Аспірантка НМУ поліпшила практику лікування ендокринної орбітопатії

04.09.2024

Ще одна молода науковиця кафедри офтальмології та оптометрії Інституту післядипломної освіти   Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Ольга Прусак успішно захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 222 «Медицина» галузі знань 22 «Охорона здоров’я». Темою наукового дослідження стала «Оптимізація діагностики, лікування і прогнозування розвитку ендокринної орбітопатії».

Публічний захист дисертації відбувся у змішаному форматі за головування професорки кафедри офтальмології та оптометрії ІПО Ірини Шаргородської. Рецензентами виступили проректорка з науково-педагогічної роботи, міжнародних зв’язків та європейської інтеграції, професорка Рімма Скрипник та завідувач кафедри офтальмології, професор Дмитро Жабоєдов, онлайн до участі також долучилися науковці з інших закладів вищої медичної освіти України.

Члени спеціалізованої вченої ради зазначили, що оптимізація діагностики, лікування та прогнозування розвитку ендокринної орбітопатії (ЕО) є досить проблемним питанням, тож вимагає додаткового вивчення та досліджень. Зокрема, ендокринна орбітопатія найчастіше зустрічається у молодих осіб працездатного віку і може призвести до зміни зовнішнього вигляду, неможливості виконувати звичну роботу, а у найскладніших випадках – до повної втрати зору.

Для досягнення мети дисертаційної роботи, яку Ольга Прусак виконала за наукового наставництва професорки кафедри офтальмології та оптометрії ІПО Оксани Петренко, використовувалися загальноклінічні, офтальмологічні, променеві, гормональні та імунологічні методи дослідження, а також комп’ютерне моделювання, анкетування та методи статистичного аналізу. Предметом дослідження стали: зміщення очного яблука, об’єм очниці та прямих екстраокулярних м’язів, орбітальної жирової клітковини, тривога, депресія, якість життя пацієнтів.

У науковому дослідженні аспірантки НМУ взяли участь 40 пацієнтів із ЕО та 71 пацієнт без патології орбіти і допоміжного апарату ока. Пацієнтів розділили на 2 групи для вивчення м’якотканинного вмісту орбіти методами комп’ютерного моделювання. У 40 пацієнтів із ЕО в комплексному обстеженні вивчали рівень тривоги та депресії й проводили оцінку якості їх життя. Відтак отримано нові дані щодо вищезазначених характеристик у пацієнтів із ЕО. Зокрема, клінічно виражений рівень тривоги спостерігався у 40% випадків, а рівень депресії у 20% випадків, що свідчить про потребу комплексного лікування таких пацієнтів у ендокринолога для нормалізації гормонального фону, консультацій психіатра та психолога.

Дисертанткою вперше розроблено алгоритм персоніфікованої діагностики та лікування пацієнтів із ЕО. На основі встановлених показників розроблено математичну модель прогнозування розвитку ЕО важкого ступеня та визначено фактори ризику, які сприяють прогресуванню захворювання. Отримані дані лягли в основу практичних рекомендацій з менеджменту пацієнтів із ЕО, які вже впроваджені у практику закладів охорони здоров’я України.

Присутні вчені дійшли висновку, що дисертантка здійснила важливе дослідження в галузі офтальмології та з огляду на його наукову вагу присудили Ользі Прусак науковий ступінь доктора філософії.

Вітаємо молоду вчену та її наукову керівницю з чудовим результатом!

Пресцентр НМУ