ВІДПОВІДІ ТА РОЗ’ЯСНЕННЯ. ОЦІНЮВАННЯ СТАНУ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ НА ПІСЛЯДИПЛОМНОМУ ЕТАПІ ПІДГОТОВКИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ

16.03.2017

До Центру тестування надходить чимало запитань щодо ініційованої МОЗ України програми оцінювання стану медичної освіти в Україні на післядипломному етапі підготовки лікарів, що буде проведено для лікарів-інтернів 28 березня 2017 року.
Ми підготували відповіді щодо найпоширеніших запитань, які ми отримали. Якщо після ознайомлення з відповідями Ви матимете додаткові запитання, напишіть нам dovira@testcentr.org.ua або на нашу сторінку у фейсбук https://www.facebook.com/testcentr.org.ua/.

Чи буде субтест із тестових завдань типу USMLE виділений в окремий розділ екзаменаційного буклету?
Тестові завдання типу USMLE не будуть виокремлені в окремий розділ екзаменаційного буклету. Тестові завдання основного тесту та тестові завдання типу USMLE сформовані в один екзаменаційний буклет та будуть представлені у випадковому порядку.

Працюючи зі зразками тестових завдань типу USMLE я зустрічав різні види тестових питань. Які тестові завдання типу USMLE будуть у субтесті?
Види та формат тестових завдань субтесту аналогічні виду та формату тестових завдань, які використовуються у існуючій системі ліцензійних іспитів «Крок»: це завдання з одним питанням та з однією найкращою відповіддю, яка вважається правильною. До субтесту не будуть включені завдання, де до однієї клінічної ситуації подається два або більше запитання.

У екзаменаційних буклетах Кроку використовується формат тестових завдань з однією найкращою відповіддю. Чому з «найкращою», а не «правильною» відповіддю?
Тестові завдання з однією найкращою відповіддю є традиційним найчастіше уживаним форматом тестових завдань множинного вибору, який призначений для оцінки застосування знань (а не запам’ятовування фактів). Вони складаються із умови завдання (як правило клінічної ситуації), запитання та 5 варіантів відповідей, одна з яких є найкращою і вважається правильною. Інші чотири варіанти відповіді можуть не бути абсолютно неправильними. Вони можуть бути ймовірними в деякій мірі, але менш, ніж найкраща відповідь, яка вважається правильною.

Скільки часу я матиму на виконання тестових завдань іспиту?
Відповідно до Порядку проведення ліцензійних інтегрованих іспитів на виконання 1 (одного) тестового завдання Ви матимете 1 (одну) хвилину. Таким чином, тривалість виконання тесту із 200 тестових завдань становить 200 хвилин або 3 год. 20 хв. Разом з тим, враховуючи необхідність створення якомога сприятливих умов та з метою знаття напруги під час тестування, Центр тестування надає додатковий час – 25 хв. Таким чином, тривалість ліцензійного іспиту «Крок 3. Загальна лікарська підготовка» 28.03.2017 складатиме 3год. 45хв.
Чи впливає субтест із тестових завдань типу USMLE на мій результат?
Ні, результат іспит «Крок 3. Загальна лікарська підготовка» базуватиметься тільки на завданням основного тесту. Результати субтесту з тестових завдань типу USMLE будуть аналізуватися окремо та будуть оприлюднені у вигляді узагальнених результатів разом з другою частиною дослідження (додипломна освіта).

Де можна ознайомитися зі зразками тестових завдань типу USMLE?
Зі зразками тестових завдань можна ознайомитися на сайті NBME (http://www.usmle.org/pdfs/step-3/2016Step3_Sample_Items.pdf або https://nsas.nbme.org/home у розділі Sample Assessment). Зразки тестових завдань надаються через веб-інтерфейс, тобто відображаються через вікно вашого браузеру з фіксацією часу, який Ви використовуєте на відповіді на тестові завдання.

