Кафедрa громадського здоров’я

Студентський науковий гурток

 

Науковий керівник гуртка: д.мед.н., професор Паламар Борис Іванович, palamar.bi@ukr.net.

Староста  гуртка:  Колеснікова Анна Юріївна, медичний факультет №2, ІІІ курс,  10215 група, kolesnikova135747@gmail.com.

Студентський науковий гурток кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я запрошує студентів, що мають бажання займатися науковими дослідженнями і поглиблювати cвої теоретичні знання. Приєднуйтеся до нас, буде цікаво!

Місце та дата проведення:  кафедра соціальної медицини та громадського здоров’я, санітарно-гігієнічний корпус, проспект Перемоги, 34, 5 поверх, один раз на місяць згідно з планом засідань.

Інформація про гурток в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/groups/1076825883029666/?ref=share_group_link&exp=93fa (Facebook)

https://instagram.com/social_medicine_nmu (Instagram)

https://t.me/social_medicine_NMU (Telegram)

 

Основні напрями роботи гуртка:

  • розвиток системи громадського здоров’я;
  • профілактика захворювань та формування здорового способу життя;
  • організація та управління охороною здоров’я;
  • розвиток різних видів медичної допомоги;
  • застосування сучасних інформаційних технологій в охороні здоров’я;
  • планування та проведення наукових досліджень.

 

Наші досягнення:

І місце Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт (англійською мовою) (2021 р., 2018 р.)
І місце Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт (українською мовою) (2015-2017 рр.)
ІІ місце Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт (англійською мовою) (2019-2020 рр.)
І місце Міжнародний конкурс студентських наукових робіт (м. Вроцлав, Польща, 2018 р);
ІІ місце Міжнародний конкурс студентських наукових робіт (м. Вроцлав, Польща,2017р);
І місце V Міжнародна конференція молодих вчених (м. Лісабон, Португалія, 2015 р.).

Студенти-гуртківці кафедри є неодноразовими переможцями II етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з соціальної медицини та II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (2015-2019 рр.).
 

 

План засідань студентського наукового гуртка

кафедри громадського здоров’я Навчально-наукового інституту громадського здоров’я та профілактичної медицин

Національного медичного університету імені О.О. Богомольця

 на 2023/2024 н.р. 

 

№ з/п Тема засідання Дата Адреса проведення Відповідальний виконавець
1. Організаційні питання, затвердження тематики засідань. 11.10.2023 проспект Берестейський, 34
2. Психічне здоров’я. Психологічні труднощі студентів ЗВМО та варіанти їх вирішення (до Всесвітнього дня психічного здоров’я, 10 жовтня) проспект Берестейський, 34 професор Паламар Б.І., студ. 4 курсу Колеснікова А.Ю.
3. Боротьба з антибіотикорезистентністю  в Україні і світі (до Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, 18-24 листопада ). 22.11.2023 проспект Берестейський, 34 асистент Слуту Н.Ю.
4. Міжнародний день загального охоплення послугами охорони здоров’я (12 грудня) 20.12.2023 проспект Берестейський, 34 асистент Жолобко О.В.
5. 100-річний ювілей кафедри громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця 17.01.2024 проспект Берестейський, 34 Грузєва Т.С.
6. Трансплантація органів. Значення донорства для національних систем охорони здоров’я 20.02.2024 проспект Берестейський, 34 к.м.н. Ковтун Г.І.
7. Туберкульоз як глобальна проблема сучасності. Перспективні напрями боротьби з туберкульозом (до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, 24 березня) 20.03.2024 проспект Берестейський, 34 Гречишкіна Н.В.
8. Радіаційна безпека: інструкції та рекомендації (до Дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу, 26 квітня) 23.04.2024 проспект Берестейський, 34 Шкала О.В. (спільно з кафедрою медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини)
9. Боротьба з тютюном – стратегічний напрям у громадському здоров’ї (до Всесвітнього дня боротьби проти тютюну, 31 травня) 22.05.2024 проспект Берестейський, 34 Стойка О.О.
10. Аліментарні чинники як детермінанти здоров’я (до Всесвітнього дня безпеки харчових продуктів, 7 червня) 12.06.2024 проспект Берестейський, 34 Іншакова Г.В. (спільно з кафедрою гігієни харчування та нутриціології)

 

 

Історія студентського наукового гуртка

 

Студентський науковий гурток кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я має багаторічну історію. Основними цілями діяльності гуртка є виявлення талановитої студентської молоді, спонукання її до самостійних наукових досліджень, поглиблення теоретичних знань.  У студентському науковому гуртку за роки його існування займалися понад 1000 талановитих студентів. Гурток відіграв велику роль у підготовці майбутніх кваліфікованих кадрів соціал-гігієністів. У багатьох закладах охорони здоров’я України та за кордоном успішно працюють колишні гуртківці. Багато з них виконали кандидатські та докторські дисертації. У різні періоди в гуртку займалися: радник з програмних питань Представництва ЮНФПА в Україні Олег Вороненко; заступник декана факультету підготовки іноземних громадян НМУ, асистент кафедри педіатрії Резніков Ю.П.; доктор філософії, асистент професора Каролінського інституту Грузєва О.В.; доцент кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Литвинова Л.О.; генеральний директор ПП « МЕДВІН» Задорожний Е.М. та інші.

Враховуючи традиції студентського наукового гуртка та важливість цієї форми навчання для формування майбутніх науковців і клініцистів, багато уваги роботі студентського гуртка кафедри традиційно приділяли завідувачі кафедри та відповідальні за навчально-методичну та виховну роботу.

Керівниками студентського наукового гуртка кафедри були доцент Литвинова Л.О. (2003-2009 рр.),  професор Галієнко Л.І. (2009-2015 рр.), доцент  Донік О.М. (2015-2019 рр.), асистент Артемчук Л.І. (2019-2021 рр.). Кожен з керівників студентського наукового гуртка, працюючи зі студентами-гуртківцями, ділився з ними своїми знаннями, значним лікарським та педагогічним досвідом.

Щорічно у гуртку займаються близько 20 студентів. Крім того на кафедрі постійно здійснюються поточні консультації гуртківців щодо виконання наукових робіт, в тому числі в режимі on-line.

Члени гуртка є учасниками міжнародних та вітчизняних наукових форумів, беруть активну участь у кафедральних студентських конференціях, інформаційно-просвітницьких заходах тощо.

Робота в науковому гуртку сприяє підвищенню рівня підготовки студентів з навчальної дисципліни «соціальна медицина, громадське здоров’я», кращому опануванню біостатистики, залученню студентів до занять науково-дослідницькою роботою за напрямом «соціальна медицина, громадське  здоров’я».

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

До Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків – засідання студентського наукового гуртка кафедри громадського здоров’я Навчально-наукового інституту громадського здоров’я та профілактичної медицини Національного медичного університету імені О.О. Богомольця

18-24 листопада 2023 року відзначають Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків, метою якого є підвищення обізнаності громадськості  про проблему стійкості до антибактеріальних лікарських засобів.

Проблема антибіотикорезистентності стала глобальним викликом сьогодення. Більшість урядів у світі витрачають приблизно 1% свого ВВП на дослідження та розробку нових антибактеріальних препаратів. За даними ВООЗ, антибіотикорезистентність входить до десяти найбільших загроз для людства. В організації зазначають, що в 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з бактеріальною стійкістю до антимікробних препаратів, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею. А вже у 2050 році антибіотикорезистентність може забирати до 10 млн людських життів  щорічно.

