НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ – ЗЛУКИ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ У ЄДИНУ ДЕРЖАВУ

22.01.2021

22 січня 2021 року Україна відзначає День своєї Соборності – офіційне державне свято, яке символізує єдність українських земель і відіграє значну роль в історії нашої країни.

102 роки тому на майдані біля Святої Софії у Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу. «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка», – зазначалося у зачитаному на вічі універсалі. Після цього відбувся молебень та урочистий парад українських військ, які чудово оспівав у своїх ранніх поезіях молодий Павло Тичина. Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року у Хусті, який був тоді адміністративним центром Карпатської України – автономії у складі Чехословаччини. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року. Цього дня – 22 січня – прийнято вшановувати ще одну знакову подію, яка відбулася рівно за рік до того – 22 січня 1918 року, – ухвалення IVУніверсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.

Головною традицією у День Соборності є утворення «живого ланцюга» єднання. Уперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року. Понад мільйон людей утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. «Ми з друзями стояли тоді на 86-му кілометрі Житомирського шосе, біля села Копилів, – згадує учасник цієї акції, працівник Прес-центру НМУ імені О.О.Богомольця Микола Цивірко, – Попри негоду, настрій у всіх був піднесений. В обидва кінці їхали автобуси і машини, прикрашені синьо-жовтими прапорами. Ми також тримали в руках невеликі прапорці». Відтоді «живі ланцюги» створювалися неодноразово, символізуючи єдність українського народу. З 2000 року у Києві влаштовують «живий ланцюг» уздовж мосту Патона, що єднає правий і лівий береги Дніпра. Подібні акції проходять і в інших містах України.

Хоч День Соборності України святкується на державному рівні, цей день не є вихідним. Вітаємо весь колектив Національного медичного університету імені О.О.Богомольця із цієї знаковою подією, бажаємо всім злагоди й миру.

                                                                                                                

Прес-центр