Важливо! Весь зміст та всі тестові матеріали, у тому числі тренувальні тести, зразки тестових завдань, що надаються NBME платно чи безоплатно для самопідготовки чи самоперевірки, є власністю NBME© та захищені її авторським правом. Заборонено передавати або відтворювати матеріали для самопідготовки в будь-якій формі без дозволу NBME. Будь-яка несанкціонована передача або відтворення цих матеріалів будь-яким способом, в тому числі, але не обмежуючись, зберігання в електронних інформаційно-пошукових системах, передавання, друк, запам’ятовування або поширення матеріалів або їх частини суворо заборонені.
Наголошуємо на необхідності неухильного дотримання авторських прав NBME та принципів академічної доброчесності.

Чи будуть опубліковані ЗРАЗКИ декількох завдань, подібних до тих, що будуть включені до субтесту?
Центр тестування за згоди NBME надає переклад таких завдань, які наводимо нижче.
Важливо! Весь зміст та всі тестові матеріали є власністю NBME© та захищені її авторським правом.

Зразок 1.
4-річний хлопчик, який хворіє на муковісцидоз, надійшов до відділення невідкладної медичної допомоги через 20 хвилин після того, як батьки знайшли його непритомного у дворі. Він грався надворі весь день; температура повітря була 35 С. Останнім часом почував себе добре, загострень муковісцидозу не спостерігалося. На момент прибуття реагує на больові подразники, але мова нерозбірлива. Температура тіла – 41,2оС, пульс – 148/хв., частота дихання – 36/хв., поверхневе, артеріальний тиск становить 88/46 мм рт. ст. Шкіра на дотик суха та гаряча. На аускультації легені чисті. М’язовий тонус низький; глибокі сухожилкові рефлекси рівномірно послаблені. Неврологічне обстеження не виявило осередків патології. Що з перерахованого є найбільш імовірним механізмом розвитку даних симптомів?
A. Наднирникова недостатність з втратою солей
B. Функціональне порушення потових залоз з обмеженням здатності до регуляції тепловіддачі
C. Ураження центральної нервової системи грамнегативними мікроорганізмами
D. Слизові пробки у дихальних шляхах, що призвели до розвитку вторинної інфекції бактеріями Pseudomonas
E. Первинний гіпоталамічний синдром з нездатністю до терморегуляції
Правильна відповідь: B.

Зразок 2.
34-річна жінка, біла, надійшла до відділення невідкладної медичної допомоги зі скаргами на постійний тупий головний біль протягом останніх 3-х днів. Вона приймала ацетамінофен, але полегшення не настало. Пацієнтка каже: «Я вже три дні не спала і не можу зосередитися на роботі» Травми в анамнезі не має, ліків не приймає. Протягом 14-ти років вона палить пачку цигарок на день, але алкогольні напої не вживає. Життєві показники наступні: температура тіла – 37,5 С, пульс – 86/хв., частота дихання – 19/хв., артеріальний тиск становить 182/100 мм рт. ст. Обстеження голови патології не виявило. Зіниці однакового розміру, круглі, реагують на світло; спостерігається легка фотофобія. Дані офтальмоскопічного обстеження в нормі. При обстеженні лівої барабанної перетинки виявлено серозний випіт. Наявна ригідність шийних м’язів; під час нахилу шиї вперед, пацієнтка зазначає відчуття подібне до удару електричним струмом. Під час аускультації грудної клітки чутно слабкі сухі свистячі хрипи під час видиху. Вислуховується додатковий серцевий тон в середині систоли, найкраще чутно біля лівого краю грудини; шумів чи ритму галопу не спостерігається. Абдомінальне обстеження виявило стрії, інших клінічно значущих симптомів не спостерігається. Обстеження нижніх кінцівок виявило варикозне розширення вен з обох сторін та набряк +1; м’язова сила – 4/5. Неврологічне обстеження не виявило інших патологій. Яка з наступних ознак є показанням для негайного подальшого обстеження?
A. Абдомінальні стрії
B. Стридорозне дихання під час видиху
C. Додатковий серцевий тон в середині систоли
D. Ригідність шийних м’язів
E. Випіт в області барабанної перетинки
Правильна відповідь: D.

