НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

«ПСИХООНКОЛОГІЯ-2019» – ІІІ МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ЗА УЧАСТЮ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ ВІДБУЛАСЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ІНСТИТУТІ РАКУ

23.09.2019

20-21 вересня 2019 року у конференц-залах Національного інституту раку і Київського обласного онкологічного диспансеру відбулася дводенна ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Психоонкологія-2019». Її організатори – кафедра загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, ГО «Асоціація з медичної та психологічної реабілітації» і Національний інститут раку. Пленарне засідання, яке проходило у конференц-залі НІР, зібрало велику аудиторію, значну частину якої складали студенти медико-психологічного факультету НМУ, а також науковці і практики з різних куточків України, Білорусі, Польщі.

Відкрив засідання завідувач кафедри загальної і медичної психології НМУ, голова Асоціації з медичної та психологічної реабілітації, професор М.М.Матяш. Наголосивши на винятковій актуальності проблем, яким присвячено конференцію, Михайло Миколайович надав слово для привітання керівникам Університету. Проректор з наукової роботи та інновацій, професор С.В.Земсков, за фахом хірург-онколог, зазначив, що в Україні психоонкологія як важлива і перспективна галузь медицини перебуває у зародковому стані, тоді як на Заході вона давно стала звичайною практикою. Однак прогрес у цій справі не можна не помітити, і про це говорила у своєму вітальному слові декан медико-психологічного факультету, професор М.М.Філоненко, яка вважає одним із першочергових завдань підготовку на факультеті кадрів відповідного профілю.

Пленарне засідання розпочала доцент кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії НМУ, лікар-психолог відділення паліативної медицини Київського міського клінічного онкологічного центру І.Р.Мухаровська. Тема її доповіді звучить більш ніж актуально: «Психосоціальні виклики онкологічних захворювань: сім’я пацієнта, соціум та система медико-психологічної підтримки».

На думку Інни Романівни, психоонколог має розвінчувати старі, як світ, і досить живучі міфи на кшталт того, що рак – це вирок, що лікуватись немає сенсу, що неминучими є нелюдські страждання тощо. Часто-густо людина, яка захворіла, відчуває муки, звинувачуючи в тому, що сталося, насамперед себе. Почувши страшний діагноз, вона одразу ділить життя на «до» і «після».

Спектр проблем, порушуваних у доповіді, надзвичайно широкий. Часопис «Загальна і медична психологія» (№4, вересень 2019 р.), надрукований до конференції, містить ґрунтовну статтю І.Р.Мухаровської «Адаптаційна модель психоонкологічної допомоги як основа системи медико-психологічної корекції і підтримки в онкологічній практиці». Крім того, виступам науковця на цю ж тему відведено багато місця у бібліографічному покажчику «Медико-психологічна допомога в онкології», також надрукованому до конференції і розданому всім її учасникам і гостям.

Із цікавими і важливими доповідями виступили психолог з Кропивницького Антон Покалюхін, керівник ГО «Афіна. Жінки проти раку» Ніна Резніченко, академік НАПН України, завідувачка кафедри психології, глибинної корекції і реабілітації Черкаського НУ імені Богдана Хмельницького, професор Т.С.Яценко, психолог клініки ізраїльської онкології «LISOD» Ія Слабінська, викладач кафедри медичної і загальної психології Антоніна Наконечна, голова ГО «Soul Sisters» Анна Узлова, спеціаліст з телесно-орієнтованої терапії Євген Бондаренко, онкопсихолог, християнський психолог і психотерапевт Алла Антонова, завідувачка кафедри психології ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», професор Г.О.Хомич, учасник програми «Рівний – рівному» Вікторія Костецька, лікар-психіатр клініки ізраїльської онкології «LISOD» Тарас Матіяш.

Особливо важливо було почути точку зору представників громадських пацієнтських організацій, ознайомитись із їхнім неоціненним досвідом боротьби з «хворобою століття» за здоров’я і життя, не тільки своє, а і, що значно вагоміше, інших.

До програми конференції, як оголосив професор М.М.Матяш, було внесено деякі зміни. Так, замість одного із запланованих майстер-класів наприкінці першого дня відбувся круглий стіл «Психологічна медицина», у якому взяли участь, крім самого Михайла Миколайовича, доцент кафедри загальної і медичної психології В.Є.Луньов, а також В.Костецька, І.Слабінська, професор Г.О.Хомич, А.Покалюхін. Потреба в цьому «круглому столі» стала зрозумілою після перших же виступів його учасників, як і запитань та реплік із зали. Тут треба сказати, що проблема виходить за рамки поняття «психоонкологія». Роль психолога в усіх галузях медицини досі в Україні належним чином не визначено і не оцінено. Хіба припустимим є явище, коли психолога-медика беруть на роботу до медичного закладу в обласному центрі на штатну посаду… водія?

Наступного дня на базі Київського обласного онкологічного диспансеру відбулися майстер-класи «Страх невизначеності і якість життя онкологічного пацієнта» (тренер – Ія Слабінська) та «Глибинна корекція – форма психопрофілактики онкологічних захворювань» (тренер – професор Тамара Яценко).

ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Психоонкологія-2019» завершила роботу.

 

ПРЕС-ЦЕНТР