НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ІННОВАЦІЇ СТУДЕНТІВ ТА ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ ВІЙНИ

12.05.2022

Сучасні обставини життя – війна – тяжкий стрес, що травмує всі групи населення країни. Особливо вразливими до травми війни є діти, люди похилого віку, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями тощо. В зв’язку з цим існує значний соціальний запит на фахівців, які можуть надавати високоякісну психологічну допомогу, проводити реабілітацію та психопрофілактику з різними групами населення, з урахуванням специфіки віку, психофізичного стану, глибини травми тощо. Для вирішення цих задач виникає потреба у пошуку нового, науково обґрунтованого психологічного інструментарію для роботи з людьми.

Попри те, що в інформаційному просторі з’явилась значна кількість публікацій із психотехніками щодо першої психологічної допомоги, саморегуляції стресу, роботи з різними наслідками психічної травми, існує потреба розробки нового інструментарію та стратегій психологічної допомоги. Це пояснюється тим, що війна, яка нині триває на території України, має свої унікальні характеристики. Зокрема вона була неочікуваною і тому супроводжується неготовністю до її сприйняття та вміння людей облаштувати свою безпеку; війна ведеться з використанням ракетних обстрілів міст по території всієї держави, що робить вразливим все населення без винятку; значний стрес виникає і з приводу інформаційної війни та ін. Викладачі кафедри загальної і медичної психології разом із студентами працюють над спільними інноваційними розробками для надання високоякісної психологічної допомоги різним групам людей.

Так, наприклад, студентка 4-го курсу медико-психологічного факультету Олександра Криль разом із науковим керівником, доцентом кафедри загальної і медичної психології З.Л. Становських, в межах роботи студентського психологічного гуртка, розробили інновацію – алгоритм надання психологічної допомоги вагітним жінкам та породіллям в умовах укриття.

Ця розробка включає стратегію та методики з психологічної діагностики та надання психологічної допомоги вагітним і породіллям. Алгоритм може бути використано лікарями-акушерами, середнім медичним персоналом, волонтерами, а також він є корисним для самих жінок та членів їхніх родин або їх помічників в укриттях. Інноваційну розробку студентки та викладача було презентовано під час онлайн трансляції одноденного інтенсиву «WIW: пологи в укритті. Від очікування до першої зустрічі 05.05.22». Захід відбувся з нагоди Міжнародного дня акушерки.

Ознайомитись із презентацією інновації можна за посиланням: https://youtu.be/JE64Ozmg2Rw.

У другій частині інтенсиву викладачі НМУ, які виступили в ролі експертів, відповіли на запитання аудиторії, які стосувались також психологічних потреб вагітних жінок і породілей у воєнний час.

Плідна співпраця студентів та викладачів кафедри загальної і медичної психології такого характеру, максимально сприяє професійному зростанню і розвитку практичних навичок майбутніх лікарів-психологів. Тож  таку роботу буде продовжена, а інноваційні розробки будуть надалі оприлюднюватись та впроваджуватись у практику.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної і медичної психології