НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедрa соціальної медицини та громадського здоров’я

Архів новин

Перемога студентки НМУ імені О.О. Богомольця в конкурсі студентських наукових робіт в рамках ХІ Вроцлавських днів громадського здоров’я

24-25 травня 2018 р. у Вроцлавському медичному університеті (Республіка Польща) відбулися ХІ Вроцлавські дні громадського здоров’я, організовані студентським науковим товариством молодих менеджерів.

У науковому заході взяли участь студенти та молоді науковці з Фінляндії, Болгарії, України, Білорусі та Польщі.

Перед студентським науковим товариством з вітальними промовами та програмними доповідями виступили Президент Всепольського товариства громадського здоров’я, професор А.М.Фал, представники роботодавців, керівники профілактичних програм в охороні здоров’я.

Згідно з програмою заходу було заслухано та розглянуто 31 студентську наукову роботу. Для конкурсу було відібрано 10 наукових робіт, представлених студентами зарубіжних вищих навчальних закладів, і 10 – з польських вищих навчальних закладів.

За результатами міжнародної сесії перемогу здобула студентка НМУ імені О.О.Богомольця, староста студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Дубовик Віолета, яку нагороджено дипломом І ступеня. Тема наукового дослідження стосувалася проблем загального охоплення послугами охорони здоров’я (науковий керівник – завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я,  проф. Грузєва Т.С.).

Серед польських молодих науковців перше місце зайняла робота  Третяк Дагмари з Вроцлавського медичного університету, присвячена оцінці фізичної активності ув’язнених, її впливу на ресоціалізацію.

Дубовик Віолета також ознайомилася з роботою Вроцлавського клінічного госпіталю, з системою забезпечення якості, діяльністю його окремих відділень, з роботою студентського наукового товариства  Вроцлавського медичного університету.

Участь у студентських наукових заходах міжнародного рівня  є доброю школою для майбутніх фахівців охорони здоров’я, платформою для обміну досвідом та налагодження творчих контактів для співпраці у перспективі.

 

 

 

ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я»

ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» було проведено 12-13 квітня 2018 р. в Медичному інституті Сумського державного університету.

В змагальному процесі ІІ етапу ВСО взяв участь 31 представник  з майже усіх ВМНЗ України. Олімпіада проходила в три тури: творчий конкурс, в якому на вибір було запропоновано 3 актуальні теми охорони здоров’я, ситуаційна задача та тестування.

Усі студенти продемонстрували високій рівень знань з навчальної дисципліни. За підсумками ІІ етапу ВСО І місце посіла студентка Сумського державного університету Кравцова Яна; ІІ місце – студентка Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Дубовик Віолетта; ІІІ місце розділили між собою представники Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Боймструк Роман та ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія» Сенько Ганна.

Вітаємо учасників та переможців!

 

 

 

 

КВІТНЕВА СТУДЕНТСЬКА  НАУКОВА  СЕСІЯ

НА КАФЕДРІ СОЦІАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ
ТА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я у 201
7/2018 н.р.

 секція «Актуальні проблеми громадського здоров’я»

 25 квітня 2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбулася Квітнева студентська наукова сесія  «Актуальні проблеми громадського здоров’я».

Для забезпечення належного рівня організації та проведення КСНС було створено журі у складі д.мед.н., професора Грузєвої Т.С., д.мед.н., ст. н. співр. Паламаря Б.І., к.мед.н., доцента Литвинової Л.О., к.мед.н., доцента Гречишкіної Н.В., к.мед.н., доцента Зоріної С.М.

До участі в сесії «Актуальні проблеми громадського здоров’я» було рекомендовано 10 наукових робіт, авторами яких стали студенти НМУ імені О.О. Богомольця. Студентські наукові роботи стосувалися актуальної наукової тематики, зокрема реформування вітчизняної охорони здоров’я, пріоритетного розвитку первинної медичної допомоги, доступності і якості медичної допомоги, сучасних проблем здоров’я, у т.ч. ожиріння, безпліддя, офтальмологічної захворюваності, а також використання даних доказової медицини в практичній діяльності, коректності статистичної обробки даних тощо.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт та наукових доповідей учасників студентської наукової сесії з урахуванням оцінок наукових робіт за комплексом критеріїв журі визначило переможців та нагородило дипломами І-ІІІ ступенів студентів:

