила до Світової організації торгівлі, що відкрило нові можливості для розвитку фармацевтичної галузі. Зросли як кількість іноземних фармацевтичних компаній на ринку, так і обсяги внутрішнього виробництва ліків.

 • 2010 рік – по сьогодні

Україна має розвинену фармацевтичну галузь за участі численних національних та міжнародних фармацевтичних компаній, які виготовляють лікарські засоби, а також мереж аптек, що забезпечують населення товарами в широкому асортименті.

 

Досягнення фармацевтичної галузі у світі

 

 • Промислова революція та початок фармацевтики (19 століття)

Винайдення промислових методів виробництва ліків стало можливим завдяки винаходу аптекарських машин та хімічним дослідженням.

 • Розвиток антибіотиків (20 століття)

Винайдення антибіотиків, таких як пеніцилін, дало початок ері новітніх лікарських засобів, що врятували безліч життів.

 • Біотехнологічний бум (20-21 століття)

Зростання біотехнологічних досліджень призвело до створення біологічних препаратів та нових методів лікування, включаючи генетичну терапію.

 • Сучасний стан

Фармацевтична галузь стала однією з найбільших індустрій світової економіки. Інновації у фармакотерапії, виробництві та маркетингу лікарських засобів продовжують забезпечувати населення якісними товарами аптечного асортименту.

 

Інформацію підготовлено фармацевтичним факультетом

Інфографіка: пресцентр НМУ