Обговоренню цієї проблеми було присвячене чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри громадського здоров’я. Засідання відкрив запрошений доповідач  асистент кафедри мікробіології та паразитології з основами імунології  Настенко Володимир Борисович, який розповів присутнім студентам про механізми формування антибіотикорезистентності та системи  моніторингу за поширенням антибіотикорезистентних штамів в Україні та світі.

Студентка 2 курсу медичного факультету №1 Свистун Олександра у своїй доповіді «Антибіотикорезистентність, або чому чарівна пігулка більше не допомагає», привернула увагу аудиторії до проблеми неконтрольованого прийому антибіотиків та самолікування в сучасному суспільстві.

Презентація  студентки 2 курсу медичного факультету №1 Купчин Аліси на тему:«Антибіотикорезистентність як глобальна проблема в умовах пандемії COVID-19 та способи її подолання» розкрила вплив пандемія COVID-19 на здоров’я людей та медичну систему в цілому.

На засіданні студенти брали участь у активному обговоренні теми засідання, задавали численні запитання, на які були отримані вичерпні відповіді.

 

 

 

 

Участь членів студентського наукового гуртка кафедри  громадського здоров’я Навчально-наукового інституту громадського здоров’я та профілактичної медицини НМУ імені О.О. Богомольця у вебінарі з питань академічної доброчесності

31 жовтня 2023 року студенти-гуртківці кафедри громадського здоров’я спільно зі студентами Київського університету імені Бориса Грінченка взяли участь у вебінарі з питань академічної доброчесності.

Учасники вебінару прослухи  змістовні доповіді та взяли участь в обговоренні низки питань за тематикою заходу, у т. ч. щодо реалізації принципів академічної доброчесності, забезпечення її дотримання здобувачами вищої освіти, видів порушень та їх  наслідків, принципів особистісного та професійного самовдосконалення.

До засідання долучилися понад 70 гуртківців з НМУ імені О.О. Богомольця. Учасники ознайомилися також з діяльністю Центру інноваційних технологій Київського університету імені Бориса Грінченка.

По завершенню зустрічі студенти-гуртківці мали змогу закріпити отримані знання під час обговорення ситуаційних задач з визначення виду порушення академічної доброчесності. Участь у заході розширила знання студентів про академічну доброчесність та сприяла побудові шляху до самовдосконалення та особистісного розвитку.

Студенти двох закладів вищої освіти висловилися за подальшу практику проведення спільних заходів з обговорення важливих питань  студентського життя, навчання  та наукової роботи.

 

 

 

 

 

Засідання Студентського наукового гуртка кафедри громадського здоров’я до Всесвітнього дня психічного здоровя

19 жовтня 2023 р. відбулося засідання Студентського наукового гуртка кафедри громадського здоров’я на тему: «Психічне здоров’я. Психологічні труднощі студентів медиків та варіанти їх вирішення», що було присвячене Всесвітньому дню психічного здоров’я (10 жовтня).

Перед учасниками засідання виступили директор Науково-навчального інституту громадського здоров’я та профілактичної медицини, професор Паламар Б.І. та  завідувач кафедри громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С. Було акцентовано увагу на значущості психічного здоров’я для благополуччя і якості життя, на сучасних викликах для психічного здоров’я та підходах до їх подолання.

Староста гуртка Колеснікова Анна, студентка IV курсу медичного факультету №2, представила доповідь на тему: «Психологічні труднощі студентів-медиків при підготовці до КРОКу: як подолати екзаменаційну тривожність». Було розкрито актуальність питань психологічних проблем  у студентському середовищі  з приділенням особливої уваги  екзаменаційній тривожності як стану, при якому студенти переживають сильний стрес, занепокоєння, дискомфорт під час або перед екзаменом. З огляду на те, що іспит є екстремальною для багатьох студентів ситуацією, рівень тривожності  у цей період зростає. Коли вона перевищує оптимальний рівень, це заважає навчанню або успішності. Занадто сильне занепокоєння може створювати труднощі у вивченні та запам’ятовуванні того матеріалу, який потрібно знати для складання  іспиту, стає важче зосередитися на питаннях або продемонструвати свої знання чи навички.  У доповіді було розглянуто основні причини тривоги перед іспитами та методи боротьби з ними.

На засіданні були присутні, здебільшого, студенти ІІ та ІІІ курсів, які заслухали та обговорили цікаву і корисну інформацію про психологічні труднощі навчання та складання іспитів, а також отримати поради стосовно раціонального розподілу часу та основних підходів до підготовки до іспиту КРОК. Доповідач відповіла на численні запитання учасників засідання.

Після обговорення тематичного питання на засіданні було розглянуто основні організаційні питання діяльності студентського наукового гуртка.

 

 

 

 

 

Гуртківці студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця обговорили питання захисту авторських прав в рамках міжуніверситетського вебінару

Відомо, що захист авторських прав  є однією з актуальних і складних проблем сьогодення. В сучасних умовах  інтернет-технології дозволяють легко завантажувати та поширювати різні види інформації, в т. ч. об’єкти, які знаходяться під охороною авторського права. Однак такі дії можуть завдавати шкоди правам інших людей, що є неприпустимим. Саме тому важливо знати правила, як регламентується охорона об’єктів авторського права від посягань з боку інших осіб.

Обговоренню цієї проблеми було присвячено вебінар на тему: «Як протистояти крадіжці інформації: питання збереження авторських прав», який проведено 11.05.2023 р. за участю гуртківців студентського наукового гуртку кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і членів Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених Факультету педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

Організаторами даного заходу були: д.м.н., професор Паламар Б.І., професор кафедри соціальної медицини та громадського здоровʼя НМУ імені О.О. Богомольця; к.п.н., ст.н.с. Паламар С. П., заступник декана з наукової роботи Факультету педагогічної освіти та Науменко М. С., викладач кафедри дошкільної освіти, голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Факультету педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

До вебінару приєдналися 36 учасників, які обговорювали різні аспекти захисту авторського права, у т. ч. об’єкти та суб’єкти авторського права, як закон захищає права на інтелектуальну власність і як використовувати інформацію, не порушуючи авторських прав. Також було розглянуто питання захисту авторських прав у Державній системі правової охорони інтелектуальної власності.

По завершенню теоретичної частини вебінару було проведено практичний захід для закріплення отриманих знань і їх застосування. Учасники семінару поділилися на групи для вирішення та обговорення ситуаційних задач, у яких портрібно було визначити, чи були порушені авторські права в тій чи іншій ситуації.

Даний вебінар розширив знання кожного учасника щодо авторських прав та щодо захисту власної інформації від крадіжок.

 

 

 

 

 

Вакцинація як пріоритет охорони здоров’я

12 квітня 2023 р. відбулося онлайн-засідання СНГ кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я на тему: «Вакцинація як пріоритет охорони здоров’я».

На засіданні були присутні студенти різних курсів, що мали змогу прослухати надзвичайно цікаву інформацію від наших доповідачів, обговорити ключові проблеми вакцинації, акцентувати увагу на основних причинах їх виникнення і, головне, отримати поради щодо їх запобігання.

Засідання відкрила доцент кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Литвинова Любов Олександрівна з доповіддю на тему: «Вакцинація: користь чи шкода?». Вона розповіла про порядок проведення профілактичних щеплень та принципи контролю якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів в Україні, ознайомила слухачів з основними аргументами вакцинаторів та антивакцинаторів щодо імунізації населення від того чи іншого захворювання, а також навела приклади основних і найбільш відомих антивакцинальних кампаній у світі та в Україні, зокрема. Також проінформувала слухачів щодо вакцинації проти COVID-19 і навела теперішню статистику щодо поширення даного захворювання.