диплом І ступеня – Дубовик Віолетта Юріївна (V курс, 4  група, медичний факультет №2) за наукову роботу «Бачення студентами майбутнього вітчизняної системи охорони здоров’я»;

диплом ІІ ступеня ­– Бродовська Наталія Андріївна (ІV курс, 9  група, медичний факультет №2) за наукову роботу «Безпліддя в Україні як медико-соціальна проблема та шляхи її вирішення»;

диплом ІІ ступеня – Танташева Азіза Артурівна (ІV курс, 16 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «Ожиріння як медико-соціальна проблема в світі та Україні»;

диплом ІІІ ступеня – Мазанко Ксенія Володимирівна (ІV курс, 17 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «ВООЗ – 70 років боротьби за здоров’я населення в Україні»;

диплом ІІІ ступеня – Якимів Дмитро Олегович (ІV курс, 17 група, медичний факультет №1) за наукову роботу «Доступність і якість медичної допомоги: проблеми, пошуки, вирішення».

Нагородження переможця Квітневої студентської наукової сесії «Актуальні проблеми громадського здоров’я» дипломом І ступеня відбудеться на Підсумковому пленарному засіданні у травні 2018 року. Всі учасники отримали сертифікати. Важливим результатом проведеного заходу його учасники вважають відкритий обмін науковими досягненнями, встановлення нових творчих стосунків, змістовні поради молодим науковцям провідних фахівців у галузі соціальної медицини та громадського здоров’я.

 

 

Чергове засідання в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я» за програмою безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

11 квітня  2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося п`яте засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто порядок представлення наукових робіт  (оформлення, публікація, виступ, захист).

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої доцентом кафедри Замкевич В.Б., було висвітлено питання щодо порядку представлення наукових робіт. Лектор звернула увагу на види наукових робіт (тези, статтю, методичні рекомендації, монографію, підручник, дисертаційна робота); структуру наукової роботи (мету, обсяг та методи, результати власних досліджень, висновки); особливості оформлення наукових робіт (представлення даних в таблицях, графічних зображеннях); правила оформлення посилань на джерела інформації, список літератури; виступ на конференції, правила оформлення презентації доповіді; поняття про дисертаційну роботу, автореферат; наукову новизну та практичну значущість роботи; апробацію і захист дисертації; рецензування та опоненцію наукових робіт; впровадження отриманих результатів в практику; систему наукових звань в Україні та за кордоном (PhD); інструкцію про основні вимоги МОН України до оформлення дисертацій; можливості науковців щодо публікацій, українські медичні часописи; реєстри наукових конференцій, електронні періодичні медичні видання; цитування наукових робіт, його значення в роботі науковця. Також було надано інформацію про Scopus – бібліографічну і реферативну базу даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях.

У ході дискусії було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора та кафедри.

 

 

Всесвітній день здоров’я в НМУ імені О.О.Богомольця

На відзначення Всесвітнього дня здоров’я в НМУ імені О.О.Богомольця 5 квітня 2018 р. розпочала роботу традиційна щорічна міжнародна науково-практична конференція до цієї важливої дати. Всесвітній день здоров’я у 2018 р. присвячено 70-річчю ВООЗ та загальному охопленню населення послугами охорони здоров’я. Він проходить під гаслом «загальне охоплення послугами охорони здоров’я – для всіх і всюди». Вибір такої тематики є закономірним з огляду на існуючі істотні проблеми в доступності медичної допомоги населенню в багатьох країнах світу та фінансові ризики внаслідок необхідності її оплати.

Конференцію урочисто відкрила проректор з наукової роботи НМУ імені О.О.Богомольця, проф. Черенько Т.М., яка відзначила, що конференції до Всесвітнього дня здоров’я відзначаються в Університеті з 2005 р., а з 2007 р. – проходять у міжнародному форматі. Співорганізаторами конференції виступають Національна академія медичних наук України, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Бюро ВООЗ в Україні.

