Кафедрa громадського здоров’я

Архів новин

 

ПЕРШИЙ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З ДИСЦИПЛІНИ «СОЦІАЛЬНА МЕДИЦИНА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

Згідно з наказом МОН України № 1580 від 17 грудня 2019 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця  11 лютого 2020 року було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «Соціальна медицина та організація охорони здоров’я».

У конкурсних змаганнях взяв участь 21 студент ІІІ–VІ курсів медичних факультетів №1, №2, №3, №4 і факультету підготовки лікарів для Збройних сил України. Всі вони продемонстрували високий рівень знань.

Учасників І етапу ВСО привітала завідувач кафедри, професор Т.С.Грузєва, яка представила членів журі та побажала успіхів у вирішенні конкурсних завдань і творчому змаганні.

Завдання І етапу ВСО передбачали тестові питання, розв’язання  ситуаційної задачі та творчу роботу.

Переможцями І етапу ВСО стали: Анастасія Гринзовська, студентка V курсу медичного факультету №2 (І місце), Андрій Римаренко, студент VІ курсу медичного факультету №2 (ІІ місце) та Олександр Короп, студент VІ курсу медичного факультету №2 (ІІІ місце).

Призери І етапу ВСО з навчальної дисципліни «Соціальна медицина та організація охорони здоров’я» представлятимуть НМУ імені О.О. Богомольця на ІІ, завершальному, етапі ВСО, який відбудеться у квітні 2020 року на кафедрі громадського здоров’я Медичного інституту Сумського державного університету.

 

 

 

 

 

 

Участь завідувача кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця у практичній конференції
«Кращі медичні практики-2020»

 

21-22 листопада 2019 р.в м. Києві проходила практична конференція «Кращі медичні практики-2020, яку організовано Національною службою здоров’я України у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та за підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

У конференції взяли участь Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко, представники Центру громадського здоров’я, проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», спільного Проекту Світового Банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», Європейської Бізнес Асоціації та фахівці у галузі охорони здоров’я.

На запрошення Національної служби здоров’я України у роботі форуму взяли участь науковці НМУ імені О.О. Богомольця – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С. та доцент кафедри акушерства і гінекології №1, доцент Жегулович В.Г.

З вітальним словами до учасників конференції звернулися міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко.

Метою зустрічі було визначено підготовку учасників до наступних кроків трансформації системи охорони здоров’я, а саме, до старту Програму медичних гарантій; погодження фінальної версії проекту Програми медичних гарантій, а також проведення практичної експертизи зазначених питань;залучення лікарів-практиків до змін, що відбуваються в системі охорони здоров’я; сприяння особистісному розвитку експертів НСЗУ для ефективної роботи в нових умовах.

Програмою заходу було передбачено виступи спікерів та роботу учасників в робочих групах. Тематика стосувалася питань запровадження програми медичних гарантій у 2020 р., погодження вимог до надання гарантованих медичних послуг за програмою медичних гарантій, оплати послуг за діагностично спорідненими групами, міждисциплінарного моделювання клінічних сценаріїв щодо вибору оптимального маршруту пацієнта при різних нозологіях, нових інструментів електронної системи охорони здоров’я тощо

Обговорення у професійному середовищі трансформаційних змін має важливе значення для розбудови національної системи охорони здоров’я.

 

 

 

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця в роботі
V Міжнародного конгресу
Польського товариства громадського здоровя

 

28-29 листопада 2019 р. відбувся V Міжнародний конгрес Польського товариства громадського здоров’я, який проходив у Вроцлавському медичному університеті. Форум мав широке міжнародне представництво, об’єднавши організаторів, науковців і практиків охорони здоров’я, спеціалістів у сфері громадського здоров’я, управління, планування, якості, епідеміології, економіки,профілактичної та клінічної медициниз багатьох країн Європи.

На запрошення польських колег у роботі форуму взяли участь науковці НМУ імені О.О. Богомольця – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С. та доцент кафедри, доцент Замкевич В.З., декан медичного факультету №4, професор Пельо І.М., директор Інституту гігієни та екології, професор Омельчук С.Т. На початку І пленарного засідання вони виступили з вітальним словом.

Професор Грузєва Т.С. наголосила, що V ювілейний Конгрес ПТГЗ вп’яте відбувається за участю фахівців з НМУ, що форум є потужною науковою школою з вирішення складних проблем громадського здоров’я, важливим майданчиком з вивчення зарубіжного досвіду і презентації власного, що співпраця між Польським товариством громадського здоров’я, Вроцлавським медичним університетом та НМУ має давню історію і вагомі результати, за що ми дякуємо польським колегам.

Декан медичного факультету №4, професор Пельо І.М. подякував Президента Польського товариства громадського здоров’я, професора А. Фала за участь у Міжнародних конференціях до Всесвітнього дня здоров’я у Києві, які традиційно проводить НМУ імені О.О. Богомольця, за співпрацю і сприяння зміцненню дружби між Вроцлавським медичним університетом та НМУ імені О.О. Богомольця.

Директор Інституту гігієни та екології, професор Омельчук С.Т. у своєму виступі відмітив важливість такої плідної співпраці у майбутньому для вирішення проблем екологічного громадського здоров’я в країнах Європи.

Надзвичайний інтерес у учасників Конгресу викликали панельні дискусії, в яких взяли участь Голова Польського товариства громадського здоров’я, професор А. Фал, Головний санітарний інспектор Республіки Польща Ярослав Пінкас, Президент федерації роботодавців в охороні здоров’я, доктор Ясек Краєвські, представники владних структур, практичної охорони здоров’я та наукових шкіл.

Обговорення у професійному середовищі перспектив розвитку громадського здоров’я в країнах Європи, має важливе значення для розбудови національної системи громадського здоров’я, її науково-практичного та освітнього напрямів.

Фахівці НМУ імені О.О. Богомольця презентували низку доповідей з актуальних проблем громадського здоров’я. Тези доповідей надруковано у профільному міжнародному журналі «PublicHealthForum».

Співробітники НМУ імені О.О. Богомольця провели робочі зустрічі з польськими колегами, у т. ч. з Президентом Польського товариства громадського здоров’я, професоромА М. Фалом, директором Інституту громадського здоров’я Ягелонського університету, професором К. Совадою, деканом факультету наук про здоров’я Вроцлавського медичного університету, професором Ж. Розінчук, заступником декана П. Карнеєм, науковим редактором видавництва ALUN A.О. Руденко та учасниками форуму з інших країн, у ході яких окреслено перспективи подальшої співпраці у сфері громадського здоров’я.