Кецкало Людмила та Белінська Світлана, студентки медичного факультету №3 підготували доповідь на тему: «Глобальні проблеми глобальної вакцинації». Вони звернули увагу на основні види вакцин, необхідну кількість їх дозування протягом життя і принципи забезпечення їх безпеки та ефективності, а також зазначили протипоказання та застереження до вакцинації. Особливу увагу приділили небезпеці, яка виникає при низькому рівні імунізації населення і навели найпоширеніші міфи, які можуть породжувати сумніви щодо безпеки та ефективності щеплень.

Головним нашим завданням було: привернути увагу громадськості до вакцинації, своєчасності її проведення, з метою зниження кількості випадків захворюваності на хвороби, яким можна запобігти завчасно. Прослухавши доповіді, кожен з нас зрозумів лише одне: вакцинація рятує життя!

Дякуємо усім студентам, які долучилися до нашого засідання!

 

 

 

 

 

Напрями протидії надзвичайним ситуаціям в охороні здоров’я очима студентів

На кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я 14 грудня 2022 р. відбулося чергове онлайн-засідання студентського наукового гуртка на тему «Надзвичайні ситуації в охороні здоров’я: стратегії протидії».

Розпочала обговорення цієї важливої проблеми асистент кафедри Артемчук Л.І., яка акцентувала увагу учасників засідання на зростанні частоти надзвичайних ситуацій в охороні здоров’я на глобальному, регіональному та національному рівнях, їх негативних наслідках, на особливій актуальності цієї проблеми в Україні в умовах війни, руйнувань закладів охорони здоров’я, страждань, поранень та смертей серед мирного населення. Відомо, що подолання медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій потребує організації надання медичної допомоги одночасно великій чисельності постраждалих в ефективні терміни. При надзвичайних ситуаціях часто виникає дисбаланс, пов’язаний з недостатньою кількістю лікарських засобів, виробів медичного призначення та устаткування, медичних працівників, підготовлених до надання екстреної медичної допомоги, що обумовлює поглиблення надзвичайної ситуації та потребує суттєвих змін форм і методів роботи органів та закладів охорони здоров’я. У виступі було наголошено на необхідності володіння стратегіями протидії надзвичайним ситуаціям, включаючи підготовку до них; пом’якшення їх наслідків; забезпечення ефективних, дієвих і своєчасних заходів відповідно до пріоритетів громадського здоров’я.

У продовження обговорення проблеми надзвичайних ситуацій з доповіддю «Радіаційна небезпека: стратегії протидії» виступив студент VI курсу Гаврилюк Владислав, виступ якого викликав жваву дискусію і багато запитань.

Надзвичайно цікавою була доповідь студентки VI курсу Должикової Катерини на тему «Біотероризм: стратегії протидії».

Учасники засідання обговорили цикл підготовки до реагування на всі типи загроз здоров’ю, вжиття заходів реагування, комунікаційні стратегії,  відмітили роль Міжнародних медико-санітарних правил, Європейського плану дій зі зміцнення потенціалу і послуг громадського здоров’я, Плану дій для підвищення рівня готовності і реагування систем громадського здоров’я в Європейському регіоні ВООЗ на 2018-2023 рр., які ставлять за мету недопущення або зведення до мінімуму негативних наслідків для здоров’я внаслідок надзвичайних ситуацій в охороні здоров’я.

Для студентів випускного VI курсу, які взяли участь у засіданні студентського наукового гуртка,  незважаючи на насичений графік навчання, додаткові знання з протидії надзвичайним ситуаціям, актуальність, яких продиктована часом, виявилися вкрай необхідними, що було підтверджено активним обговоренням проблеми та перспектив використання відповідних знань і вмінь.

 

 

 

 

 

Глобальні проблеми здоровя та їх обговорення у студентському науковому середовищі

 

До Всесвітнього дня боротьби з діабетом на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я було проведено чергове онлайн-засідання студентського наукового гуртка на тему «Діабет як глобальна проблема людства».

 

 

На засіданні були присутні студенти різних курсів і факультетів, які брали участь у активному обговоренні ключових питань поширеності діабету, чинників ризику його розвитку, профілактики й організації медичної допомоги пацієнтам з діабетом.

 

Засідання відкрила асистент кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Олена Антонюк з доповіддю на тему «Медико-соціальне значення цукрового діабету: Україна 2022 рік». Вона висвітлила особливості поширеності цукрового діабету в різних областях України та регіонах світу, розкрила тенденції захворюваності на діабет у динаміці 2008-2019 років, підкреслила прогностичну значущість діабету для ускладненого перебігу COVID-19 з можливим тяжким наслідком.

 

Студентка Анна Донець презентувала доповідь на тему «Діабет ІІ типу серед молоді як медико-соціальна проблема», в якій звернула увагу на етіологію цукрового діабету ІІ типу серед молодого населення, навела діаграми його поширеності серед населення різних регіонів за поділом ВООЗ, у тому числі Європейського регіону й України в період 2001-2017 роки. У виступі було розкрито основні організаційні методи запобігання цукровому діабету ІІ типу серед молоді, потенційну можливість загальмувати та зупинити процес збільшення його поширеності за умови об’єднання зусиль світової спільноти проти цієї хвороби.

 

Проблеми цукрового діабету у дитячому віці були підняті у доповіді студентки Анни Міннігулової, яка представила статистику захворюваності дітей на цукровий діабет І і ІІ типів, висвітлила чинники, які сприяють розвитку захворювання, наголосила на значущості популяційних стратегій профілактики недуги.

 

Про значний інтерес до проблеми діабету та стратегій профілактики і боротьби з ним свідчать численні запитання до спікерів і учасників засідання, на які було дано вичерпні відповіді.

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я до Всесвітнього дня психічного здоров’я.

 

 

26 жовтня 2022 р. відбулося перше онлайн-засідання СНГ кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я на тему: «Психічне здоров’я, стратегії його збереження». 

 

У ході його проведення було заслухано і обговорено цікаві та актуальні для сьогодення доповід, підготовлені студентам-гуртківцями та викладачами кафедри.

 

Тон засідання задала к.мед.наук, старший викладач  Бібик Інесса Геннадіївна з презентацією на тему: «Проблема психічного здоров’я в Україні та шляхи її вирішення». Інесса Геннадіївна розкрила слухачам структуру поширеності розладів психіки та поведінки серед населення, навела основні концепції збереження психічного здоров’я.

 

Надзвичайно цікавими виступами змогли зацікавити студентів староста студентського наукового гуртка Колеснікова Анна, яка презентувала доповідь про психічне здоров’я медичних працівників та методи його збереження. Слухачі змогли виокремити для себеті статегії, які допоможуть їм у майбутньому піклуватися про психічне здоров’я і завжди залишатися стресостійкими.

 

Скнар Соломія у своїй доповіді розкрила методи збереження психічного здоров’я для запобігання розвитку стресового стану. За допомогою яскравих і структурованих діаграм було показано частоту надання психіатричної допомоги населенню та висвітлено основні стратегії його збереження.

 

Міннігулова Анна презентувала актуальну доповідь про шляхи збереження психічного здоров’я чоловіків в умовах війни. Також було розкрито основні мотиви суїцидальної поведінки у військовослужбовців, лікувально-профілактичні заходи та поради з підтримки і допомоги таким людям на передовій.