Учасниками цьогорічного заходу стали провідні вчені з 7 країн світу, у т.ч. Італії, Польщі, Словаччини, Чехії, Хорватії, США та України. Науковими досягненнями та здобутками поділилися представники вітчизняних наукових та освітніх установ і закладів практичної охорони здоров’я з різних регіонів України.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Президент Національної академії медичних наук України, член-кореспондент Національної академії наук України, академік Цимбалюк В.І.

Від Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, професора Богомолець О.В. вітального листа зачитав консультант Комітету, президент Українського медичного клубу, відповідальний секретар СФУЛТ Сорока І.М.

Генеральний директор Державної установи «Центр громадського здоров’я» МОЗ України Курпіта В.І. привітав учасників та виступив з доповіддю «Актуальні проблеми розбудови громадського здоров’я в Україні».

Палкі вітання від зарубіжних закладів-партнерів озвучили Президент Польського товариства громадського здоров’я, професор Анджей М. Фал (Національний інститут громадського здоров’я, м. Варшава, Польща), викладачі Техаського університету в Х’юстоні Вунмі Айбана (м. Х’юстон, США), Університету Магна Греція в м. Катандзаро Людовіко Абенаволі (Італія), Трнавського університету Святих Кирила і Мефодія Любіца Варечкова (м. Трнава, Словацька Республіка) та інші.

Учасниками конференції були науковці Інституту геронтології та геріатрії НАМН України, Інституту медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України, Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, Інституту стратегічних досліджень МОЗ України, Науково-практичного центру профілактичної та клінічної медицини ДУС, Київського міського центру здоров’я, представники Міжнародної діабетичної асоціації України, викладачі 15 вищих медичних навчальних закладів України та закладів післядипломної освіти України.

Програма конференції включала заслуховування та обговорення 26 наукових доповідей та ознайомлення з 9 стендовими доповідями і передбачала всебічне обговорення різних аспектів проблеми загального охоплення послугами охорони здоров’я, включаючи медико-соціальні, клінічні, профілактичні, фармакологічні, економічні, освітні, правові та інші аспекти. Особливу увагу було приділено питанням громадського здоров’я, у т.ч. профілактиці туберкульозу, вакцинації, профілактиці неінфекційних захворювань, підготовці кадрів для системи громадського здоров’я, стратегіям розвитку громадського здоров’я в Україні, Польщі і США. Предметом наукових дискусій стали питання охоплення послугами охорони здоров’я індивідуального та популяційного характеру різних груп населення, у т.ч. дітей, працюючого населення та осіб старших вікових груп.

За результатами обговорення сформовано пропозиції, які спрямовано на удосконалення доступності послуг охорони здоров’я, підвищення якості медичного обслуговування, збереження та зміцнення здоров’я населення. Досягнуто домовленостей про започаткування нових наукових проектів за участю викладачів НМУ та  колег із зарубіжних наукових і освітніх закладів та установ.

 

 

 

 

Українсько-польське співробітництво в науково-освітній  сфері

В рамках міжнародного українсько-польського співробітництва у науково-освітній сфері 29.03.2018 р. відбулася зустріч учасників міжнародного проекту «У пошуках ефективних рішень для систем охорони здоров’я».

В обговоренні попередніх результатів виконання проекту з польської сторони взяв участь директор Національного інституту страхування, професор Школи економіки у Варшаві та Медичного університету м. Лодзь, професор Ромуальд Холлі, з української сторони – проректор з міжнародних зв’язків та науково-педагогічної роботи НМУ імені О.О.Богомольця, професор Линовицька О.В., завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С., начальник відділу міжнародних зв’язків  Малунова А.Д. та інспектор Кузнєцова М.М., а також доцент кафедри страхування, банківської справи та ризик-менеджменту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент Нечипоренко В.І.

Виконавці проекту визначили програму подальших досліджень, відповідальних за конкретні напрями наукової роботи, форми представлення наукових результатів та висвітлення їх у фахових виданнях України і Польщі.

 

 

Чергове засідання в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я» за програмою безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

 

14 березня 2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося четверте засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто проблеми використання статистичних методів обробки та аналізу даних клініко-епідеміологічних досліджень.