Плідними були наукові дискусії з українськими колегами, які представляли НМАПО імені П.Л. Шупика, Харківський національний медичний університет, Сумський державний університет, Українську медичну стоматологічну академію.

 

 

Відзначення 100-річчя з дня народження професора О.А. Грандо на рідній кафедрі

 

15.10.2019 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося спільне засідання співробітників і членів студентського наукового гуртка, присвячене 100-річчю з дня народження професора О.А. Грандо Святкове засідання стало одним з численних заходів в Україні, приурочених до ювілейної дати. Вибір такого формату святкування продиктовано бажанням колег віддати данину шани непересічній особистості, великому педагогу і вченому, очільнику кафедри впродовж 18-річного періоду та важливістю виховного аспекту урочистостей для молодого покоління майбутніх медиків.

З доповіддю про життєвий і науковий шлях Олександра Абрамовича Грандо виступила нинішній завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С. Вона висвітлила різні етапи життєвого шляху професора О.А. Грандо, від студентських років, воєнного лихоліття до вершин педагогічної майстерності та наукової творчості. Було відзначено, що прийшовши на кафедру доцентом ще в 1961 р. Олександр Абрамович віддав їй 30 років вірного служіння, з яких 18 – на посаді завідувача.

Неоціненною заслугою професора О.А Грандо є формування науково-педагогічної школи соціальних гігієністів, серед яскравих представників якої академік НАМН України Вороненко Ю.В., професор Мінцер А.П., професор Криштопа Б.П., доцент Прус Л.О., доцент Чуйко А.П., доцент Кухленко Г.В., доцент Зоріна С.М., доцент Полянський О.А., доцент Ромашко А.С. та інші.

Коло наукових інтересів професора О.А. Грандо стосувалося надзвичайно широкого спектру питань соціальної медицини та організації охорони здоров’я, історії медицини, проблем лікарської етики та медичної деонтології. Він сформував потужну наукову школу, підготував 4 доктори і 13 кандидатів наук, написав понад 160 наукових праць, у т. ч. 9 монографій, навчальних посібників, заснував український історико-медичний журнал «Агапіт» тощо.

Справжньою справою життя Олександра Абрамовича стало створення Національного музею медицини України, над чим він почав працювати ще з 1962 р., будучи доцентом кафедри. Сподвижницька діяльність з формування музею здійснювалася спочатку на громадських засадах. Багаторічна науково-дослідна робота зі збору і вивчення історичних джерел, фондів багатьох державних архівів, музеїв, наукових бібліотек дозволила сформувати понад 15 тис. експонатів, розробити науково-методичні основи побудови експозиції, спланувати тематичні інтер’єри тощо.

Слова професора «В музей я вклав усе, що міг: ідеї, сили, надії» відображають ставлення творця до унікального творіння та звитягу в його розбудові.

В презентації доповіді було представлено основні експозиції музею як демонстрацію неперевершеності цього закладу, який є членом Європейської асоціації музеїв історії медицини та увійшов до десяти найкращих музеїв медицини світу.

Співробітники кафедри професор Паламар Б.І., доцент Зоріна С.М., доцент Литвинова Л.О. поділилися своїми спогадами про професора О.А. Грандо, про спілкування з видатним вченим. Усі, кому пощастило слухати лекції Олександра Абрамовича, відзначали його неперевершений талант оратора, магнетизм його слова, захоплюючу манеру спілкування, згадували бурхливі оплески слухачів по завершенню виступів.

Доцент Замкевич В.Б. розповіла про участь співробітників  кафедри у святкуванні 100-річчя професора О.А. Грандо у Національному музеї медицини України 10.10.2019 р., у відкритті меморіальної дошки та вечері пам’яті видатного вченого.

Після відповідей на запитання учасники спільного засідання викладачів кафедри та студенського наукового гуртка зробили пам’ятне фото біля стенду, присвяченого професору О.А. Грандо.

 

 

 

Участь фахівців НМУ імені О.О. у Першому Україно-Німецькому симпозіумі з громадського здоровя

Викладачі кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця взяли участь у Першому українсько-німецькому симпозіумі з громадського здоров’я «Громадське здоров’я в соціальному та освітньому просторі – виклики сьогодення і перспективи розвитку». Науково-практичний захід відбувся 25-26 вересня 2019 року на базі Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.

У симпозіумі взяли участь викладачі з Акконського гуманітарного університету (Берлін, Німеччина), із закладів вищої освіти України, Центру громадського здоров’я МОЗ України, закладів практичної охорони здоров’я.

З вітальним словом перед учасниками форуму виступив ректор ТНМУ, професор М.М.Корда та професор Акконського гуманітарного університету Тімо Ульрих. Скайп-зв’язком передав вітання зібранню генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України В.І.Курпіта, який розкрив основні завдання з розбудови громадського здоров’я в національному і регіональному контексті.

З великою цікавістю науковці та практики охорони здоров’я заслухали повідомлення зарубіжних гостей – викладачів Акконського гуманітарного університету, професора Тімо Ульриха, координатора наукових досліджень Ґабі Фельдман та дослідниці Інституту громадського здоров’я Аріни Левчаєвої.

До програми заходу було включено 7 доповідей від співробітників кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця.

На пленарному засіданні з доповіддю «Пріоритети освітньої діяльності у сфері громадського здоров’я» виступила завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця, професор Т.С.Грузєва. Доповідь викликала значний інтерес учасників форуму.

Проблеми розвитку кадрового потенціалу системи громадського здоров’я було порушено у доповідях представника Центру громадського здоров’я М.В.Рябінчука, декана факультету здоров’я та фізичного виховання Ужгородського національного університету, професора І.С.Миронюка, керівника Школи охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія», доцента Т.П.Юрочко, завідувача кафедри громадського здоров’я Національного університету «Острозька академія», доцента І.В.Гущука  та інших учасників.

Між представниками НМУ імені О.О. Богомольця і Акконського гуманітарного університету досягнуто домовленостей про співпрацю в контексті розвитку науково-освітнього напряму громадського здоров’я.

 

 

Українсько-Польське співробітництво у сфері громадського здоров’я

Впродовж багатьох років триває плідна співпраця фахівців громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та провідних університетів Республіки Польща. Вона включає стажування, проведення спільних наукових заходів, обмін досвідом, виконання науково-освітніх проектів з Вроцлавським медичним університетом, Ягелонським університетом, Варшавською школою економіки тощо.