 

Дякуємо усім доповідачам за наполеглевість при підготовці засідання, завдяки чому воно було інформативним та корисним.

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоровя,  присвячене Всесвітньому дню боротьби з раком

 

9 лютого 2022 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я в онлайн-режимі відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка, присвяченого Всесвітньому дню боротьби з раком, який відзначався 4 лютого. З основною доповіддю “Профілактичні стратегії в попередженні раку” виступила доцент кафедри Донік О. М., яка наголосила на актуальності цієї проблеми, зазначила, що рак є другою причиною смерті після серцево-судинних захворювань. Рак не завжди є вироком для людини. При діагностиці на ранніх стадіях він виліковний. За даними ВООЗ більше половини захворювань на рак можна попередити. У доповіді було наголошено на фактори ризику виникнення онкологічних захворювань та профілактичних заходах боротьби з раком.

 

Наступні доповіді представили студенти ІІІ курсу  медичного факультету №1. Приємно, що студенти молодших курсів, які тільки почали вивчення громадського здоров’я, виявили зацікавленість до тематики засідання студентського наукового гуртка і підготували 4  доповіді. Враховуючи, що студенти в даний час вивчають організацію статистичних досліджень, відносні величини і їх графічні зображення, вони змогли  на практиці використати отримані знання.

 

Доповідь на тему «Статистика захворюваності на рак молочної залози та рак шийки матки в Україні та світі» представили студентки групи №9115 Романюк Христина та Радченко Каріна. У доповіді були розглянуті питання захворюваності та смертності від раку молочної залози та раку шийки матки в різних регіонах України та світу, розподіл цих захворювань за віком. Доповідачі вказали на найчастіші типи раку шийки матки; звернули увагу на важливості первинної та вторинної профілактики для попередження захворювання й виявлення його на ранніх стадіях. На графічних зображеннях демонстрували позитивну або негативну динаміку захворюваності та смертності, залежно від певної стадії захворювання, а також важливість догляду за собою та постійним моніторингом за своїм здоров’ям; зазначили цільові показники стратегії ВООЗ з елімінації цих видів раку.

 

Доповідь, присвячену проблемам захворюваності на рак легень, підготувала Ковальчук Катерина. У ній було наведено дані захворюваності та смертності на рак легень в Україні та світі за останні роки; розподіл захворюваності та смертності за статтю та віком. Були використані дані офіційного сайту Національного канцер-реєстру. Також доповідач звернула увагу про антропогенні фактори, які впливають на дане захворювання, необхідність та доцільність моніторингу стану свого здоров’я, дотримання здорового способу життя та усунення факторів ризику.

 

Студентка Павлюк Дарина зробила повідомлення на тему: «Проблема захворюваності на рак простати». У її роботі розглянуто питання факторів ризику виникнення раку передміхурової залози, а також були наведено статистичні дані останніх років в Україні та світі. Подана динаміка показників захворюваності та смертності свідчила про тенденцію до зростання цієї патології. З метою їх зменшення доповідачем були зроблені акценти на специфічній профілактиці та було зазначено важливість більш уважного ставлення чоловічого населення до власного здоров’я. Один з аспектів був присвячений проведенню регулярних скринінігів, відвідування лікаря і самообстеженню.

 

Студентки Байскова Ліна та Ментюкова Марія представили доповідь на тему «Профілактика злоякісних новоутворень». У своїй   презентації вони акцентували увагу на первинній та вторинній профілактиці пухлин, а також на факторах, які впливають на розвиток та прогресування новоутворень, виявленні їх на початкових стадіях, доцільності постійного спостереження після лікування, звернули увагу на необхідності проходження щорічного скринінгу та самообстеження.

 

У ході обговорення доповідей було отримано відповіді на запитання.

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, присвячене питанням дерматовенеричного здоров’я

 

Доброю традицією кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я стало запрошення провідних вчених та організаторів охорони здоров’я до розгляду актуальних проблем громадського здоров’я у середовищі студентської молоді.

 

У січні 2022 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Дерматовенеричне здоров’я: сучасні проблеми та шляхи вирішення».

 

Запрошеним доповідачем став заступник Голови Державної служби України  з лікарських засобів та контролю за наркотиками, доктор медичних наук, магістр державного управління, доцент Короленко В.В.

 

Важливість розгляду проблем дерматовенеричного здоров’я обумовлено значною поширеністю серед населення хвороб шкіри та венеричних хвороб. За даними ВООЗ у світі близько 1,9 млрд людей страждають від дерматовенеричної патології. Поширеність псоріазу у розвинених країнах досягає 5-6% населення. Щорічно реєструється майже 400 млн випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом. За прогнозами ВООЗ, в майбутньому зростатиме захворюваність населення на хронічні дерматози. Проблеми збереження дерматовенеричного здоров’я є надзвичайно актуальними для України, де хвороби шкіри стабільно посідають 5 місце у структурі захворюваності, щорічно реєструється близько 400 тис нових випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом.  За оцінками експертів, це лише третина від реальної кількості випадків. Українським законодавством венеричні захворювання віднесені до соціально небезпечних.

 

Засідання гуртка розпочалося з презентації доктором медичних наук, магістром державного управління, доцентом Короленко В.В. медико-соціальної значущості хвороб шкіри та підшкірної клітковини, інфекцій, що передаються статевим шляхом. Ці питання розглядалися в контексті розвитку системи громадського здоров’я та її ролі в боротьбі з вказаною патологією. Значну увагу було приділено питанням профілактики та надання якісної і доступної медичної допомоги населенню. Доповідач поділилася власним досвідом наукової і практичної роботи даного спрямування, оскільки тривалий час працював на кафедрі  шкірних і венеричних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця та вів пацієнтів з дерматовенеричною патологією.

 

Цікавими та змістовними були доповіді студентів, які охоплювали різні аспекти проблеми дерматовенеричного здоров’я. Студентка VІ курсу медичного факультету №1 Іщенко  Діана Сергіївна у доповіді на тему «Захворювання на меланому як актуальна проблема» зосередилася на результатах сучасних наукових досліджень попередження, вчасного виявлення та якісного лікування меланоми.

 

Студентка VІ курсу медичного факультету №1 Круглик Ольга Вікторівна у презентації на тему «Сифіліс (статистичні дані та профілактика) у Рівненській області» висвітлила  регіональний аспект проблеми та аналіз у розрізі окремих районів області у взаємозв’язку із забезпеченістю кадрами закладів охорони здоров’я та іншими організаційними чинниками.

 

Учасники засідання поставили численні запитання доповідачам щодо запобіжних заходів, стратегій боротьби  з дерматовенеричними захворюваннями на різних рівнях, ролі медичних працівників та освітян, сім’ї, засобів масової інформації тощо,  на які були отримані вичерпні відповіді.

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка до Всесвітнього дня боротьби проти СНІД

 

 

Тематика засідань студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я завжди пов’язана з  міжнародними днями та подіями, які проводяться під егідою ВООЗ.

 

Враховуючи щорічне відзначення Всесвітньою організацією охорони здоров’я 1 грудня Всесвітнього дня боротьби проти СНІД, чергове онлайн-засідання студентського наукового гуртка кафедри 8 грудня 2021 р. було присвячено саме цій проблемі громадського здоров’я.