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої асистентом кафедри Іншаковою Г. В., було розкрито статистичні методи обробки та аналізу отриманих у ході проведеного дослідження даних, а також детально надано методологію їх оцінки. У ході лекції представлено аналіз типів даних та метричних шкал, до яких вони належать, дано характеристику абсолютних та похідних величин, наведено розрахунок відносних та середніх показників, надано класифікацію статистичних сукупностей, що досліджуються, а також алгоритм оцінки нормального розподілу даних. Лектором було розкрито принцип порівняння сукупностей – аналіз «нульової гіпотези», поняття про внутрішню та зовнішню валідність, клінічну та статистичну значущість. Детально представлено критерії оцінки вірогідності отриманих результатів: параметричні й непараметричні методи, метод стандартизації, динамічні ряди, тренди, прогнози. Слухачів також будо ознайомлено з дисперсійним аналізом, у т.ч. однофакторним (ANOVA) та багатофакторним (МANOVA).

Розглянуто оцінку взаємозв’язку у статистичній сукупності, а саме: кореляційно-регресійний аналіз, парні та множинні коефіцієнти кореляції, коефіцієнти асоціації та контингенції, рівняння регресії.

Для обчислення різних величин, пов’язаних з часом спостереження за пацієнтом, було представлено аналіз виживаємості пацієнтів, зокрема методику Каплана-Мейера.

Для кращого засвоєння матеріалу, лектором було наведено приклади на застосування статистичних методів обробки даних та їх оцінки.

Всім бажаючим було надано електронний варіант презентації.

 

 

Інформація про проведення І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця

Згідно з наказом МОН України № 1572 від 06.12.2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я  НМУ імені О.О. Богомольця  21 лютого 2018 р. було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я».

У конкурсних змаганнях взяли участь студенти IV–VІ курсів медичних факультетів №1, №2 та №3, які продемонстрували високий рівень знань з навчальної дисципліни.

Завдання І етапу ВСО передбачали тестові питання, ситуаційну задачу та творче завдання з підготовки наочного матеріалу стосовно тематики Всесвітнього дня здоров’я 2018 р. Журі провело оцінювання вирішення студентами завдань теоретичного та практичного спрямування, а також результати творчого змагання.

Переможцями І етапу ВСО стали: Дубовик Віолетта – студентка V курсу медичного факультету №2 (І місце), Тарас Барановський – студент V курсу медичного факультету №2 (ІІ місце) та Митренко Анна – студентка V курсу медичного факультету №1 (ІІІ місце).

Призери І етапу ВСО з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» представлятимуть НМУ імені О.О.Богомольця на ІІ етапі ВСО 12-13 квітня 2018 року, який відбудеться на кафедрі громадського здоров’я  Медичного інституту Сумського державного університету.

 

 

Чергове засідання в межах програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

 

7 лютого 2018 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося третє засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто тему: «Помилки у статистичних дослідженнях: характеристика, розрахунок, оцінка, шляхи попередження та методи їх мінімізації».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

Під час виступу та презентації, представленої доцентом кафедри Гречишкіною Н.В., було розглянуто питання виникнення помилок під час проведення медико-біологічних досліджень. Лектор звернула увагу на можливість допущення помилок під час всіх етапів дослідження від формування дослідних груп до представлення остаточних результатів. Слухачам окреслено шляхи запобігання таких помилок, а також мінімізації наслідків тих помилок, які вже виникли. Висвітлено необхідність вибору адекватних та коректних методів обробки отриманих результатів з метою запобігання та зменшення наслідків систематичних помилок. Наведено приклади можливих помилок під час різних етапів проведення дослідження та дано рекомендації щодо їх попередження. У ході обговорення заслуханого матеріалу було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяку на адресу лектора.

 

 

Реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

17 січня 2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося чергове засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я», на якому розглянуто тему «Класифікація та характеристика статистичних клініко-епідеміологічних досліджень». Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 692 від 10.11.2017 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету».

У виступі та презентації лектор, к. пед.н., ст. викладач Донік О. М. розкрила низку питань: дизайн дослідження (етика проведення дослідження, структура дослідження, контрольна група дослідження (порядок та особливості формування), види контролю, рандомізація та стратифікація; класифікація досліджень (за часом, за обсягом, за характером втручань); описові дослідження; аналітичні дослідження: дослідження випадок-контроль, показник відношення шансів (ОR): розрахунок та оцінка; аналітичні дослідження, когортне дослідження, показник відносного ризику (RR): розрахунок та оцінка; скринінгові дослідження; рандомізовані клінічні дослідження.