В рамках співпраці 13-15 червня 2019 р. завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця, професор Грузєва Т.С. та доцент кафедри Іншакова Г.В. на запрошення польської сторони взяли участь у святкуванні 20-річчя факультету наук про здоров’я Варшавського медичного університету та в VІ Польсько-українській науковій конференції «Екстрена медицина і медицина катастроф. Питання громадського здоров’я і організації охорони здоров’я в Польщі і Україні».

Відкрив форум ректор Варшавського медичного університету, професор Мирослав Вельгось. У роботі форуму взяли участь науковці з провідних медичних університетів Польщі та України, які привітали декана та колектив факультету зі знаменною датою.

В рамках наукової програми від НМУ імені О.О. Богомольця було представлено 2 доповіді: «Формування навчально-методичного забезпечення підготовки магістрів медицини з питань громадського здоров’я» та «Оцінка способу життя студентської молоді як підгрунтя формування профілактичних програм», які отримали високу оцінку польських колег.

Значний інтерес учасників конференції викликали наукові повідомлення викладачів Варшавського медичного університету щодо особливостей та проблем викладання громадського здоров’я, зокрема доповідь Катаржини Забановської «Розвиток і професіоналізація фахівців громадського здоров’я».

Для учасників форуму було організовано низку заходів культурної програми, у т. ч. відвідання Музею Варшавського повстання, Королівського замку та Замкової площі, Варшавського барбакану, інших пам’ятних місць.

Було досягнуто домовленостей про подальшу співпрацю в контексті розвитку науково-освітнього напряму громадського здоров’я.

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця у роботі Міжнародного форуму ЕFBM 2019

22-24 травня 2019 р. В Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка проходив Міжнародний форум ЕFBM 2019 – Економіка. Фінанси. Бізнес. Управління. Глобальні економічні виклики та можливості у цифрову епоху. Форум присвячено 75-річчю заснування економічного факультету Київського Національного університету імені Тараса Шевченка.

Програма заходу включала низку панельних дискусій, ворк-шопів та круглих столів.

Співробітники НМУ імені О.О. Богомольця, завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С. та доцент кафедри, доцент Замкевич В.Б. взяли участь у роботі Круглого столу «Медичне страхування та медична реформа» в рамках форуму. Учасниками засідання Круглого столу були доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент Нечипоренко В.І., професор Варшавської школи економіки, Медичного університету м. Лодзь, директор Національного інституту страхування, професор Ромуальд Холлі, завідувач кафедри Івано-Франківського національного університету Василь Попович, голова правління ПрАТ СК «Раритет» Бутківська Т.

В ході розгляду різнобічних проблем фінансування охорони здоров’я та медичного страхування було обговорено питання співпраці українських і польських колег в реалізації спільного наукового проекту щодо оптимальних моделей фінансування систем охорони здоров’я та окреслено шляхи подальшої співпраці.

 

 

 

Співробітники НМУ імені О.О. Богомольця взяли участь в організації та проведенні семінару «Допомога у відмові від куріння в Україні: підходи, виклики, перспективи»

 

11.04.2019 р. відбувся Семінар «Допомога у відмові від куріння в Україні: підходи, виклики, перспективи», який було організовано у співпраці з Бюро ВООЗ в Україні, Центром громадського здоров’я МОЗ України та ГО «Центр громадянського представництва «Життя».

Учасниками семінару стали лікарі загальної практики-сімейної медицини, лікарі-інтерни, лікарі-наркологи, фахівці громадського здоров’я, медичні психологи, з Києва, Харкова, Дніпра, Одеси, Луцька, а також викладачі кафедр сімейної медицини, соціальної медицини та громадського здоров’я закладів вищої медичної освіти України. Від Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в організації та проведенні заходу взяла участь завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Тетяна, учасниками семінару були доцент кафедри загальної практики (сімейної медицини) Корост Ярослава і асистент цієї кафедри Гетьман Леся та лікарі-інтерни.

Вітальне слово від Всесвітньої організації охорони здоров’я проголосив Донбго Фу, фахівець з питань відмови від вживання тютюну відділу з підвищення кваліфікації департаменту з профілактики НІЗ (ВООЗ, Женева). Він також висвітлив Рекомендації ВООЗ та успішний досвід інших країн у наданні допомоги з відмови від куріння.

З доповіддю «Допомога у відмові від куріння як один із основних компонентів комплексу заходів MPOWER» виступила національний фахівець з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Король Наталія.

Результати останніх опитувань щодо вживання тютюну в Україні охарактеризувала координатор спільного проекту ВООЗ, МОЗ та ГО «Життя» з питань відмови від куріння Римаренко Катерина.

Доповідь завідувача кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця, професора Грузєвої Тетяни стосувалася навчання медичних працівників наданню допомоги у відмові від куріння, сучасним проблемам та майбутнім перспективам. В ній було представлено аналіз навчальних програм підготовки фахівців охорони здоров’я з дисциплін, які стосуються даної тематики, окреслено існуючі проблеми, підходи до їх вирішення, висвітлено заходи, розроблені спільно з Бюро ВООЗ в Україні та МОЗ України, які спрямовані на підвищення знань, вмінь та компетентностей медичних працівників з питань допомоги у відмові від куріння.

Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка охарактеризував надання допомоги у відмові від куріння на первинній ланці охорони здоров’я та навів сучасні стратегії реалізації цих завдань.

Також було представлено Національний професійний сервіс з надання допомоги у припиненні куріння та особливості психологічного консультування клієнтів цього сервісу.

Жваве обговорення учасниками семінару представлених доповідей та виступів дозволило визначити пріоритетні дії та першочергові заходи щодо скорочення вживання тютюну шляхом забезпечення надання якісної допомоги населенню у відмові від куріння.

 

 

Заходи до Всесвітнього дня здоровя 2019 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоровя НМУ імені О.О.Богомольця.

Щорічно 7 квітня в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день здоров’я, який присвячується найактуальнішим проблемам здоров’я населення у глобальному вимірі.

У 2019 році Всесвітній день здоров’я присвячено загальному охопленню послугами охорони здоров’я. Вибір такої тематики є закономірним з огляду на існуючі проблеми в доступності медичної допомоги населенню в багатьох країнах світу та фінансові ризики внаслідок необхідності її оплати. Традиційно до цієї дати проводиться низка наукових та інформаційно-освітніх заходів.