 

У своєму виступі перед студентами завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С. зосередила увагу на масштабах поширення ВІЛ/СНІД та негативних медико-соціальних наслідках, викликаних епідемією. Було вказано, що ВІЛ, як і раніше, є найсерйознішою проблемою громадського здоров’я. За даними ВООЗ вірус забрав 36,3 млн людських життів. У світі, згідно з оцінками, налічується  37,7 млн осіб, які живуть з ВІЛ-інфекцією, більш ніж дві третини з яких – в Африканському регіоні ВООЗ. У  Європейському регіоні ВООЗ понад 2 млн людей живуть з ВІЛ/СНІД. У 2020 р. від причин, пов’язаних із ВІЛ-інфекцією, померло 680 тис. осіб та ще 1,5 млн людей заразилися ВІЛ. Акцентовано увагу на тому, що немає методу, який дозволяє вилікувати ВІЛ-інфекцію. Однак завдяки розширенню доступу до ефективних засобів профілактики, діагностики та лікування ВІЛ та опортуністичних інфекцій, а також догляду за пацієнтами, ВІЛ-інфекція перейшла до категорії хронічних захворювань, що піддаються терапії, а ВІЛ інфіковані можуть прожити довге та здорове життя. За останні десятиліття було досягнуто суттєвого прогресу в боротьбі з ВІЛ/СНІД. Проте важливих глобальних цілей, намічених на 2020 р., досягнуто не було. Роз’єднаність, нерівність та нехтування правами людини – вади суспільства, через які триває викликана ВІЛ глобальна криза в галузі охорони здоров’я. Поширення COVID-19 ускладнює проблеми, пов’язані з нерівністю, і заважає надавати людям, які живуть з ВІЛ, необхідні послуги, що робить їхнє життя ще більш важким. Саме тому темою Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у 2021 р.: було визначено «Покінчити з нерівністю. Ліквідувати СНІД». Першого грудня 2021 р. ВООЗ закликає світових лідерів та громадян об’єднати зусилля у боротьбі з нерівністю, яка стимулює епідемію СНІДу, та охопити основними послугами у зв’язку з ВІЛ тих людей, які нині їх не отримують.

 

Цікавими були підготовлені гуртківцями доповіді на тему «Епідемія ВІЛ/СНІД: стан і тенденції захворюваності та смертності в Україні », яку презентував староста студентського наукового гуртка, студент Рябцев Михайло, та «ВІЛ і СНІД – проблема людини і людства», яку висвітлив студент Унгур’ян Олександр.

 

В доповіді студента Рябцева Михайла було розкрито актуальність проблеми боротьби з ВІЛ/СНІД, наведено нові дані про поширеність інфекції на глобальному, регіональному та національному рівні з використанням даних ВООЗ, ЄРБ ВООЗ, ЦГЗ України, окреслено стратегії боротьби.

 

Презентація студента Унгур’ян Олександра була присвячена особливостям передачі  ВІЛ/СНІД та використання наявних знань  для обгрунтування заходів протидії.

 

Доповіді викликали жваву дискусію та  низку запитань учасників, на які було отримано вичерпні відповіді доповідачів та учасників.

 

 

 

 

 

До Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків –

засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я на тему «Антибіотикорезистентність як проблема охорони здоров’я»

 

До Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, який відзначається щорічно 13-19 листопада, на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я 10 листопада 2021 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка.

 

Запрошеними гостями засідання були д.м.н., професор, академік НАНВО України, завідувачка кафедри фармакології НМУ імені О.О. Богомольця Зайченко Ганна Володимирівна та к.м.н., доцент кафедри анастезіології і інтенсивної терапії НУОЗ України імені П.Л. Шупика, головний анастезіолог м. Києва 1997-2017 рр., заслужений лікар України Бондар Михайло Володимирович.

 

Професор Зайченко Г.В. зробила доповідь на тему «Антибіотикорезистентність. Шляхи подолання», а доцент Бондар М.В. – на тему «Механізми формування антибіотикорезистентності». Доповіді відомих фахівців, запрошених доповідачів викликали значний інтерес та низку запитань аудиторії.

 

Водночас, свої студентські наукові роботи представили студенти Кузьміна А. А. на тему «Проблема антибіотиків та антибіотикорезистентності при COVID-19. Постковідні ускладнення» та Ватуліна С.Ю. – на тему «Проблема антибіотикорезистентності та шляхи її вирішення при наданні акушерсько-гінекологічної допомоги».

 

Професор кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця Паламар Б. І. виступив з доповіддю «Антибіотикорезистентність. Проблема!» та відповів на численні запитання учасників засідання.

 

 

 

 

 

До 180-річчя НМУ імені О.О. Богомольця

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, присвячене історії становлення та розвитку Київської наукової соціально-гігієнічної школи

 

У жовтні 2021р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я. Його тематика присвячувалася 180-річчю Alma Mater та  175-річчю Київської наукової соціально-гігієнічної школи.

 

У доповідях, підготовлених співробітниками кафедри  та гуртківцями, було розглянуто  витоки та історичні етапи становлення і розвитку цієї славетної школи.

Особливу увагу було приділено видатній постаті на теренах соціально-гігієнічної науки – фундатору соціальної медицини, професору О.В. Корчак-Чепурківському. Його багатогранний талант проявився у започаткуванні викладання флагманського курсу «Основи соціальної гігієни і громадської медицини» у закладах вищої освіти  та у перспективному баченні шляхів подальшого розвитку соціально-гігієнічного напряму в охороні здоров’я і медичній науці. Наукове насліддя Корчак-Чепурківського О.В.  сприяло утвердженню теоретичних принципів національної соціально-гігієнічної науки, обґрунтуванню її змісту,  удосконаленню методології. Закладені ним міцні підвалини Київської соціально-гігієнічної школи сприяли подальшому її поступальному розвитку на наступних етапах розбудови  сфери охорони здоров’я  та медичної освіти України.

Виступи стосувалися історії створення самостійної кафедри соціальної гігієни у Київському медичному інституті, особливостям її освітньої та наукової діяльності у ХХ ст., формуванню когорти соціально-гігієнічних кадрів. Було показано труднощі, з якими довелося стикнутися колективу кафедри у часи репресій та стагнації соціально-гігієнічної думки, а також здобутки науково-освітньої діяльності у ХХІ ст.

Окрему доповідь було присвячено відомому соціальному гігієністу, організатору охорони здоров’я та історику медицини, професору Грандо О.А. Він очолював кафедру впродовж 18 років. Провідною проблемою наукового пошуку під керівництвом професора Грандо О.А. була історія медицини та охорони здоров’я. Багаторічна копітка наукова робота зі збирання, вивчення історичних джерел, фондів багатьох архівів, музеїв і наукових бібліотек дозволила накопичити тисячі експонатів, підготувати експозицію музею медицини, яка включала понад 14 тис. експонатів. У 1982 р. на базі  створеного колективом кафедри музею медицини було відкрито Музей медицини Української РСР,  який після низки перейменувань у 1999 р. отримав назву Національний музей медицини України. Професор Грандо О.А. був директором музею до 2004 р.

Теплими словами було згадано ветеранів науково-педагогічної соціально-гігієнічної ниви, доцентів Прус Л.О., Чуйко А.П., Полянського О.А., Кухленко Г.В., Зоріну С.М. та інших, які зробили величезний внесок у поступальний розвиток кафедри та Київської наукової соціально-гігієнічної школи.

Приділено увагу історії функціонування на кафедрі студентського наукового гуртка, досягненням гуртківців – учасників зарубіжних і вітчизняних наукових форумів, переможців Всеукраїнських студентських олімпіад та Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт.

