Колекція мікроскопів кафедри гістології та ембріології

Колекцію oбуло створено в 1957 році. Ідея щодо його організації належить видатному українському гістологу, член-кореспонденту АМН СРСР, професору М. І. Зазибіну.
Гордістю є унікальна колекція мікроскопів видатних вчених ХVІІ-ХVІІІ ст. Експозиція починається вітриною, у якій у мініатюрі відтворено лабораторію мікроскопіста XVII ст. Поряд знаходиться майстерно виготовлена модель мікроскопа Антоні ван Левенгука. Цей мікроскоп мав механічний пристрій для фіксування та фокусування об’єкта. У ньому була тільки одна короткофокусна лінза, яка закріплювалась між двома металевими пластинами, кожна з яких мала невеликий отвір, через який проходило світло. За допомогою рухомої скоби до пластин прикріплювався вертикальний гвинт із невеликим столиком на верхньому кінці. Столик мав рухому голку для фіксування об’єкта; горизонтальний гвинт дозволяв змінювати відстань столика від пластинки і, разом із тим, відстань об’єкта від лінзи (фокусувати об’єкт). Особливо вражає якість левенгуківських лінз, які давали збільшення в 150-300 разів.

Наступна модель – мікроскоп Роберта Гука. Головною особливістю мікроскопа Гука в оптичному відношенні було те, що крім окуляра та об’єктива з однією лінзою, він встановив третю лінзу, яка отримала назву польової. Ця двоопукла лінза була розміщена посередині між об’єктивом та окуляром; вона дещо зменшувала зображення, але робила його більш чітким, крім того, збільшувала поле зору.

Усього в музеї налічується 42 моделі мікроскопів XVII-XVIIІ ст. Серед них найбільш цікавими є мікроскопи Дреббеля, Мушенбрьока, Дивинни, Допельмайра, Ліберкюна, Вільсона. В інших вітринах знаходиться 28 мікроскопів ХІХ-ХХ ст. Крім того, представлено модель електронного мікроскопа, 10 мікротомів різної конструкції та ультрамікротом.

 

micro1