Кафедра хімії ліків та лікарської токсикології

Новини кафедри

20 грудня 2023 року у рамках Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, відбулося засідання  секції «Сучасні підходи до стандартизації і методів контролю якості лікарських засобів, дієтичних добавок та засобів лікувальної косметики».

Модераторами роботи даної секції були завідувач кафедри хімії ліків та лікарської токсикології  професор Ніженковська І.В. та завідувач аналітичної, фізичної та колоїдної хімії  доцент Зайцева Г.М. У роботі  секції взяли участь   науковці та стейкхолдери  із України, Польщі, Індії та Македонії.  Нашу країну представляли співробітники кафедри аналітичної хімії хімічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедри фармацевтичної хімії  та кафедри  фармакогнозії з медичною ботанікою Тернопільського  національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського.  Серед іноземних учасників були науковці  кафедри хімії ліків, фармацевтичного та біомедичного аналізу Варшавського медичного університету та  кафедри наук про життя університету Рані Дургаваті (м. Джабалпур, штат  Мадхья-Прадеш, Індія). Серед учасників були  працівники  лабораторії фармацевтичного аналізу ДП «Державний експертний центр МОЗ України», ДП «Центральна лабораторія з аналізу якості лікарських засобів та медичної продукції», міжнародної об’єднаної лабораторної групи ФАРМ  та ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України».

Було представлено 15 доповідей щодо сучасного стану новітніх методів контролю системи забезпечення якості та  безпеки лікарських засобів.

 

 

 

Студенти фармацевтичного факультету виконують випускні кваліфікаційні роботи на базі Інституту фармакології та токсикології НАМН України.

Основою діяльності ДУ «Інститут фармакології та токсикології НАМН України» є фундаментальні дослідження, спрямовані на вивчення механізмів формування патологічних станів, загальних та специфічних особливостей дії фізіологічно активних речовин на різних рівнях організації живої матерії, а також в органах та організмі в цілому. Один із напрямків роботи Інституту — участь у розробці та експертизі державних науково-технічних програм зі створення лікарських засобів, нормативних документів та законодавчих актів, які стосуються розробки та виробництва ліків. В Інституті створено нормативну базу щодо регламенту процедури доклінічного вивчення, експертизи та реєстрації лікарських засобів в Україні, розроблено методичні документи з доклінічного вивчення ліків.

Інститут має декілька потужних відділів, серед яких і лабораторія фармакології протимікробних засобів. Уже декілька років поспіль студенти-магістри кафедри хімії ліків та лікарської токсикології (зав. кафедри – д.мед.н., професор І.В. Ніженковська) виконують випускні кваліфікаційні роботи під керівництвом завідувача лабораторії, професора, д.мед.н. Вринчану Ніни Олексіївни.  Лабораторія проводить дослідження в різних напрямках, серед яких: скринінг синтезованих сполук на наявність антибактеріальної та антифунгальної дії, антимікробна активність препаратів різних фармакологічних груп, доклінічні дослідження і розробка нових протимікробних лікарських засобів, вивчення їхніх механізмів дії.

У рамках договору про співпрацю між НМУ імені О.О. Богомольця та Інститутом фармакології та токсикології НАМН України студенти 5 курсу Чумак Єгор та Івженко Ольга досліджують вплив сполук на біоплівки бактерій і грибів, визначають антибіоплівкову активність макролідів, чутливість мікроорганізмів до антимікробних препаратів диско-дифузійним методом. Даний напрямок досліджень наразі  є особливо актуальним, адже більшість інфекційних захворювань протікають із утворенням бактеріальних біоплівок. Такі біоплівки можуть заражати не тільки організм носія інфекції, а й осідати на поверхні медичного обладнання, тож дана проблема особливо гостро постає в умовах війни і потребує ефективного вирішення.

Кафедра хімії ліків та лікарської токсикології висловлює вдячність Інституту фармакології та токсикології НАМН України за плідну співпрацю та сподівається на продуктивне співробітництво в майбутньому!

 

 

24 січня – 16 травня 2023 року професор І. В. Ніженковська пройшла стажування на базі Медичного центру Радбодського університету (м. Неймеґен, Нідерланди).

 

 

Після підриву 6 червня 2023 року армією рф дамби Каховської ГЕС по всій Україні розпочалися активні збори небайдужими громадянами гуманітарної допомоги для жителів затоплених районів Херсонщини. Одну з найперших і наймасштабніших таких акцій організувала в Житомирі студентка 4-го курсу фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця – Марія Янушевич.

Відтак вже 7 червня в Житомирі мешканці міста масово приносили на майдан Перемоги гуманітарну допомогу: ковдри, одяг, продукти тривалого зберігання, питну воду, корм для тварин та інші речі, що знадобилися постраждалим від затоплення. Організували збори 21-річна студентка НМУ імені О.О. Богомольця Марія Янушевич разом зі своїм братом. Вони за власною ініціативою звернулися у соціальних мережах до земляків із закликом долучитися до допомоги. Зібрана допомога була направлена до Херсону та Херсонської області, а частина – передана херсонцям, яких евакуювали різними регіонами України. До гуманітарного збору долучилися і співробітники кафедри хімії ліків та лікарської токсикології.