Учасники засідання висловили одностайну думку, що сучасні досягнення соціальної медицини та громадського здоров’я  багато в чому стали можливими завдяки сподвижницькій праці соціальних гігієністів впродовж усіх попередніх етапів становлення та розвитку  соціально-гігієнічної школи

 

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, присвячене профілактиці хвороб, що передаються статевим шляхом

 

18 травня 2021 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося чергове онлайн засідання студентського наукового гуртка на тему «Профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом». Актуальність розгляду цієї проблеми є незаперечною з огляду на поширеність вказаних інфекцій серед населення та масштабів їх негативних медико-соціальних наслідків.

За даними ВООЗ, щодня у світі відбувається більше одного мільйона випадків зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Щорічно виявляється 376 млн нових випадків зараження хламідіозом, гонореєю, сифілісом або трихомоніазом. За оцінками експертів, понад 500 млн людей хворіють на генітальний герпес, викликаний вірусом простого герпесу, понад 290 млн жінок мають інфекцію, викликану вірусом папіломи людини.

Оскільки профілактика таких інфекцій має величезний медико-соціальний та економічний ефект, розгляд даної тематики у молодіжному медичному середовищі поєднує як науково-освітній, так і виховний аспект.

Обговорення проблеми розпочалося з виступу асистента кафедри Жолобка О.В. О.В., який висвітлив дані глобальної, європейської регіональної та національної статистики з поширеності хвороб, що передаються статевим шляхом, сучасних особливостей та тенденцій епідемічних процесів, підходів до профілактики, діагностики та лікування.

Було акцентовано увагу на можливому безсимптомному перебігу окремих нозологічних форм захворювань, або з незначною симптоматикою, що обумовлює недовиявлення частини інфекцій, чи пізнє встановлення діагнозу. Розглянуто негативні наслідки захворювань, що передаються статевим шляхом, для здоров’я і благополуччя людей, включаючи мервонародження, вади репродуктивного здоров’я, у т. ч. безпліддя, значні витрати на лікування тощо.

Основним висновком обговорення проблеми інфекцій, що передаються статевим шляхом, стало усвідомлення необхідності профілактики, яка має включати консультування та заходи, спрямовані на зміну ризикованої поведінки. В даному контексті пріоритетними є всебічна просвіта з питань сексуальності, консультування щодо інфекцій, які передаються статевим шляхом, та ВІЛ до і після тестування; консультування щодо безпечного сексу, зниження ризику, пропаганда використання презервативів; заходи, орієнтовані на основні та вразливі групи населення, такі як підлітки, працівники секс-індустрії, чоловіки, що мають секс з чоловіками, особи, що вживають ін’єкційні наркотики тощо.

Студентки IV курсу Грибач О.А. та Вінницька Л.В. виступили з доповіддю «Профілактика ВІЛ-інфікування статевим шляхом», в якій акцентували увагу на збільшенні захворюваності у підлітковому та молодому віці, на основних детермінантах, чинниках ризику інфікування та заходах з попередження інфікування.

Профілактичний характер носив виступ студентки IV курсу Кравченко Ю., в якому було розкрито конкретні шляхи запобігання захворюванням, що передаються статевим шляхом, з використанням рекомендацій міжнародних організацій в охороні здоров’я, насамперед, Глобальної стратегії сектору охорони здоров’я щодо інфекцій, які передаються статевим шляхом, на 2016-2021 рр.; Глобальної стратегії сектору охорони здоров’я щодо ліквідації ВІЛ на 2016-2021 рр.; матеріалів Центру громадського здоров’я МОЗ України, даних наукової літератури.

В процесі обговорення питання відбулася дискусія між учасниками засідання. Вона стосувалася меж індивідуальної та суспільної відповідальності за здоров’я, ролі сім’ї, освітнього середовища, медичних служб тощо. Цікавим став обмін думками учасників засідання щодо розподілу обов’язків в боротьбі з хворобами, що передаються статевим шляхом, між фахівцями загальної практики, лікарями-спеціалістами та фахівцями громадського здоров’я.

Це дозволило утвердитися в розумінні необхідності міждисциплінарного підходу до вирішення проблеми, значущості системи громадського здоров’я, сформувати критичне ставлення учасників до ситуації з поширеністю нездорових поведінкових чинників, визначити перелік заходів, які потрібно вжити для профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом.

 

 

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я,
присвячене питанням здорового харчування

13 квітня 2021 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Здорове харчування як важлива детермінанта здоров’я». Важливість розгляду харчових детермінант здоров’я обумовлено значною роллю аліментарних чинників у формуванні здоров’я населення. Відомо, що збалансоване й різноманітне харчування, що включає широкий асортимент поживних і смачних продуктів, продовжує роки життя і покращує її якість. Проте, за даними ВООЗ, в Європейському регіоні продовжує збільшуватися тягар хвороб, обумовлених поганим харчуванням. Нездорове харчування, надмірна маса тіла і ожиріння сприяють розвитку багатьох неінфекційних захворювань, в т. ч. хвороб системи кровообігу, діабету, деяких видів раку тощо.

Засідання гуртка розпочалося з презентації асистентом кафедри Сахно Н.А. значущості здорового харчування для збереження і зміцнення здоров’я та профілактики хвороб, напрямів сучасної політики з цих питань, практичних заходів щодо забезпечення безпеки харчових продуктів та попередження аліментарнозалежної патології. Доповідач поділилася власним досвідом практичної роботи даного спрямування, оскільки тривалий час працювала в санітарноепідеміологічній службі.

Цікавими та змістовними були доповіді студентів, які охоплювали різні аспекти проблеми здорового харчування. Студентка IV курсу медичного факультету №2 Костирко Христина у доповіді на тему «Здорове харчування як важлива передумова здоров’я» зосередилася на результатах сучасних наукових досліджень впливу харчування на здоров’я, на особливостях тягаря хвороб, викликаних аліментарними чинниками у різних країнах та різних частинах світу, на порівнянні показників DALY та QALY в країнах  Європейського регіону ВООЗ, у т. ч. України, на основних аспектах здорового раціону харчування за експертною оцінкою ВООЗ.

Студентка ІІІ курсу медичного факультету №2 Савчук Карина у презентації на тему «Здорове харчування – це просто» переконливо показала можливості дотримання правил здорового харчування та підходи до корекції харчового раціону у бік його оздоровлення, навела приклади легкої заміни нездорових продуктів здоровими з урахуванням індивідуальних уподобань.

Учасники засідання поставили численні запитання доповідачам щодо індивідуальної харчової поведінки та заходів громадського здоров’я в контексті забезпечення здорового харчування, на які були отримані вичерпні відповіді.

 

 

 

 

 

 

Боротьба з туберкульозом як глобальною проблемою громадського здоровя очима студентів

 

Доброю багаторічною традицією кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я є підготовка та проведення науково-освітніх заходів, приурочених до міжнародних днів, пов’язаних із здоров’ям, спільно зі студентами-гуртківцями та викладачами.

З огляду на відзначення Всесвітньою організацією охорони здоров’я 24 березня Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, чергове онлайн-засідання студентського наукового гуртка кафедри 17 березня 2021 р. було присвячено саме цій проблемі громадського здоров’я.

Запрошеним спікером засідання був академік Національної академії наук вищої освіти України, професор кафедри фтизіатрії та пульмонології НМУ імені О.О.Богомольця, д.м.н., професор Процюк Р.Г.