В Україні розпорядженням КМУ від 03.04.2019 р. №210-р. передбачено проведення 06-13.04.2019 р. заходів в рамках Всеукраїнського тижня громадського здоров’я, серед яких тематичні заходи з актуальних питань реалізації права людини та її обов’язків, що стосуються здоров’я, у т. ч. лекції, науково-практичні семінари, бесіди, зустрічі у форматі засідань за круглим столом, екскурсії, майстер-класи, конкурси, ігри, змагання тощо.

На кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця 10.04.2019 р. до Всесвітнього дня здоров’я та на відзначення Всеукраїнського тижня громадського здоров’я було проведено науково-практичний семінар «Актуальні проблеми громадського здоров’я та їх висвітлення в тематиці Всесвітніх днів здоров’я».

Перед викладачами та студентами виступила з доповіддю завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С., яка розповіла про започаткування ВООЗ в 1950 р. відзначення Всесвітнього дня здоров‘я, про тематику кожної з таких дат та її зв’язок з найактуальнішими проблемами здоров’я, про проведення в НМУ імені О.О. Богомольця з 2007 р. міжнародних науково-практичних конференцій до Всесвітнього дня здоров’я за участю представників ЄРБ ВООЗ та фахівців з багатьох країн світу.

Було наголошено на важливості розвитку в Україні системи громадського здоров’я та вирішенні нею проблем нездоров’я, підвищенні доступності послуг охорони здоров на підготовці фахівців громадського здоров’я, що відповідає сучасним світовим тенденціям та дозволяє протистояти викликам і загрозам.

Викладачі кафедри професор Галієнко Л.І., доценти Гречишкіна Н.В., Замкевич В.Б., Іншакова Г.В. у своїх виступах акцентували увагу на вирішенні таких важливих питань громадського здоров’я, як формування здорового способу життя, включаючи підтримку фізичної активності, забезпечення здорового харчування з обмеженням вживання продуктів з високим вмістом жирів і солі, боротьбу з вживанням тютюну та алкогольних напоїв тощо.

Члени студентського наукового гуртка спільно з його керівником, доцентом Донік О.М. організували конкурс підготовлених студентами макетів плакатів з актуальних питань громадського здоров’я.

Спільне обговорення проблем громадського здоров’я та сучасних стратегій їх вирішення є важливою складовою формування у майбутніх фахівців охорони здоров’я відповідального ставлення до власного здоров’я, набуття компетентностей з реалізації профілактичного напряму в охороні здоров’я, розуміння підходів до забезпечення доступності послуг охорони здоров’я, досягнення цілей сталого розвитку суспільства.

 

 

Інформація про проведення І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицината організація охорони здоров’я» на кафедрі соціальної медицинита громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця

Згідно з наказом МОН України № 1313 від 28.11.2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця  16 січня 2019 р. було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я».

У конкурсних змаганнях взяли участь студенти V–VІ курсів медичних факультетів №1 та №2, які продемонстрували високий рівень знань з навчальної дисципліни.

Завдання І етапу ВСО передбачали тестові питання, ситуаційну задачу та творче завдання Авторитетне журі провело оцінювання вирішення студентами завдань теоретичного та практичного спрямування, а також результати творчого змагання.

Переможцями І етапу ВСО стали: Кодубець Дмитро – студент V курсу медичного факультету №2 (І місце), Подшивалова Марія – студентка V курсу медичного факультету №1 (ІІ місце) та Ярмоленко Ірина – студентка V курсу медичного факультету №2 (ІІІ місце).

Призери І етапу ВСО з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» представлятимуть НМУ імені О.О. Богомольця на другому завершальному етапі ВСО оку, який відбудеться у  квітні 2019 р на кафедрі громадського здоров’я Медичного інституту Сумського державного університету.

 

 

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця в роботі ІV Міжнародного конгресу Польського товариства громадського здоровя

22-23 листопада 2018 р. відбувся ІV Міжнародний конгрес Польського товариства громадського здоров’я, який проходив у Вроцлавському медичному університеті. Форум мав широке міжнародне представництво, об’єднавши організаторів, науковців і практиків охорони здоров’я, спеціалістів у сфері управління, планування, якості, епідеміології, економіки,профілактичної та клінічної медициниз Польщі, Словаччини, Чехії, Нідерландів, Угорщини, України.

На запрошення польських колег у роботі форуму взяли участь науковці НМУ імені О.О. Богомольця – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С., директор Інституту гігієни та екології, професор Омельчук С.Т., декан медичного факультету №4, професор Пельо І.М. Вони презентували низку доповідей з актуальних проблем громадського здоров’я, тези доповідей надруковано у профільному міжнародному журналі «Public Health Forum».

Надзвичайний інтерес у учасників Конгресу викликали панельні дискусії, в яких взяли участь Голова Польського товариства громадського здоров’я, професор А. Фал, заступник Міністра охорони здоров’я Республіки Польща Якуб Шульц, Головний санітарний інспектор Республіки Польща Ярослав Пінкас, керівник міжнародної ради експертів Польського товариства громадського здоров’я Криштоф Кушинський, Президент федерації роботодавців в охороні здоров’я, доктор Ясек Краєвські, представники наукових шкіл. Обговорення у професійному середовищі перспектив розвитку профілактичного напряму в країнах Європи, має важливе значення для розбудови національної системи громадського здоров’я, її науково-практичного та  освітнього напрямів.

Співробітники НМУ імені О.О. Богомольця провели низку зустрічей з польськими колегами, у т. ч. з Президентом Польського товариства громадського здоров’я, професором А М. Фалом, директором Інституту громадського здоров’я Ягелонського університету, професором К. Совадою, науковим редактором видавництваALUN A.О. Руденко та учасниками форуму з інших країн, у ході яких окреслено перспективи подальшої співпраці у сфері громадського здоров’я.

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця у роботі XVІІI Міжнародного фінансового форуму

Співробітники Національного медичного університету імені О.О.Богомольця – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, д.мед.н., професор Грузєва Т. С. та к.мед.н., доцент Замкевич В.Б. взяли участь у XVІІI Міжнародному фінансовому форумі за підтримки Ліги страхових організацій України, який відбувся 12–15 вересня 2018 року в м. Одесі. Учасниками форуму були відомі представники владних і регуляторних органів, керівники компаній і установ фінансового ринку, вчені, експерти, іноземні гості. Цьогорічний науковий захід зібрав 150 учасників з України та 14 зарубіжних країн, у т. ч. Латвії, Німеччини, Австрії, Швейцарії, Канади, Нідерландів, Молдови, Білорусі, Таджикистану, Польщі, Азербайджану, Грузії та ін.

