НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедра ендокринології

Історія кафедри

Витоки наукових досліджень з ендокринології у нашому університеті започатковані ще в другій половині ХІХ ст. на медичному факультеті університету св. Володимира роботами Н.А. Хржонщевського (1859), В.А. Беца (1867), П.І. Перемежка (1869), В.В. Підвисоцького (1886) та інших видатних постатей. Київський хірург і перший декан медичного факультету університету св. Володимира В.А. Караваєв у 1842 р. успішно провів свою першу струмектомію. Вагомий внесок у вивчення фізіології та патології надниркових залоз вніс акад. АН УРСР В.П. Комісаренко, який у 1950 – 1954 р.р. очолював кафедру патологічної фізіології Київського медичного інституту. Пізніше інтенсивно розвивалась хірургічна ендокринологія (О.К. Горчаков, М.П. Черенько, М.М. Ковальов та інші.). Систематизоване викладання ендокринології розпочалось 100 років по тому у 1973 році при кафедрі госпітальної терапії №2, а в 1978 році в інституті організували курс ендокринології, який очолив доктор медичних наук, доцент П.М. Боднар. У витоків створення кафедри ендокринології в нашому університеті стояли акад. В.П. Комісаренко, проф. А.П. Пелещук, акад. А.С. Єфімов, а її організатором та першим завідувачем став проф. П.М. Боднар (1994).

1 (1) 2 3
Академік Василь Павлович Комісаренко Професор Анатолій Петрович Пелещук Академік Андрій Семенович Єфімов

Сьогодні кафедра ендокринології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. в загальному університетському рейтингу за останні роки вона займає 8 – 14 місця серед клінічних кафедр. Співробітники кафедри приймали участь у видані шести підручників з ендокринології для додипломного та післядипломного навчання українською, російською та англійською мовами. Наша кафедра ендокринології є опорною серед вищих медичних навчальних закладів з викладання ендокринології. Вона розробила 4 навчальних програми дисципліни «Ендокринологія» та прийняла участь в підготовці програми дисципліни «Внутрішня медицина».
На кафедрі працюють: завідувач, проф. П.М. Боднар, доценти Г.П. Михальчишин, Ю.І, Комісаренко, О.М. Приступюк, М.І. Бобрик, асистенти: В.М. Конах, Л.О. Кононенко, магістри Н.М. Кобиляк і Лі Фей та 9 викладачів-сумісників, чотири клінічних ординатори із числа зарубіжних країн. Кафедра приймає активну участь в роботі міжнародних і Європейських конгресів та міжнародних багатоцентрових дослідженнях фармацевтичних препаратів. Наші викладачі підвищували свою професійну майстерність у США, КНР, Італії. Ми підготували понад 20 фахівців-ендокринологів для Китаю, Росії, Грузії, Туркменістану, Польщі, Греції, Сирії, Ірану, Перу, Палестини, Іорданії та Кіпру, а чотири з них стали кандидатами медичних наук.

 

4
Кафедра ендокринології 2002 рік

Співробітники кафедри отримали премію В.П. Комісаренка НАН України за цикл наукових праць з «Історії  розвитку ендокринології в Україні» (П.М. Боднар, доц. Ю.І. Комісаренко – 2008р.) та премію НАМН України за підручник «Ендокринологія» 2007 року (проф. П.М. Боднар, доценти Г.П. Михальчишин, Ю.І. Комісаренко, О.М. Приступюк – 2007р.), премію АМН України для молодих вчених за розробку методів діагностики та захворювань щитоподібної залози (доц.. Бобрик М.І., асп. В.О. Селіванов, асп. В.М. Резніченко – 2002р.), стипендію Кабінету Міністрів України (асп. Г.П. Михальчишин, 1993-1994), грант «Erasmus Mundus» Європейського Союзу (ст. лаборант О.В. Мазуренко, 2008-2011) для навчання в магістратурі (Німеччина) та аспірантурі (США).