У своєму виступі перед студентами академік Процюк Р.Г. висвітлив сучасний стан поширеності туберкульозу серед населення світу, Європи та України, особливості та тенденції захворюваності, медико-соціальну значущість проблеми. Особливу увагу було приділено поширеності мультирезистентного туберкульозу. Доповідач акцентував увагу на стратегічних напрямах протидії захворюваності на туберкульоз, насамперед, на профілактичному векторі в охороні здоров’я, діагностиці та ранньому виявленні цієї патології.

Презентація тематичних матеріалів викликала жвавий інтерес та активне обговорення піднятих проблем учасниками засідання.

Цікавими були підготовлені гуртківцями доповіді на тему «Від перших успішних кроків у лікуванні туберкульозу до лікарської мультирезистентності», яку презентував студент Кравченко Владислав, та «Пандемія COVID-19 і туберкульоз – вплив та наслідки», яку висвітлила студентка Солодка Ірина.

В доповіді студента Кравченко В. «Від перших успішних кроків у лікуванні туберкульозу до лікарської мультирезистентності» було розкрито історичні аспекти боротьби з туберкульозом, наведено нові неопубліковані раніше дані про роль окремих видатних особистостей, показано сучасні проблеми мультирезистентного туберкульозу на глобальному, регіональному та національному рівні з використанням даних ВООЗ, ЄРБ ВООЗ, ЦГЗ України.

Презентація студентки Солодкої І. «Пандемія COVID-19 і туберкульоз – вплив та наслідки» була присвячена особливостям перебігу туберкульозу в умовах пандемії, інтерпретації статистичних даних, існуючим загрозам поєднаної дії  та заходам протидії.

Доповіді викликали жваву дискусію та  низку запитань учасників, на які було отримано вичерпні відповіді академіка Процюка Р.Г., асистента Слуту Н.Ю., інших доповідачів та учасників.

Традиційно гуртківці обговорили березневий календар подій, які відзначаються під егідою ВООЗ, та підготовку до відзначення Всесвітнього дня здоров’я 7 квітня 2021 р.

 

 

 

 

 

 

Перспективні напрями протидії онкологічній патології на думку майбутніх медиків

 

 Щорічно на початку лютого світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з раком для привернення уваги до важливості питання та обговорення перспективних напрямів протидії. Традиційно на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я проводяться засідання студентського наукового гуртка, які присвячуються тематиці всесвітніх днів, що відзначаються ВООЗ. Тому засідання, що відбулося 9 лютого поточного року в онлайн-режимі, стосувалося саме проблемам раку та боротьби з ним.

У ході засідання було заслухано та обговорено низку повідомлень щодо масштабів поширення та медико-соціальних наслідків захворювань на рак, економічних аспектів проблем, стратегій профілактики тощо. Асистент кафедри Д.С. Волошина виступила із презентацією «Сучасні реалії захворюваності населення на рак та напрями боротьби», де показала “тягар нездоров’я” внаслідок злоякісних новоутворень на глобальному, регіональному та національному рівнях та підходи до його зменшення. Було наголошено, що рак є другою за кількістю причиною смерті у світі, хвороба щорічно забирає понад 9 млн людських життів.

Студент Володимир Гаврилов (група 8116) у своєму виступі акцентував увагу на проблемі раку передміхурової залози в Україні і світі, а студентка Єсенія Сімонова (група 8114) розкрила медико-соціальні аспекти раку молочної залози.

В обговоренні активну участь взяли студенти Марія Бенедюк, Вікторія Мілян, Ліна Костенко, Таїсія Сапсай та інші.

Учасники засідання розглянули положення Загальноєвропейського руху на підтримку спільних дій у боротьбі проти раку на всіх рівнях – від пересічних громадян до органів державного управління, проголошеного 4 лютого 2021 року Європейським регіональним бюро ВООЗ. Документ охоплює всі етапи боротьби з раком – від профілактики та раннього виявлення до постановки діагнозу, лікування і надання паліативної допомоги.

У ході дискусії особливий акцент було зроблено на факторах ризику виникнення і розвитку онкологічних захворювань та напрямах профілактики, які мають ключове значення для вирішення проблеми. Оскільки 30% випадків захворювань на рак обумовлено вживанням тютюну та алкоголю, пріоритетні дії, на думку студентів, слід спрямувати на попередження нездорового способу життя та надання допомоги у відмові від шкідливих звичок.

Важливими підходами до вирішення проблеми є створення такого міського середовища, яке сприяло б заняттям фізичною активністю; відмові від паління та вживання спиртних напоїв, здоровому харчуванню – вилученню із щоденного раціону продуктів із високим вмістом жирів, солі, цукру та вакцинуванню проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) і гепатиту В тощо. Студенти були одностайні в тому, що додержання цих принципів зменшить поширеність онкологічної патології серед населення.

 

 

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, присвячене офтальмологічному здоров’ю

 

19 січня 2021 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я.

Його тематика присвячувалася одній з пріоритетних проблем соціальної медицини та громадського здоров’я, а саме офтальмологічному здоров’ю. Запрошеним гостем засідання була провідний науковий співробітник Інституту нейрохірургії імені акад. А.П. Ромоданова НАМН України, д.м.н. Васюта В.А.

У своєму виступі перед студентами Віра Анатоліївна підняла питання поширеності хвороб ока і його придаткового апарату серед населення світу, Європи та України, медико-соціальної значущості очної патології. Особливу увагу було приділено нейроофтальмологічній захворюваності, яка має тенденцію до зростання та спричинює негативні наслідки для здоров’я і благополуччя людей. Доповідач акцентувала увагу на стратегічних напрямах протидії офтальмологічним захворюванням, насамперед, на профілактичному векторі в охороні здоров’я. Презентація тематичних матеріалів викликала жвавий інтерес та активне обговорення піднятих проблем учасниками засідання.

Цікавими були підготовлені гуртківцями доповіді на тему «Вплив стресу на зір», яку презентувала студентка Ягулова Єлизавета та «Гаджети і здоров’я: як смартфони впливають на зір», яку розкрила студентка Момот Марія.

У ході засідання було згадано про відзначення у світі дати 29 січня – дня «очей, що бачать», присвяченого собакам-поводирям для допомоги особам зі сліпотою. У 1929 р. Морріс Френк відкрив школу «The Seeing Eye» в Нешвіллі, штат Теннессі, США. Саме тоді стартувала системна підготовка собак до однієї з найблагородніших місій – стати очима для незрячих людей.

Учасники засідання обговорили питання підготовки до відзначення в Університеті Всесвітнього дня здоров’я 2021 р.

 

 

 

 

 

Тематичне засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

15 грудня 2020 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я.

Традиційно тематика засідання охоплювала найважливіші дати в охороні здоров’я, які відзначаються ВООЗ, ООН та іншими авторитетними міжнародними організаціями. Порядок денний засідання включав розгляд матеріалів до Всесвітнього дня боротьби зі СНІД (1 грудня), до Міжнародного дня загального охоплення послугами охорони здоров’я (12 грудня), відзначення в НМУ імені О.О. Богомольця Всесвітніх днів здоров’я.

Учасники засідання взяли участь в обговоренні інтерактивного повідомлення професора Б.І. Паламаря до Міжнародного дня загального охоплення послугами охорони здоров’я. Обговорення стосувалося міжнародних та національних реалій щодо доступності медичної допомоги, заходів щодо її підвищення. В ньому активну участь взяли студенти Аліна Сукач, Марія Ільчук, Марина Куцюруба та інші. Професор Т.С. Грузєва звернула увагу учасників засідання на проблеми із доступністю послуг охорони здоров’я в глобальному масштабі, процитувала відомого вченого Ганса Рослінга, навела уривки з його книги «Фактологія. 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо», яка вийшла з друку у 2019 році.