В обговоренні лекції взяли участь аспіранти, клінічні ординатори, магістранти, пошукувачі, голови студентських наукових гуртків. У ході дискусії було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора, визначено оптимальний регламент наступних засідань.

 

 

 

Реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

Згідно з наказом НМУ № 692 від 10.11.2017 р.  продовжується реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету.

6 грудня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я проведено першу лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Планування та організація наукового дослідження в медицині».

Лектор доцент Литвинова Л.О. у своєму виступі та презентації розкрила низку актуальних питань планування наукових досліджень: обгрунтування актуальності дослідження; його дизайн; складання плану дослідження; обсяг дослідження (формування вибірки та вимоги до неї, типи вибірок, розрахунок необхідної достатньої кількості одиниць спостереження); критерії включення та виключення одиниць дослідження; методи дослідження (оцінка їх чутливості та специфічності, ROC-аналіз, «легітимність» методів, що використовуються в дослідженні); методи збору первинного статистичного матеріалу; формування бази даних; якісні та кількісні дані; особливості кодування/шифрування даних; групування даних; розробні та аналітичні таблиці; пакети статистичної обробки та особливості  їх використання тощо.

Усі учасники освітньої програми отримали презентацію лекційного матеріалу та  запрошення до участі у наступних засіданнях.

 

 

Участь співробітників НМУ імені О.О. Богомольця в ІІІ Міжнародному конгресі Польського товариства громадського здоров’я

 

У м. Вроцлав 30 листопада – 01 грудня 2017 року проходив ІІІ Міжнародний конгрес Польського товариства громадського здоров’я, в якому взяли участь науковці та фахівці практичної охорони здоров’я з різних регіонів Польщі, багатьох країн світу, у т.ч. Великої Британії, Нідерландів, України. Форум проводився на базі Вроцлавського медичного університету.

Європейську асоціацію громадського здоров’я на форумі представляли  її виконавчий директор Dineke Zeegers Paget та керівник секції хронічних хвороб Iveta Nagyova.

Враховуючи міжгалузевий характер питань громадського здоров’я, в роботі зібрання брали участь Державний секретар канцелярії Прем’єр-міністра Польщі, міністри охорони здоров’я, сільського господарства, голова Національного фонду здоров’я, головний санітарний інспектор Польщі, інші високі посадові особи, представники бізнесових кіл, громадянського суспільства, засобів масової інформації.

Відкрив форум Президент правління Польського товариства громадського здоров’я, професор Андржей М. Фал, який представив учасників і надав гостям слово для привітання. Програма форуму включала 10 секційних засідань у формі панельних дискусій та постерну сесію з понад 30 науковими доповідями.

Фахівці НМУ імені О.О.Богомольця – декан медичного факультету №4, проф. Пельо І.М., завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, проф. Грузєва Т.С., директор Інституту гігієни та екології, проф. Омельчук С.Т. презентували 7 наукових доповідей. Тези доповідей надруковано у Польському науковому часописі «Public Health Forum».

Приємно відзначити, що доповідь асистента кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, асистента Іншакової Г.В. посіла ІІІ місце в конкурсі з поміж численних постерних наукових робіт і була відзначена спеціальною відзнакою, а її автор отримала в дарунок 3 наукові видання, у т.ч. польський підручник «Громадське здоров’я».

В рамках візиту представники НМУ імені О.О.Богомольця мали зустріч з проректором з міжнародних зв’язків Вроцлавського медичного університету, професором J. Szepietowskim, деканом факультету наук про здоров’я, професором J. Rosinczuk, заступником декана, професором P.Karniej.

Відбувся обмін думками з актуальних проблем громадського здоров’я з колегами із закладів–партнерів НМУ імені О.О.Богомольця, а саме з науковцями з Ягелонського університету та Інституту медицини села в м. Любліні.

Польські та українські колеги обговорили питання подальшої співпраці в контексті розвитку громадського здоров’я.

