Кафедра фізичного виховання і здоров’я

Історія кафедри

Необхідність активного використання фізичної культури, одного з найважливіших засобів оздоровлення, профілактики захворювань та пропаганди здорового способу життя, викликала впровадження в систему підготовки лікарів курсу фізичної культури, до якого увійшли не лише фізичне виховання, а й викладання питань лікарського контролю і лікувальної фізичної культури.

У Київському медичному інституті такий курс було організовано ще у 1929 році. Першим його керівником став кандидат медичних наук доцент Л.О. Фінк.

Основу програми обов’язкового курсу фізичної культури складало ознайомлення студентів з медико-біологічними основами фізичного виховання. Із 1931 року було впроваджено підготовку і складання нормативів згідно комплексу ГТО I і II ступенів.

З моменту заснування кафедри практичні заняття з фізичного виховання проводилися у спортивній залі на території гуртожитку по вулиці Героїв Революції, 4а, (вул. Трьохсвятительська), а також у залі на території лікарні імені Жовтневої революції (Олександрівська клінічна лікарня). Заняття з легкої атлетики проводилися на «Червоному стадіоні» (НСК «Олімпійський»).

У 1936 році за адресою вул. Леніна, 37, (вул. Богдана Хмельницького) було обладнано дві спортивні зали, у дворі було облаштовано майданчик для спортивних ігор.

У 1944–1952 роках об’єднану кафедру фізичного виховання з курсом лікарського контролю та лікувальної фізкультури очолив доцент І.А. Ельгард, у 1952–1955 роках – доцент М.В. Корабльов, у 1955–1956 роках – доцент В.В. Петровський.

Крім навчальних занять із фізичного виховання, кафедра проводила велику спортивно-масову роботу спільно зі спортивним клубом.

У 1950 році було розроблено і затверджено положення про щорічну комплексну Спартакіаду з видів спорту, яка, починаючи з 1951 року, стає традиційною для нашого Університету.

Важливою подією для кафедри й інституту стало будівництво у 1957-1958 н.р. стадіону та спортивних майданчиків на території поблизу морфологічного корпусу. Крім того, силами спортивного активу було влаштовано спортивно-оздоровчий табір, що знаходиться у мальовничому передмісті Києва.

Із 1957 року значно розширилася науково-виховна робота на кафедрі під керівництвом професора Г.И. Красносельского. До проведення наукової роботи на кафедрі залучаються студенти, які працюють у науковому студентському гуртку.

У зв’язку з розгортанням на кафедрі значної роботи з підготовки висококваліфікованих лікарів – фахівців зі спортивної медицини і лікувальної фізкультури, розвитком науково-дослідної роботи, подальшим зростанням спортивно-масової і спортивно-оздоровчої роботи, виникла необхідність поділу кафедри на дві самостійні кафедри: фізичного виховання і спорту та спортивної медицини і лікувальної фізкультури. Це було здійснено спеціальним наказом Міністерства охорони здоров’я і вищої освіти УРСР у 1960 році.

Кафедра фізичного виховання і здоров’я НМУ з 1961 р. має власні криті спортивні споруди: спортивний комплекс, який включає ігровий, важкоатлетичний та тренажерні зали та залу аеробіки.

У різні роки кафедрою керували: доцент Бабець Микола Семенович, Черевишня Георгій Костянтинович (наукові інтереси: морфологічні особливості хроматину клітин людини), кандидат медичних наук, доцент Погуляй Микола Петрович (наукові інтереси: формування вестибуляторної стійкості спортсменів), доктор медичних наук, професор Апанасенко Геннадій Леонідович (наукові інтереси: методологія та методика управління здоров’ям людини), доктор біологічних наук, професор Мурза Віталій Петрович (наукові інтереси: використання фізичних вправ при лікуванні хворих на туберкульоз і з вродженими пороками серця), доктор біологічних наук, професор  Філіппов Михайло Михайлович (наукові інтереси: вивчення функціональних резервів фізичної працездатності та генез і механізми компенсації гіпоксії навантаження), кандидат наук з фізичного виховання, доцент Гусєв Тарас Петрович (наукові інтереси: особливості фізичного вдосконалення студентів ВНЗ медичного профілю). Сьогодні завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, професор Щербина Юрій Володимирович (наукові інтереси: використання біологічних ритмів та засобів гирьового спорту для розвитку фізичних якостей).

Наукові розробки кафедри: вивчення впливу фізичних вправ на розумову діяльність, формування професійно-прикладної фізичної підготовки лікарів, розробка змісту фізичного виховання студенток з урахуванням фаз менструального циклу та ін.

Кафедра відома своїми спортивними досягненнями. Так, у 70-ті роки збірна команда КМІ з художньої гімнастики неодноразово була чемпіоном м. Києва, Всесоюзних змагань серед медичних ВНЗ, у 80-ті роки збірні команди з баскетболу, гандболу і волейболу перемагали збірні команди багатьох міст СРСР. Славетні досягнення були у легкоатлетів та велосипедистів – вони були чемпіонами України, призерами СРСР серед медичних ВНЗ. Упродовж останніх десяти років спортсмени-медики ставали чемпіонами і призерами чемпіонатів України і світу з гирьового спорту.

За всі роки кафедра багато разів змінювала свою назву, але зміст її діяльності не змінювався. Разом із підготовкою спеціалістів для галузі охорони здоров’я засобами фізичного виховання, проводиться значна робота у групах спортивного вдосконалення із різних видів спорту за вибором студентів.

На цей час науково-педагогічний склад кафедри налічує 7 осіб, серед яких: 1 професор, 3 доценти, 4 кандидати наук, 1 Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, 1 Заслужений тренер України, 2 судді міжнародної категорії, 3 Майстри спорту.

На кафедрі упродовж останніх двадцяти років працювали і працюють видатні люди нашої країни: Заслужений майстер спорту, дворазова чемпіонка ХХІ-ХХІІ Олімпійських ігор з гандболу, триразова призерка чемпіонатів світу, семиразова володарка Кубку Європейських чемпіонів, одинадцятиразова чемпіонка СРСР, почесний член НОК України, доцент Тимошкіна Н.Л.; а також рекордсмен Книги рекордів Гіннеса, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України, суддя міжнародної категорії з гирьового спорту, президент Міжнародної федерації гирьового спорту професор Щербина Ю.В.