Студент Михайло Рябцев зробив змістовну доповідь на тему «Профілактика ВІЛ/СНІД», де розкрив медико-соціальні аспекти проблеми та підходи до її вирішення.

Пізнавальним стало обговорення історії відзначення Всесвітніх днів здоров’я в НМУ імені О.О. Богомольця, яке розпочала професор Т.С. Грузєва і доповнила фоторядом доцент Г.В. Іншакова Цікавим виявився факт участі у відзначенні в НМУ Всесвітнього дня здоров’я 2011року представника Європейського регіонального бюро ВООЗ Ганса Клюге, який зараз є директором Європейського регіонального бюро ВООЗ і перебуває з візитом в Україні.

Учасників було поінформовано про наступне відзначення в Університеті Всесвітнього дня здоров’я 2021 року  і запрошено всіх до активної  участі у його підготовці та проведенні.

 

 

 

 

 

 

Участь членів студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоровя у V Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні тренди сучасних наукових досліджень»

 

Члени студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця традиційно беруть участь у науково-практичних форумах в Україні та за кордоном.

У листопаді 2020 р. член студентського наукового гуртка Литвинов С.О. взяв участь у V Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні тенденції сучасних наукових досліджень», яка проходила у м. Мюнхені (Німеччина). У зв’язку з епідеміологічною ситуацією конференцію було проведено дистанційно.

У матеріалах конференції надруковано тези доповіді Литвинова С.О. «Моніторинг онкологічної захворюваності населенні України для визначення пріоритетів протидії», підготовленої спільно з завідувачем кафедри Грузєвою Т.С. та професором Галієнко Л.І.

Участь у роботі конференції засвідчено сертифікатами.

Гуртківці студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я щиро вітають свого товариша  Литвинова С.О. з успішним представленням наукової роботи!

 

 

 

 

 

17 червня 2020 р. в Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця відбувся дистанційна ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (ВКСНР) за напрямом «профілактична медицина» англійською мовою.

Захід було проведено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України у вигляді дистанційної підсумкової науково-практичної конференції.

Для забезпечення належного рівня організації та проведення ІІ туру ВКСНР в НМУ імені О.О. Богомольця було створено галузеву конкурсну комісію. Члени галузевої конкурсної комісії за результатами рецензування представлених на ВКСНР авторам кращих з них надіслали запрошення для участі у підсумковій науково-практичній конференції для наукової доповіді та захисту роботи. До участі в ІІ турі ВКСНР було рекомендовано 13 наукових робіт, авторами яких стали студент з 6 ВНЗ з різних регіонів України.

Галузева конкурсна комісія заслухала усі наукові доповіді учасників ІІ туру ВКСНР та оцінила їх актуальність, практичну значущість, самостійність виконання, а також компетентність доповідачів, їх активність та переконливість наданих доводів, відповідей на запитання.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт, рецензій та наукових доповідей учасників науково-практичної конференції галузева конкурсна комісія вирішила визнати претендентом на нагородження дипломом ІІ ступеня Литвинова Сергія Олеговича – студентка ІІІ курсу медичного факультету №4 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Згідно з наказом МОН України від 05.10.2020 №1220 затверджено рішення галузевої конкурсної комісії Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «профілактична медицина» (англомовна форма).

Важливим результатом проведеного заходу його учасники вважають відкритий обмін науковими досягненнями, встановлення нових творчих стосунків, змістовні поради молодим науковцям провідних фахівців у галузі профілактичної медицини. Підсумки ВКСНР свідчать, що майбутнє профілактичної медичної науки – в надійних руках.

Гуртківці і співробітники кафедри щиро вітають переможця ВКСНР і зичать успіхів у науковій роботі та нових перемог!

 

 

 

 

 

18 лютого 2020 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося засідання студентського наукового гуртка. Тематика засідання «Захворюваність на рак як проблема громадського здоров’я» обрана не випадково, оскільки у лютому відзначається Всесвітній день боротьби проти раку.

Під час засідання було піднято питання поширеності онкологічної патології серед населення України, Європи і світу, динаміки захворюваності на рак впродовж десятирічного періоду, відмінностей в захворюваності на злоякісні новоутворення різних вікових, статевих, територіальних груп населення. Детально розглянуто джерельну базу даних, зокрема ЄБД «Здоров’я для всіх», дані ЦМС МОЗ України, Держстату України, канцер-реєстру.

Особливий акцент було зроблено на масштабах медико-соціальних втрат та економічних збитків внаслідок захворювань на рак. Наголошено, що рак є причиною понад 9 млн осіб щорічно, а його наслідки обумовлюють витрати у розмірі 1,2 трлн дол.

Звернено увагу на той факт, що при збереженні існуючих тенденцій, в найближчі двадцять років чисельність випадків онкологічних захворювань у світі зросте на 60%. Про прояви нерівності в охороні здоров’я свідчить той факт, що в 2019 р. послуги з комплексного лікування онкологічних захворювань надавалися більш ніж в 90% країн з високим рівнем доходу і менш ніж в 15% країн з низьким рівнем доходу.

У ході засідання було обговорено питання протидії зростанню онкозахворюваності, з огляду на відомі чинники ризику її розвитку, зокрема вживання тютюну і алкоголю, недостатню фізичну активність, високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів.

Завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С. ознайомила учасників  засідання зі стратегічними і програмними документами ВОЗ, ЄРБ ВООЗ, спрямованими на боротьбу з неінфекційними захворюваннями, зокрема з раком.

Учасники засідання розглянули положення Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, обговорили пріоритетні заходи з профілактики, раннього виявлення та лікування злоякісних новоутворень.

Староста студентського наукового гуртка, студентка Гринзовська Н. ознайомила учасників засідання з календарем подій, що відзначаються під егідою ВООЗ у березні, та з тематикою наступного засідання.

 

 

 

 

20.01.2020 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка, посвячене темі «Стреси і конфлікти серед студентів та засоби їх подолання».

Під час виступу та презентації старший викладач кафедри Власенко С.В. підкреслила актуальність теми у зв’язку зі зростанням суїцидальних випадків серед студентів медичних університетів за останні роки.

У ході засідання було розглянуто психологічні механізми, методи й техніки виникнення конфліктів. Було представлено рекомендації щодо профілактики конфліктів і стресів; розкрито шляхи охорони міжособистісних взаємин; готовність до подолання внутрішніх криз, збереження емоційної рівноваги. Особливо було наголошено на тому, що стрес знімається без допомоги ліків та алкоголю. Було дано поради щодо навчання управлінню стресами.

В процесі обговорення питання відбулася дискусія між учасниками засідання. Це дозволило сформувати критичне ставлення учасників до ситуації з поширеністю нездорових поведінкових чинників, визначити перелік заходів, які потрібно вжити для попередження виникнення стресів і конфліктів серед студентів. Присутніх було ознайомлено з адресами і телефонами психологів, юристів та соціальних робітників «Клініки дружньої до молоді», а також з телефоном довіри, за яким безкоштовно надається цілодобова психологічна допомога в м. Києві.

За традицією гуртківці обговорили календар подій, які ВООЗ та ООН відзначають у січні.

 

 

 

 

АРХІВ