 

 

 

Впровадження освітньої програми із забезпечення здорового старіння в практичну діяльність охорони здоров’я

Сучасні демографічні тренди свідчать про стійку тенденцію до постаріння населення, що вимагає узгодження діяльності систем охорони здоров’я з потребами людей похилого віку та розробки програм довготривалої допомоги. Важлива роль відводиться освітнім аспектам з підготовки кадрового потенціалу галузі до роботи в нових умовах, пов’язаних зі старінням населення.

Фахівцями НМУ імені О.О.Богомольця у співпраці з Бюро ВООЗ в Україні розроблено навчальний курс для лікарів первинної ланки охорони здоров’я щодо особливостей ведення пацієнтів старших вікових груп. Навчальний курс має чітку профілактичну спрямованість і передбачає підтримку способу життя для забезпечення здорового старіння та функціональної здатності пацієнтів, корекцію чинників ризику захворювань, удосконалення медичного обслуговування людей літнього віку.

Програма навчального курсу реалізується в низці ВНЗ України у вигляді циклів тематичного удосконалення для фахівців первинної ланки охорони здоров’я та шляхом проведення тренінгів у пілотних областях і включає лекції та практичні заняття.

13-15 листопада 2017 р. тренінг було проведено у м. Дніпро для лікарів загальної практики-сімейної медицини, які проходять передатестаційний цикл у державному закладі «Дніпропетровська медична академія МОЗ України». З вітальним словом до учасників тренінгу звернулася національний фахівець Бюро ВООЗ в Україні Король Н.О.

Завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця, професор Грузєва Т.С., як один з розробників курсу і координатор його реалізації, відкрила навчальну програму тренінгу та провела частину лекційних і практичних занять.

У реалізації курсу беруть участь також викладачі Харківського національного медичного університету, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України».

Слухачі висловили високу зацікавленість тематикою тренінгу та задоволеність високим рівнем читання лекцій і проведення практичних занять, про що свідчать результати анонімного анкетування учасників по завершенню тренінгу.

Бюро ВООЗ в Україні планує подальшу імплементацію розробленого курсу в різних регіонах України.

 

 

Круглий стіл з міжнародною участю «Сучасні медико-демографічні виклики для громадського здоров’я»

6 листопада 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця було проведено Круглий стіл з міжнародною участю «Сучасні медико-демографічні виклики для громадського здоров’я». В засіданні Круглого столу взяли участь представники Білоруської медичної академії післядипломної освіти, завідувач кафедри громадського здоров’я і охорони здоров’я, доц. Романова А.П. та декан хірургічного факультету, доц. Гвоздь М.Г., завідувач відділу медико-демографічних досліджень ДУ «Інститут стратегічних досліджень МОЗ України», проф. Чепелевська Л.А., завідувач наукового відділу організації медичної допомоги ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, проф. Ященко Ю.Б., головний співробітник відділу, проф. Паламар Б.І.  та науковий співробітник відділу, к.мед.н. Кондратюк Н.Ю., а також співробітники кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця.

Зарубіжні гості презентували Білоруську медичну академію післядипломної освіти та виступили з науковою доповіддю «Смертність населення Республіки Білорусь на рубежі ХХ-ХХІ століть». Завідувач відділу медико-демографічних досліджень ДУ «Інститут стратегічних досліджень МОЗ України», проф. Чепелевська Л.А. у своєму виступі висвітлила сучасні тенденції медико-демографічної ситуації в Україні та світі. Завідувач наукового відділу організації медичної допомоги ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, проф. Ященко Ю.Б. зупинився на особливостях медичного обслуговування осіб різних вікових груп населення та необхідності врахування демографічних трендів в удосконаленні діяльності закладів охорони здоров’я. Завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця, проф. Грузєва Т.С. поділилася напрацюваннями кафедри з удосконалення викладання медико-демографічних питань для майбутніх фахівців охорони здоров’я в курсі вивчення навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» та висвітлила підходи до формування навчально-методичного забезпечення викладання нової навчальної дисципліни «соціальна медицина, громадське здоров’я». Результати наукових досліджень кафедри з вказаних питань висвітлила проф. Галієнко Л.І. Учасники Круглого столу взяли активну участь в обговоренні заслуханих доповідей, визначили шляхи подальшої співпраці.