 

 

Асистент Проворова В.О. взяла участь у програмі академічного обміну для молодих учених ERASMUS+ у рамках співпраці між Варшавським медичним університетом (Республіка Польща) та Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця.

Стажування тривало 3,5 місяці, упродовж яких асистент була залучена до наукових проєктів кафедри хімії ліків і кафедри органічної та фізичної хімії під керівництвом декана фармацевтичного факультету, dr hab. n. farm. Piotr Luliński та dr hab. n. farm. Joanna Giebułtowicz. Під час стажування ознайомилася з навчально-методичним забезпеченням, науковою та педагогічною діяльністю кафедр, мала змогу перейняти досвід проведення практичних занять від польських колег. Разом із іншими учасниками обміну долучилася до 18-го Варшавського міжнародного медичного конгресу для студентів та молодих учених, присвяченому актуальним питанням медицини і фармації. Стажування у Варшавському медичному університеті дало величезну кількість теоретичних та практичних знань, які стануть у нагоді для наукової та педагогічної складових кафедри та університету в цілому.

 

 

19 червня – 02 липня 2023 року професор Вельчинська О.В. пройшла стажування на базі Варшавського медичного університету (м. Варшава, Республіка Польща) за програмою ERASMUS+

 

 

З 5 по 9 червня 2023 року у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця проведено публічний захист кваліфікаційних випускних робіт для студентів 5 курсу фармацевтичного факультету за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація». Члени атестаційної екзаменаційної комісії під головуванням завідувачки кафедри аптечної та промислової технології ліків, професора, д.фарм.н. Полової Ж.М. відмітили актуальність дослідження проблематики ідентифікації активних фармацевтичних інгредієнтів у різних лікарських формах, лікувальній косметиці та дієтичних добавках, що були представлені в роботах студентів-випускників, членів СНГ кафедри хімії ліків та лікарської токсикології (завідувачка кафедри, професор Ніженковська І.В.). Результати досліджень студентів було доповідано на міжнародних наукових конференціях та викладено у друкованих роботах. Комісія оцінила роботи всіх студентів оцінкою “відмінно”, студенти Фама Фонг Хоанг, Межов Станіслав, Стукало Мирослава і Шевчук Вікторія отримали максимальні 200 балів із відзнакою.

 

 

 

17 19 травня 2023 року в м. Катовіце (Польща) відбувся Міжнародний медичний конгрес Сілезії SIMC (International Medical Congress of Silesia) 2023. Міжнародний медичний конгрес Сілезії SIMC є однією з найбільших студентських конференцій у Польщі. Вже 69 років його організовує Студентська наукова асоціація Сілезького медичного університету в Катовіце. Національний медичний університету імені О.О. Богомольця представляв студент 5 курсу фармацевтичного факультету Фам Фонг Хоанг із доповіддю на тему “Establishing the relationship between antiradical activity and water solubility of S-quinazolines”.

 

 

25 квітня 2023 року на хімічному факультеті Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна відбулася ХV Всеукраїнська наукова конференція студентів та аспірантів  «Хімічні Каразінські читання – 2023» (ХКЧ’23). 23 кращі доповіді були відзначені грамотами.

 

 

27 березня 2023 року в НМУ імені О.О. Богомольця в онлайн-форматі відбувся Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей (секції «Фармакологія»).

Член студентського наукового гуртка кафедри хімії ліків та лікарської токсикології студент групи 8801 5 курсу фармацевтичного факультету НМУ імені О.О. Богомольця Фам Фонг Хоанг був нагороджений дипломом першого ступеня за роботу на тему «Використання методу QSAR-аналізу для S-похідних хіназоліну як перспективних лікарських засобів» (науковий керівник – доцент, кандидат фармацевтичних наук Афанасенко Ольга Вікторівна).

 

 

Друкована робота «Development of modern non-phaemacopoeia methods for pharmaceutical analysis of acetylsalicylic acid» студентки Король Ганни (керівник: проф. Вельчинська О.В.) була визнана ГО «НАН ВО України» 30.11.2022 р. у конкурсі «Краще видання 2022 року» найкращою. Авторами роботи отримано Диплом лауреата І премії конкурсу «Краще видання року».

 

 

 

 

 

16 листопада 2021 року завідувач кафедри хімії ліків та лікарської токсикології, професор Ніженковська Ірина Володимирівна і професор Вельчинська Олена Василівна взяли участь у конкурсі «Краще видання року» Національної академії наук вищої освіти України та були нагороджені дипломом лауреата І премії у номінації «Підручники» «Токсикологічна хімія (третє видання)».