Порядок денний включав низку актуальних питань щодо державного регулювання ринків фінансових послуг в Україні, змін, тенденцій та прогнозів; основних драйверів, змін пріоритетів та нових перспектив страхування в Україні; очікуваних змін і прогнозного сценарію розвитку страхового ринку.

Особливий інтерес учасників викликало засідання круглого столу«Медична реформа: перші результати, наслідки, проблеми впровадження». Фахівці НМУ імені О.О. Богомольця представили доповідь «Шляхи підвищення ефективності системи охорони здоров’я: думка студентів-медиків». В її обговоренні взяли участь колеги-науковці та працівники практичної охорони здоров’я, економісти, представники страхових організацій з України та Польщі.

Голова оргкомітету Міжнародного фінансового форуму, Президент Ліги страхових організацій України Олександр Філонюк подякував спікерам та гостям за особисту участь, підтримку ідей якісного реформування страхового ринку України.

Було висловлено впевненість, що прогресивні ідеї, озвучені на форумі, стануть джерелом подальших рішень, направлених на розвиток страхування в Україні та будуть реалізовані найближчим часом.

 

 

Перемога студентки НМУ імені О.О. Богомольця в конкурсі студентських наукових робіт в рамках ХІ Вроцлавських днів громадського здоров’я

24-25 травня 2018 р. у Вроцлавському медичному університеті (Республіка Польща) відбулися ХІ Вроцлавські дні громадського здоров’я, організовані студентським науковим товариством молодих менеджерів.

У науковому заході взяли участь студенти та молоді науковці з Фінляндії, Болгарії, України, Білорусі та Польщі.

Перед студентським науковим товариством з вітальними промовами та програмними доповідями виступили Президент Всепольського товариства громадського здоров’я, професор А.М.Фал, представники роботодавців, керівники профілактичних програм в охороні здоров’я.

Згідно з програмою заходу було заслухано та розглянуто 31 студентську наукову роботу. Для конкурсу було відібрано 10 наукових робіт, представлених студентами зарубіжних вищих навчальних закладів, і 10 – з польських вищих навчальних закладів.

За результатами міжнародної сесії перемогу здобула студентка НМУ імені О.О.Богомольця, староста студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Дубовик Віолета, яку нагороджено дипломом І ступеня. Тема наукового дослідження стосувалася проблем загального охоплення послугами охорони здоров’я (науковий керівник – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я,  проф. Грузєва Т.С.).

Серед польських молодих науковців перше місце зайняла робота  Третяк Дагмари з Вроцлавського медичного університету, присвячена оцінці фізичної активності ув’язнених, її впливу на ресоціалізацію.

Дубовик Віолета також ознайомилася з роботою Вроцлавського клінічного госпіталю, з системою забезпечення якості, діяльністю його окремих відділень, з роботою студентського наукового товариства  Вроцлавського медичного університету.

Участь у студентських наукових заходах міжнародного рівня  є доброю школою для майбутніх фахівців охорони здоров’я, платформою для обміну досвідом та налагодження творчих контактів для співпраці у перспективі.

 

 

 

ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я»

ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» було проведено 12-13 квітня 2018 р. в Медичному інституті Сумського державного університету.

В змагальному процесі ІІ етапу ВСО взяв участь 31 представник  з майже усіх ВМНЗ України. Олімпіада проходила в три тури: творчий конкурс, в якому на вибір було запропоновано 3 актуальні теми охорони здоров’я, ситуаційна задача та тестування.

Усі студенти продемонстрували високій рівень знань з навчальної дисципліни. За підсумками ІІ етапу ВСО І місце посіла студентка Сумського державного університету Кравцова Яна; ІІ місце – студентка Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Дубовик Віолетта; ІІІ місце розділили між собою представники Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Боймструк Роман та ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія» Сенько Ганна.

Вітаємо учасників та переможців!

 

 

 

 

КВІТНЕВА СТУДЕНТСЬКА  НАУКОВА  СЕСІЯ

НА КАФЕДРІ СОЦІАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ
ТА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я у 201
7/2018 н.р.

 секція «Актуальні проблеми громадського здоров’я»

 25 квітня 2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбулася Квітнева студентська наукова сесія  «Актуальні проблеми громадського здоров’я».

Для забезпечення належного рівня організації та проведення КСНС було створено журі у складі д.мед.н., професора Грузєвої Т.С., д.мед.н., ст. н. співр. Паламаря Б.І., к.мед.н., доцента Литвинової Л.О., к.мед.н., доцента Гречишкіної Н.В., к.мед.н., доцента Зоріної С.М.

До участі в сесії «Актуальні проблеми громадського здоров’я» було рекомендовано 10 наукових робіт, авторами яких стали студенти НМУ імені О.О. Богомольця. Студентські наукові роботи стосувалися актуальної наукової тематики, зокрема реформування вітчизняної охорони здоров’я, пріоритетного розвитку первинної медичної допомоги, доступності і якості медичної допомоги, сучасних проблем здоров’я, у т.ч. ожиріння, безпліддя, офтальмологічної захворюваності, а також використання даних доказової медицини в практичній діяльності, коректності статистичної обробки даних тощо.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт та наукових доповідей учасників студентської наукової сесії з урахуванням оцінок наукових робіт за комплексом критеріїв журі визначило переможців та нагородило дипломами І-ІІІ ступенів студентів:

диплом І ступеня – Дубовик Віолетта Юріївна (V курс, 4  група, медичний факультет №2) за наукову роботу «Бачення студентами майбутнього вітчизняної системи охорони здоров’я»;

диплом ІІ ступеня ­– Бродовська Наталія Андріївна (ІV курс, 9  група, медичний факультет №2) за наукову роботу «Безпліддя в Україні як медико-соціальна проблема та шляхи її вирішення»;

диплом ІІ ступеня – Танташева Азіза Артурівна (ІV курс, 16 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «Ожиріння як медико-соціальна проблема в світі та Україні»;

диплом ІІІ ступеня – Мазанко Ксенія Володимирівна (ІV курс, 17 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «ВООЗ – 70 років боротьби за здоров’я населення в Україні»;

диплом ІІІ ступеня – Якимів Дмитро Олегович (ІV курс, 17 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «Доступність і якість медичної допомоги: проблеми, пошуки, вирішення».