Зразок 3.
26-річна жінка прийшла на прийом до лікаря зі скаргами на гарячку, кашель та наростаючу задишку протягом останніх 3-х днів. Вона проживала у притулках для бездомних, зізналася, що вживає наркотики внутрішньовенно. Нещодавно проведений аналіз на ВІЛ-інфекцію – позитивний. Ліків не приймає, в анамнезі немає астми, пневмонії чи туберкульозу. Останній раз проходила медичне обстеження 5 років назад. Життєві показники наступні: температура тіла – 39,0 С, пульс – 100/хв., частота дихання – 28/хв., артеріальний тиск становить 110/60 мм рт. ст. Аускультація грудної клітки виявила крепітацію та хрипи ззаду над правим нижнім легеневим полем, бронхіальне дихання та приглушеність перкуторного звуку. Отримання мокротиння виявилося неможливим через біль при рухах грудної клітки. Рентгенограмма органів грудної порожнини показала ущільнення правої нижньої частки легенів. Результати клінічного аналізу крові та аналізу газового складу артеріальної крові при диханні кімнатним повітрям є такими:
Кров Газовий склад артеріальної крові
Гематокрит 36% Po2 72 мм рт. ст.
Гемоглобін 127 г/л Pco2 33 мм рт. ст.
Лейкоцити 7,8 г/л pH 7,44
Нейтрофіли, сегментоядерні 70%
Нейтрофіли, паличкоядерні 16%
Лімфоцити 14%
Який діагноз найімовірніший?
A. Легіонелльоз
B. Пневмонія, спричинена Pneumocystis jiroveci
C. Пневмонія, спричинена Streptococcus pneumoniae
D. Емболія легеневої артерії
E. Туберкульоз легенів
Правильна відповідь: С.

Зразок 4.
Жінка 63-х років, афроамериканка, перебуває у післяопераційній палаті 4 години після того, як їй було проведено планову лівобічну геміколектомію через рак ободової кишки в ділянці селезінкового вигину. Пацієнтка написала передопераційну заяву про відмову від переливання крові з релігійних переконань. В анамнезі гіпертонія та ішемічна хвороба серця. Медсестра повідомляє, що після операції артеріальний тиск пацієнтки поступово падає. Життєві показники такі: температура тіла – 35,8 С, пульс – 130/хв., частота дихання – 20/хв., артеріальний тиск становить 80/50 мм рт. ст. Фізикальне обстеження виявило дещо здутий живіт, місце розрізу без змін. На ЕКГ синусова тахікардія. Діурез – 10 мл протягом останніх 2-х годин. Гематокрит – 30%; перед операцією гематокрит – 41%. Пацієнтка отримала 4 літри кристалоїдного розчину внутрішньовенно в післяопераційній палаті. Крововтрата під час операції становила 200 мл. Вміст назогастральної трубки чистий. Ушкодження якої структури з наведених найімовірніше спричинило такі явища?:
A. Аорта
B. Надчеревна артерія
C. Печінка
D. Середнья ободовокишкова артерія
E. Селезінка
Правильна відповідь: E.

Зразок 5.
68-річного чоловіка було госпіталізовано, оскільки він потребує механічної вентиляції легенів через загострення хронічного обструктивного захворювання легенів (ХОЗЛ). На другий день після госпіталізації у пацієнта розвинувся пневмоторакс справа, що вимагав трубкової торакостомії. Протягом наступних 24-х годин спостерігався виток повітря, який наразі припинився. Проте, пацієнт став неспокійним та агресивним. З правого боку грудної клітки спостерігається послаблення дихання, у пацієнта розвинулася тахікардія. Артеріальний тиск – 130/80 мм рт. ст. Після того як було зроблено запит на термінову рентгенографію органів грудної клітки за допомогою портативного пристрою, який наступний захід слід вжити?
A. Підвищити тиск на 4 см водн. ст. під час вентиляції легенів з позитивним тиском наприкінці видиху
B. Ввести β-адреноблокатори
C. Ввести алпразолам
D. Від’єднати пацієнта від апарату штучної вентиляції та застосувати маску-мішок
E. Змінити позицію плевральної дренажної трубки
Правильна відповідь: E.

ДЖЕРЕЛО