Дисертантка НМУ поліпшила практику лікування хронічних променевих сіалоаденітів

05.11.2024

Аспірантка кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Вікторія Макаренко 4 листопада успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 221 «Стоматологія». Наукову роботу дисертантка присвятила проблематиці діагностики та лікування уражень слинних залоз внаслідок терапії радіоактивним йодом.

Дисертаційне дослідження вирішує актуальне прикладне завдання – вивчення впливу радіоактивного випромінювання на стан і функцію слинних залоз, порожнини рота, зубів та пародонта, а також сприяє підвищенню ефективності комплексного лікування хронічних променевих сіалоаденітів (запальний процес слинних залоз) у пацієнтів, яким здійснювали терапію радіоактивним йодом внаслідок папілярного раку щитоподібної залози.

Як зазначила у своїй доповіді Вікторія Макаренко, переважна більшість пацієнтів із променевими ураженнями слинних залоз не отримували специфічного лікування, а існуючі схеми терапії, застосовані у 7% пацієнтів, характеризувалися низькою ефективністю і суттєво не впливали на якість життя та перебіг патологічного процесу. Встановлено, що променеві ураження слинних залоз відзначаються у 51,2% пацієнтів, яких лікували радіоактивним йодом. У 22,7% хворих ураження слинних залоз набували хронічного рецидивного перебігу з поступовим виснаженням функціональних резервів і розвитком ксеростомії (синдром сухого рота). Важкі хронічні форми захворювання визначено у 10,7%. Клінічна картина променевих сіалоаденітів була варіативною і характеризувалася поєднанням клінічних симптомів, що мають різну виразність і тривалість. Основними з них були біль і дискомфорт у ділянці слинних залоз.

Дисертантка розробила індексне оцінювання важкості клінічних проявів хронічного променевого сіалоаденіту на основі визначення характеру та виразності 3 основних ланок патогенезу цього захворювання. За результатами дослідження надано практичні рекомендації з оптимізації діагностики, лікування та диспансеризації пацієнтів із ураженнями слинних залоз після терапії радіоактивним йодом, мультидисциплінарної взаємодії залучених спеціалістів.

Результати дослідження, викладені у дисертаційній роботі, вже впроваджені у лікувальний процес Стоматологічного медичного центру НМУ та низки інших медичних закладів Києва, а теоретичні здобутки використовуватимуться у навчальному процесі кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО нашого Університету.

Засідання спеціалізованої вченої ради з приводу захисту дисертації відбулося під головуванням завідувача кафедри дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань НМУ, професора Олександра Савичука. До наукової дискусії долучилися провідні вчені нашого Університету: проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Олександр Канюра, завідувач кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО, професор Андрій Копчак, під науковим керівництвом якого виконувалося дисертаційне дослідження, професор цієї ж кафедри Юрій Чепурний, в.о. начальника відділу лікувально-консультативної роботи, доцент В’ячеслав Дідковський. Рецензентками виступили в.о. завідувача кафедри хірургічної стоматології, щелепно-лицевої хірургії та імплантології, професорка Олена Астапенко та професорка кафедри дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань Світлана Любарець.

Вітаємо Вікторію Макаренко та її наукового керівника з успішним захистом дисертації!

Пресцентр НМУ