Нагородження переможця Квітневої студентської наукової сесії «Актуальні проблеми громадського здоров’я» дипломом І ступеня відбудеться на Підсумковому пленарному засіданні у травні 2018 року. Всі учасники отримали сертифікати. Важливим результатом проведеного заходу його учасники вважають відкритий обмін науковими досягненнями, встановлення нових творчих стосунків, змістовні поради молодим науковцям провідних фахівців у галузі соціальної медицини та громадського здоров’я.

 

 

Чергове засідання в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я» за програмою безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

11 квітня  2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося п`яте засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто порядок представлення наукових робіт  (оформлення, публікація, виступ, захист).

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої доцентом кафедри Замкевич В.Б., було висвітлено питання щодо порядку представлення наукових робіт. Лектор звернула увагу на види наукових робіт (тези, статтю, методичні рекомендації, монографію, підручник, дисертаційна робота); структуру наукової роботи (мету, обсяг та методи, результати власних досліджень, висновки); особливості оформлення наукових робіт (представлення даних в таблицях, графічних зображеннях); правила оформлення посилань на джерела інформації, список літератури; виступ на конференції, правила оформлення презентації доповіді; поняття про дисертаційну роботу, автореферат; наукову новизну та практичну значущість роботи; апробацію і захист дисертації; рецензування та опоненцію наукових робіт; впровадження отриманих результатів в практику; систему наукових звань в Україні та за кордоном (PhD); інструкцію про основні вимоги МОН України до оформлення дисертацій; можливості науковців щодо публікацій, українські медичні часописи; реєстри наукових конференцій, електронні періодичні медичні видання; цитування наукових робіт, його значення в роботі науковця. Також було надано інформацію про Scopus – бібліографічну і реферативну базу даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях.

У ході дискусії було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора та кафедри.

 

 

Всесвітній день здоров’я в НМУ імені О.О.Богомольця

На відзначення Всесвітнього дня здоров’я в НМУ імені О.О.Богомольця 5 квітня 2018 р. розпочала роботу традиційна щорічна міжнародна науково-практична конференція до цієї важливої дати. Всесвітній день здоров’я у 2018 р. присвячено 70-річчю ВООЗ та загальному охопленню населення послугами охорони здоров’я. Він проходить під гаслом «загальне охоплення послугами охорони здоров’я – для всіх і всюди». Вибір такої тематики є закономірним з огляду на існуючі істотні проблеми в доступності медичної допомоги населенню в багатьох країнах світу та фінансові ризики внаслідок необхідності її оплати.

Конференцію урочисто відкрила проректор з наукової роботи НМУ імені О.О.Богомольця, проф. Черенько Т.М., яка відзначила, що конференції до Всесвітнього дня здоров’я відзначаються в Університеті з 2005 р., а з 2007 р. – проходять у міжнародному форматі. Співорганізаторами конференції виступають Національна академія медичних наук України, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Бюро ВООЗ в Україні.

Учасниками цьогорічного заходу стали провідні вчені з 7 країн світу, у т.ч. Італії, Польщі, Словаччини, Чехії, Хорватії, США та України. Науковими досягненнями та здобутками поділилися представники вітчизняних наукових та освітніх установ і закладів практичної охорони здоров’я з різних регіонів України.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Президент Національної академії медичних наук України, член-кореспондент Національної академії наук України, академік Цимбалюк В.І.

Від Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, професора Богомолець О.В. вітального листа зачитав консультант Комітету, президент Українського медичного клубу, відповідальний секретар СФУЛТ Сорока І.М.

Генеральний директор Державної установи «Центр громадського здоров’я» МОЗ України Курпіта В.І. привітав учасників та виступив з доповіддю «Актуальні проблеми розбудови громадського здоров’я в Україні».

Палкі вітання від зарубіжних закладів-партнерів озвучили Президент Польського товариства громадського здоров’я, професор Анджей М. Фал (Національний інститут громадського здоров’я, м. Варшава, Польща), викладачі Техаського університету в Х’юстоні Вунмі Айбана (м. Х’юстон, США), Університету Магна Греція в м. Катандзаро Людовіко Абенаволі (Італія), Трнавського університету Святих Кирила і Мефодія Любіца Варечкова (м. Трнава, Словацька Республіка) та інші.

Учасниками конференції були науковці Інституту геронтології та геріатрії НАМН України, Інституту медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України, Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, Інституту стратегічних досліджень МОЗ України, Науково-практичного центру профілактичної та клінічної медицини ДУС, Київського міського центру здоров’я, представники Міжнародної діабетичної асоціації України, викладачі 15 вищих медичних навчальних закладів України та закладів післядипломної освіти України.

Програма конференції включала заслуховування та обговорення 26 наукових доповідей та ознайомлення з 9 стендовими доповідями і передбачала всебічне обговорення різних аспектів проблеми загального охоплення послугами охорони здоров’я, включаючи медико-соціальні, клінічні, профілактичні, фармакологічні, економічні, освітні, правові та інші аспекти. Особливу увагу було приділено питанням громадського здоров’я, у т.ч. профілактиці туберкульозу, вакцинації, профілактиці неінфекційних захворювань, підготовці кадрів для системи громадського здоров’я, стратегіям розвитку громадського здоров’я в Україні, Польщі і США. Предметом наукових дискусій стали питання охоплення послугами охорони здоров’я індивідуального та популяційного характеру різних груп населення, у т.ч. дітей, працюючого населення та осіб старших вікових груп.

За результатами обговорення сформовано пропозиції, які спрямовано на удосконалення доступності послуг охорони здоров’я, підвищення якості медичного обслуговування, збереження та зміцнення здоров’я населення. Досягнуто домовленостей про започаткування нових наукових проектів за участю викладачів НМУ та  колег із зарубіжних наукових і освітніх закладів та установ.

 

 

 

 

Українсько-польське співробітництво в науково-освітній  сфері

В рамках міжнародного українсько-польського співробітництва у науково-освітній сфері 29.03.2018 р. відбулася зустріч учасників міжнародного проекту «У пошуках ефективних рішень для систем охорони здоров’я».

В обговоренні попередніх результатів виконання проекту з польської сторони взяв участь директор Національного інституту страхування, професор Школи економіки у Варшаві та Медичного університету м. Лодзь, професор Ромуальд Холлі, з української сторони – проректор з міжнародних зв’язків та науково-педагогічної роботи НМУ імені О.О.Богомольця, професор Линовицька О.В., завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С., начальник відділу міжнародних зв’язків  Малунова А.Д. та інспектор Кузнєцова М.М., а також доцент кафедри страхування, банківської справи та ризик-менеджменту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент Нечипоренко В.І.

