НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедра фізичного виховання і здоров`я

Історія кафедри

Необхідність активного використання одного з найважливіших засобів оздоровлення, профілактики захворювань та пропаганди здорового способу життя – фізичної культури викликала впровадження в систему підготовки лікарів курсу фізичної культури, який включав в себе не тільки фізичне виховання, але й викладання питань лікарського контролю і лікувальної фізичної культури.

У Київському медичному інституті такий курс був організований ще у далекому 1929 р оці . Першим його керівником став кандидат медичних наук доцент Л. О. Фінк.

В основу програми обов’язкового курсу з фізичн ої культурі було покладене ознайомлення студентів з медико-біологічними основами фізичного виховання, підготовка і здача нормативів згідно комплексу ГТО I і II ступі нів .

На початку організації кафедри практичні заняття за курсом фізичного виховання проводилися в спортивному залі на території гуртожитку по вулиці Героїв Революції , 4а, а також у залі на території лікарні ім ені Жовтневої революції. Заняття з легк ої атлети ки проводилис я на “ Червоному стадіоні ” .

У 1936 році за адресою вул. Леніна , 37, були обладнані два спортивних зали, у дворі була облаштований майданчик для спортивних ігор.

У 1944 – 1952 роках об’єднану кафедру фізичного виховання з курсом лікарського контролю та лікувальної фізкультури очолив доцент І.А. Ельгард, з 1952 – 1955 роках – доцент М.В. Корабльов, у 1955 – 1956 роках – доцент В.В. Петровський.

Крім навчальних занять з фізично го виховання, кафедра проводила велику спортивно-масову роботу спільно зі спортивним клубом.

Ще у 1950 році було розроблено і затверджене положення про щорічну комплексну С партакіаду з вид ів спорту, яка, починаючи з 1951 року, стає традиційною для нашого університету .

Важливою подією в житті кафедри й інституту стало будівництво в 1957/58 навчальному році стадіону та спортивних майданчиків на території біля морфологічного корпусу. Крім того, силами спортивного активу був влаштований спортивно-оздоровчий табір, що знаходиться у мальовничих околицях Києва.

З 1957 року значно розширилася науково-виховна робота на кафедрі під керівництвом професора Г. И. Красносельского. Починаючи з 1957 року до проведення наукової праці на кафедрі залучаються студенти, які працюють у науковому студентському кружку.

У зв’язку з розгортанням на кафедрі значної роботи з підготовки висококваліфікованих лікарів-фахівців зі спортивн ої медицини і лікувальн ої фізкультури, широким розвитком науково-дослідної роботи, подальшим ростом спортивно-масової і спортивно-оздоровчої роботи виникла необхідність поділу кафедри на дві самостійні кафедри: фізичного виховання і спорту; спортивної медицини і лікувальної фізкультури. Це було здійснено спеціальним наказом Міністерства охорони здоров’я і вищої освіти УРСР у 1960 р оці .

Кафедра фізичного виховання і здоров’я НМУз 1961 р. має власні криті спортивні споруди: спортивний комплекс, який включає ігровий, важкоатлетичний, тренажерні зали та зал аеробіки.

В різні роки кафедрою керували: доцент Бабець Микола Семенович, Черевишня Георгій Константинович (наукові інтереси: морфологічні особливості хроматину клітин людини), кандидат медичних наук, доцент М.П.Погуляй (наукові інтереси:формування вестибуляторної стійкості спортсменів), доктор біологічних наук, професор В.П.Мурза (наукові інтереси: використання фізичних вправ при лікуванні хворих на туберкульоз і з вродженими пороками серця), доктор біологічних наук, професор М.М.Філіппов (наукові інтереси: вивчення функціональних резервів фізичної працездатності та генез і механізми компенсації гіпоксії навантаження). Зараз завідувачем кафедри є доцент Гусєв Тарас Петрович (наукові інтереси стосуються особливостей фізичного вдосконалення студентів ВНЗ медичного профілю).

Наукові розробки кафедри: вивчення впливу фізичних вправ на розумову діяльність, формування професійно-прикладної фізичної підготовки лікарів, розробка змісту фізичного виховання студенток з урахуванням фаз менструального циклу та ін.

Кафедра відома своїми спортивними досягненнями. Так, у 70-і роки збірна команда КМІ з художньої гімнастики неодноразово була чемпіоном м. Києва, Всесоюзних змагань серед медичних внз, у 80-і роки збірні команди з баскетболу і волейболу перемагали збірні команди багатьох міст СРСР. Славетні досягнення були і в легкоатлетів; вони були чемпіонами України, призерами СРСР серед медичних ВНЗ.

За всі роки кафедра багато разів змінювала свою назву, але зміст її діяльності не змінювався. Разом із підготовкою спеціалістів для охорони здоров’я ведеться підготовка спортсменів-розрядників.

Зараз науково-педагогічний склад кафедри налічує 17 осіб, серед яких: професор, 3 доценти, 4 кандидати наук, Заслужений працівник фізичної культури та спорту України, Заслужений майстер спорту, 3 Майстра спорту. Слід відзначити, що на кафедрі працюють видатні люди нашої країни: Заслужений майстер спорту, дворазова чемпіонка ХХІ-ХХІІ Олімпійських ігор з гандболу, трьохкратна призерка чемпіонатів світу, семиразова володарка Кубка Європейських чемпіонів, одинадцятиразова чемпіонка СРСР, почесний член НОК України доцент Тимошкіна Н.Л.; а також рекордсмен Книги рекордів Гіннеса, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України, президент міжнародної федерації гирьового спорту професор Щербина Ю.В.