НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ДО 90-РІЧЧЯ ПРОФЕСОРА ЯРОСЛАВА КРИЖАНОВСЬКОГО

20.07.2022

20 липня 2022 року виповнюється 90 років від дня народження відомого українського вченого, талановитого хірурга, ортопеда-травматолога, Заслуженого працівника народної освіти України, Академіка Національної академії наук вищої освіти України, відмінника охорони здоров’я, винахідника, доктора медичних наук, професора Ярослава Йосиповича Крижановського.

Ярослав Крижановський народився в м. Бучачі на Тернопільщині у працьовитій селянській родині. Після закінчення з відзнакою Івано-Франківського медичного інституту в 1955 році протягом 6 років працював викладачем Бучацького медичного училища та ординатором-хірургом міжрайонної лікарні, організатором урологічної служби, міжрайонним урологом, а згодом і заступником головного лікаря з поліклінічної роботи.

Уся подальша наукова практична та громадська діяльність Ярослава Йосиповича пов’язана з Київським медичним інститутом (нині Національним медичним університетом) імені О.О. Богомольця.

У 1961 році Ярослав Крижановський вступає до аспірантури при кафедрі ортопедії і травматології Київського медичного інституту імені О.О. Богомольця. Тут під керівництвом видатних вчених, професорів О.Г. Єлецького і А.Х. Озерова він формується і утверджується як висококваліфікований ортопед-травматолог, вчений, педагог.

Завдяки великому ентузіазмові та працьовитості достроково виконує і в 1965 році успішно захищає кандидатську дисертацію «Оперативне лікування вродженого вивиху стегна у підлітків і дорослих», а у 1979 році – докторську дисертацію «Оперативне лікування переломів і псевдоартрозів шийки стегна», в якій наведено оригінальні наукові розробки, відпрацьовані власні методики на рівні винаходів.

В 1964 році його обирають асистентом, а в травні 1970 – доцентом цієї ж кафедри.

Закінчивши у 1975 році інститут з патентознавства, Ярослав Йосипович зробив вагомий внесок у розвиток винахідницької справи на кафедрі і Національному медичному університеті.

У 1981 році Ярослав Крижановський переходить працювати доцентом на кафедру хірургічних хвороб санітарно-гігієнічного факультету (нині кафедра загальної хірургії №2), де викладає військово-польову хірургію та очолює клініку ортопедії і травматології лікарні. А в 1985 році обирається на посаду професора кафедри і в 1994 році стає її завідувачем.

Професор Крижановський є продовжувачем найкращих традицій славетної школи вітчизняної ортопедії і травматології. Наслідуючи багату спадщину своїх вчителів – О.Г. Єлецького і А.Х. Озерова — поглиблює хірургію великих суглобів і опорно-рухливої системи.

Серед доробку вченого — 14 винаходів і 9 патентів на методи операцій, 1 монографія. Його наукові досягнення висвітлено більш ніж у 250 працях та ряді методичних рекомендацій. Розроблені методики знайшли широке застосування у практичній травматології. Під його керівництвом захищено 9 кандидатських та дві докторські дисертації.

У 1987 рлці професор призначається на посаду декана з інтернатури. Ярослав Йосипович був у витоків організації навчання інтернів на кафедрах ВМНЗ. Протягом 18 років на посаді декана доклав великих зусиль щодо організації й удосконалення післядипломної освіти в Університеті та післядипломної первинної спеціалізації лікарів. Головним напрямком наукової і клінічної діяльності стає розробка нових методик реконструктивно-відновних операцій при захворюваннях і травматичних ушкодженнях, набутих і вроджених деформаціях стопи, великих суглобів, кісткової пластики при переломах, остеомієліті, хірургічного лікування переломів і псевдоартрозів шийки стегнової кістки, ендопротезування суглобів, деформацій стоп, спастичних паралічів, пошкоджень кисті.

За активну суспільно-громадську діяльність, досягнення в лікувальній, винахідницькій і науково-педагогічній роботі йому присуджено звання Заслуженого працівника народної освіти України, Відмінника Охорони Здоров’я, було обрано академіком Академії наук вищої освіти України, нагороджений медалями Виставки Передового досвіду в народному господарстві України, почесними грамотами МОН і МОЗ України.

Колектив кафедри загальної хірургії №2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця щиро вітає Ярослава Йосиповича з Днем народження та зичить міцного здоров’я, мирного неба, щирої радості та невичерпної енергії ще на довгі роки життя.

                                                                                                                                                                                                                          Кафедра загальної хірургії №2