Виконавці проекту визначили програму подальших досліджень, відповідальних за конкретні напрями наукової роботи, форми представлення наукових результатів та висвітлення їх у фахових виданнях України і Польщі.

 

 

Чергове засідання в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я» за програмою безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

 

14 березня 2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося четверте засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто проблеми використання статистичних методів обробки та аналізу даних клініко-епідеміологічних досліджень.

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої асистентом кафедри Іншаковою Г. В., було розкрито статистичні методи обробки та аналізу отриманих у ході проведеного дослідження даних, а також детально надано методологію їх оцінки. У ході лекції представлено аналіз типів даних та метричних шкал, до яких вони належать, дано характеристику абсолютних та похідних величин, наведено розрахунок відносних та середніх показників, надано класифікацію статистичних сукупностей, що досліджуються, а також алгоритм оцінки нормального розподілу даних. Лектором було розкрито принцип порівняння сукупностей – аналіз «нульової гіпотези», поняття про внутрішню та зовнішню валідність, клінічну та статистичну значущість. Детально представлено критерії оцінки вірогідності отриманих результатів: параметричні й непараметричні методи, метод стандартизації, динамічні ряди, тренди, прогнози. Слухачів також будо ознайомлено з дисперсійним аналізом, у т.ч. однофакторним (ANOVA) та багатофакторним (МANOVA).

Розглянуто оцінку взаємозв’язку у статистичній сукупності, а саме: кореляційно-регресійний аналіз, парні та множинні коефіцієнти кореляції, коефіцієнти асоціації та контингенції, рівняння регресії.

Для обчислення різних величин, пов’язаних з часом спостереження за пацієнтом, було представлено аналіз виживаємості пацієнтів, зокрема методику Каплана-Мейера.

Для кращого засвоєння матеріалу, лектором було наведено приклади на застосування статистичних методів обробки даних та їх оцінки.

Всім бажаючим було надано електронний варіант презентації.

 

 

Інформація про проведення І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця

Згідно з наказом МОН України № 1572 від 06.12.2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я  НМУ імені О.О. Богомольця  21 лютого 2018 р. було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я».

У конкурсних змаганнях взяли участь студенти IV–VІ курсів медичних факультетів №1, №2 та №3, які продемонстрували високий рівень знань з навчальної дисципліни.

Завдання І етапу ВСО передбачали тестові питання, ситуаційну задачу та творче завдання з підготовки наочного матеріалу стосовно тематики Всесвітнього дня здоров’я 2018 р. Журі провело оцінювання вирішення студентами завдань теоретичного та практичного спрямування, а також результати творчого змагання.

Переможцями І етапу ВСО стали: Дубовик Віолетта – студентка V курсу медичного факультету №2 (І місце), Тарас Барановський – студент V курсу медичного факультету №2 (ІІ місце) та Митренко Анна – студентка V курсу медичного факультету №1 (ІІІ місце).

Призери І етапу ВСО з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» представлятимуть НМУ імені О.О.Богомольця на ІІ етапі ВСО 12-13 квітня 2018 року, який відбудеться на кафедрі громадського здоров’я  Медичного інституту Сумського державного університету.

 

 

Чергове засідання в межах програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

 

7 лютого 2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося третє засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто тему: «Помилки у статистичних дослідженнях: характеристика, розрахунок, оцінка, шляхи попередження та методи їх мінімізації».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої доцентом кафедри Гречишкіною Н.В., було розглянуто питання виникнення помилок під час проведення медико-біологічних досліджень. Лектор звернула увагу на можливість допущення помилок під час всіх етапів дослідження від формування дослідних груп до представлення остаточних результатів. Слухачам окреслено шляхи запобігання таких помилок, а також мінімізації наслідків тих помилок, які вже виникли. Висвітлено необхідність вибору адекватних та коректних методів обробки отриманих результатів з метою запобігання та зменшення наслідків систематичних помилок. Наведено приклади можливих помилок під час різних етапів проведення дослідження та дано рекомендації щодо їх попередження. У ході обговорення заслуханого матеріалу було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяку на адресу лектора.

 

 

Реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

17 січня 2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося чергове засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто тему «Класифікація та характеристика статистичних клініко-епідеміологічних досліджень». Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

У виступі та презентації лектор, к. пед.н., ст. викладач Донік О. М. розкрила низку питань: дизайн дослідження (етика проведення дослідження, структура дослідження, контрольна група дослідження (порядок та особливості формування), види контролю, рандомізація та стратифікація; класифікація досліджень (за часом, за обсягом, за характером втручань); описові дослідження; аналітичні дослідження: дослідження випадок-контроль, показник відношення шансів (ОR): розрахунок та оцінка; аналітичні дослідження, когортне дослідження, показник відносного ризику (RR): розрахунок та оцінка; скринінгові дослідження; рандомізовані клінічні дослідження.

В обговоренні лекції взяли участь аспіранти, клінічні ординатори, магістранти, пошукувачі, голови студентських наукових гуртків. У ході дискусії було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора, визначено оптимальний регламент наступних засідань.

 

 

 

Реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

Згідно з наказом НМУ № 692 від 10.11.2017 р.  продовжується реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету.

6 грудня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я проведено першу лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Планування та організація наукового дослідження в медицині».

Лектор доцент Литвинова Л.О. у своєму виступі та презентації розкрила низку актуальних питань планування наукових досліджень: обгрунтування актуальності дослідження; його дизайн; складання плану дослідження; обсяг дослідження (формування вибірки та вимоги до неї, типи вибірок, розрахунок необхідної достатньої кількості одиниць спостереження); критерії включення та виключення одиниць дослідження; методи дослідження (оцінка їх чутливості та специфічності, ROC-аналіз, «легітимність» методів, що використовуються в дослідженні); методи збору первинного статистичного матеріалу; формування бази даних; якісні та кількісні дані; особливості кодування/шифрування даних; групування даних; розробні та аналітичні таблиці; пакети статистичної обробки та особливості  їх використання тощо.

Усі учасники освітньої програми отримали презентацію лекційного матеріалу та  запрошення до участі у наступних засіданнях.

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця в ІІІ Міжнародному конгресі Польського товариства громадського здоров’я

 

У м. Вроцлав 30 листопада – 01 грудня 2017 року проходив ІІІ Міжнародний конгрес Польського товариства громадського здоров’я, в якому взяли участь науковці та фахівці практичної охорони здоров’я з різних регіонів Польщі, багатьох країн світу, у т.ч. Великої Британії, Нідерландів, України. Форум проводився на базі Вроцлавського медичного університету.

Європейську асоціацію громадського здоров’я на форумі представляли  її виконавчий директор Dineke Zeegers Paget та керівник секції хронічних хвороб Iveta Nagyova.

Враховуючи міжгалузевий характер питань громадського здоров’я, в роботі зібрання брали участь Державний секретар канцелярії Прем’єр-міністра Польщі, міністри охорони здоров’я, сільського господарства, голова Національного фонду здоров’я, головний санітарний інспектор Польщі, інші високі посадові особи, представники бізнесових кіл, громадянського суспільства, засобів масової інформації.

Відкрив форум Президент правління Польського товариства громадського здоров’я, професор Андржей М. Фал, який представив учасників і надав гостям слово для привітання. Програма форуму включала 10 секційних засідань у формі панельних дискусій та постерну сесію з понад 30 науковими доповідями.

Фахівці НМУ імені О.О.Богомольця – декан медичного факультету №4, проф. Пельо І.М., завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, проф. Грузєва Т.С., директор Інституту гігієни та екології, проф. Омельчук С.Т. презентували 7 наукових доповідей. Тези доповідей надруковано у Польському науковому часописі «Public Health Forum».

Приємно відзначити, що доповідь асистента кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, асистента Іншакової Г.В. посіла ІІІ місце в конкурсі з поміж численних постерних наукових робіт і була відзначена спеціальною відзнакою, а її автор отримала в дарунок 3 наукові видання, у т.ч. польський підручник «Громадське здоров’я».

В рамках візиту представники НМУ імені О.О.Богомольця мали зустріч з проректором з міжнародних зв’язків Вроцлавського медичного університету, професором J. Szepietowskim, деканом факультету наук про здоров’я, професором J. Rosinczuk, заступником декана, професором P.Karniej.

Відбувся обмін думками з актуальних проблем громадського здоров’я з колегами із закладів–партнерів НМУ імені О.О.Богомольця, а саме з науковцями з Ягелонського університету та Інституту медицини села в м. Любліні.

Польські та українські колеги обговорили питання подальшої співпраці в контексті розвитку громадського здоров’я.

 

 

 

Впровадження освітньої програми із забезпечення здорового старіння в практичну діяльність охорони здоров’я

Сучасні демографічні тренди свідчать про стійку тенденцію до постаріння населення, що вимагає узгодження діяльності систем охорони здоров’я з потребами людей похилого віку та розробки програм довготривалої допомоги. Важлива роль відводиться освітнім аспектам з підготовки кадрового потенціалу галузі до роботи в нових умовах, пов’язаних зі старінням населення.

Фахівцями НМУ імені О.О.Богомольця у співпраці з Бюро ВООЗ в Україні розроблено навчальний курс для лікарів первинної ланки охорони здоров’я щодо особливостей ведення пацієнтів старших вікових груп. Навчальний курс має чітку профілактичну спрямованість і передбачає підтримку способу життя для забезпечення здорового старіння та функціональної здатності пацієнтів, корекцію чинників ризику захворювань, удосконалення медичного обслуговування людей літнього віку.

Програма навчального курсу реалізується в низці ВНЗ України у вигляді циклів тематичного удосконалення для фахівців первинної ланки охорони здоров’я та шляхом проведення тренінгів у пілотних областях і включає лекції та практичні заняття.

13-15 листопада 2017 р. тренінг було проведено у м. Дніпро для лікарів загальної практики-сімейної медицини, які проходять передатестаційний цикл у державному закладі «Дніпропетровська медична академія МОЗ України». З вітальним словом до учасників тренінгу звернулася національний фахівець Бюро ВООЗ в Україні Король Н.О.

Завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця, професор Грузєва Т.С., як один з розробників курсу і координатор його реалізації, відкрила навчальну програму тренінгу та провела частину лекційних і практичних занять.

У реалізації курсу беруть участь також викладачі Харківського національного медичного університету, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України».

Слухачі висловили високу зацікавленість тематикою тренінгу та задоволеність високим рівнем читання лекцій і проведення практичних занять, про що свідчать результати анонімного анкетування учасників по завершенню тренінгу.

Бюро ВООЗ в Україні планує подальшу імплементацію розробленого курсу в різних регіонах України.

 

 

Круглий стіл з міжнародною участю «Сучасні медико-демографічні виклики для громадського здоров’я»

6 листопада 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця було проведено Круглий стіл з міжнародною участю «Сучасні медико-демографічні виклики для громадського здоров’я». В засіданні Круглого столу взяли участь представники Білоруської медичної академії післядипломної освіти, завідувач кафедри громадського здоров’я і охорони здоров’я, доц. Романова А.П. та декан хірургічного факультету, доц. Гвоздь М.Г., завідувач відділу медико-демографічних досліджень ДУ «Інститут стратегічних досліджень МОЗ України», проф. Чепелевська Л.А., завідувач наукового відділу організації медичної допомоги ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, проф. Ященко Ю.Б., головний співробітник відділу, проф. Паламар Б.І.  та науковий співробітник відділу, к.мед.н. Кондратюк Н.Ю., а також співробітники кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця.

Зарубіжні гості презентували Білоруську медичну академію післядипломної освіти та виступили з науковою доповіддю «Смертність населення Республіки Білорусь на рубежі ХХ-ХХІ століть». Завідувач відділу медико-демографічних досліджень ДУ «Інститут стратегічних досліджень МОЗ України», проф. Чепелевська Л.А. у своєму виступі висвітлила сучасні тенденції медико-демографічної ситуації в Україні та світі. Завідувач наукового відділу організації медичної допомоги ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, проф. Ященко Ю.Б. зупинився на особливостях медичного обслуговування осіб різних вікових груп населення та необхідності врахування демографічних трендів в удосконаленні діяльності закладів охорони здоров’я. Завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця, проф. Грузєва Т.С. поділилася напрацюваннями кафедри з удосконалення викладання медико-демографічних питань для майбутніх фахівців охорони здоров’я в курсі вивчення навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» та висвітлила підходи до формування навчально-методичного забезпечення викладання нової навчальної дисципліни «соціальна медицина, громадське здоров’я». Результати наукових досліджень кафедри з вказаних питань висвітлила проф. Галієнко Л.І. Учасники Круглого столу взяли активну участь в обговоренні заслуханих доповідей, визначили шляхи подальшої співпраці.