Кафедра загальної і медичної психології

Новини кафедри

Представників НМУ відзначили на Харківському осінньому марафоні психотехнологій

Співробітники кафедри загальної і медичної психології та студенти-реабілітологи Національного медичного університету імені О.О. Богомольця гідно представили свої наукові роботи на VII Всеукраїнській науково-практичній конференції із міжнародною участю «Харківський осінній марафон психотехнологій», їх відзначили сертифікатами і дипломами.

Під час заходу завідувач кафедри загальної і медичної психології, професор Михайло Матяш виступив з доповіддю «Психологічна готовність до життя після війни», у якій обґрунтував результати власних спостережень і досліджень. А доцент Віталій Луньов провів майстер-клас на тему «Нейроперсонологічний підхід до психологічної діагностики та психокорекції».

У рамках науково-практичної конференції відбувся також конкурс студентських творів-есе з психології. За його результатами творчі роботи першокурсників, які навчаються за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація», Артема Підгаєцького та Карину Дадикіну відзначили дипломами І та ІІ ступеня. Якість їх творчих робіт високо оцінили відомі фахівці у галузі психології, які на основі глибокого аналізу та рецензування визначали найкращі студентські доробки.

Майбутні реабілітологи підготували есе за участі викладачки кафедри загальної та медичної психології Лілії Прудкої. Артем Підгаєцький представив роботу на тему «Проблема самотності і усамітнення у сучасному місті: психологічні чинники і наслідки», а Карина Дадикіна  на тему «Значення сім’ї у сучасному суспільстві».

Варто зазначити, що у нашому Університеті рівень підготовки фахівців, які займатимуться комплексною реабілітацією пацієнтів, є досить високим. Про це свідчить підвищений попит з боку вступників на спеціальність 227 «Терапія та реабілітація».

Колектив Університету не зупиняється на досягнутому та розширює горизонти своєї діяльності. Наразі медико-психологічний факультет НМУ реорганізовано у Навчально-науковий інститут психічного здоров’я, що сприятиме модернізації навчального процесу. Адже війна має серйозний вплив на психологічне здоров’я українців і це вимагає сучасних підходів і реагування на нові виклики.

 

 

 

 

Професор НМУ розповів про психологічні синдроми під час війни

16 травня у конференційній залі Національної наукової медичної бібліотеки України відбулася публічна лекція заслуженого лікаря України, завідувача кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професора Михайла Матяша «Воєнні і післявоєнні синдроми».

Особливістю відкритої лекції професора стало те, що на ній було представлено та детально проаналізовано прийоми і техніки мінімізації психологічних наслідків травми війни, зокрема, розглядалися вправи заземлення, техніки дихання, техніки релаксації, поради як упоратися з власними психоемоційними реакціями та різними проявами посттравматичного стресу. Михайло Миколайович підкреслив, що така психологічна допомога вимагатиме від сучасного лікаря певних психологічних знань і практичної підготовки, щоб ефективно вибудовувати взаємодію в системі «лікар-пацієнт».

Під час лекції також було представлені результати масштабного дослідження, що тривало з квітня 2022 по січень 2023 року та мало на меті окреслення психологічних змін української молоді, зумовлені російським повномасштабним вторгненням. У дослідженні взяли участь 4891 молоді особи з 60-ти міст і місцевих громад України. Відповідно до отриманих результатів, професор Михайло Матяш охарактеризував ряд поведінкових і функціональних моделей української молоді, що потребують уваги психологів.

Окремо також були висвітлені підходи щодо розуміння травми війни, симптому психологічної травми свідка та синдрому провини вцілілого. Михайло Матяш зауважив, що надання своєчасної якісної психологічної підтримки та допомоги людині в умовах війни та післявоєнного періоду має велике значення не тільки для окремих осіб, які потрапили під вплив військових подій, а й для життя цілих груп і громад.

Відкрита лекція Михайла Матяша викликала велику зацікавленість у працівників бібліотеки, студентів НМУ імені О.О. Богомольця, науково-педагогічних працівників, а також глядачів прямої трансляції на YouTube. Відповідаючи на питання присутніх, лектор підкреслив, що психологічними наслідками війни є її вплив на різні рівні психічного функціонування – емоційний стан, поведінку, взаємовідносини. Саме тому, володіння лікарем максимально доступними алгоритмами первинної психологічної допомоги в умовах війни, є надважливою складовою фахової сучасної освіти.

Переглянути запис трансляції лекції на YouTube ви зможете за посиланням:
https://www.youtube.com/live/Og26XCRtACw?feature=share.

 

 

 

 

 

Кафедра загальної і медичної психології презентувала 20 вибіркових дисциплін на наступний навчальний рік

 9 травня в форматі онлайн відбулося спільне засідання студентів І-ІІІ курсів медико-психологічного факультету та кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. На засіданні, орієнтуючись на вимоги щодо цілей освітньої та професійної підготовки майбутніх лікарів-психологів, вимог до їхніх фахових і науково-дослідних компетентностей, інших соціально важливих властивостей і якостей, студентам були презентовані вибіркові дисципліни на 2023-2024 навчальний рік.

Завідувач кафедри, професор Михайло Матяш детально пояснив студентам процедуру вибору та завдання вибіркової компоненти в освітній програмі «Медична психологія». Він наголосив, що кафедра загальної і медичної психології щороку оновлює зміст пропонованих дисциплін, а також, відповідно до запитів студентів, розробляє та втілює нові курси. На наступний навчальний рік кафедра пропонує 20 вибіркових дисциплін, з яких 8 нових практично-орієнтованих курсів.

Професорка Мирослава Філоненко презентувала авторські курси «Коучинг» та «Позитивна психотерапія», а доцентка Зінаїда Становських – нові вибіркові дисципліни такі, як «Тренінг з розвитку фахових компетенцій лікаря-психолога», «Психологія самопізнання та саморегуляції», «Гештальт психологія», «Психодрама», «Символдрама». Ці дисципліни дозволять студентам не лише здобути теоретичні знання з різних напрямків психологічної роботи з клієнтами та пацієнтами, а й допоможуть отримати навички побудови професійної комунікації. Вони сприятимуть формуванню вміння психодіагностичної роботи в тому чи іншому напрямку, а також на практичних та тренінгових заняттях сприятимуть у відпрацюванні конкретних технік самопізнання та саморегуляції.

Доцентка Олена Лазуренко презентувала авторський курс «Психологія емоцій», що спрямований на формування емоційної компетентності майбутнього фахівця. Ця дисципліна тривалий час викладається на кафедрі та користується популярністю серед студентів не лише медико-психологічного факультету. Саме знання психології емоцій дозволить лікарю-психологу підвищити ефективність лікувальних та психотерапевтичних стратегій впливу.

Також були представлені авторські курси доцентки Надії Городнової «Психологія сім’ї», «Гендерна психологія»; доцентки Тетяни Гладун «Основи педагогіки, спеціальна педагогіка»; старшої викладачки Ганни Войтович «Основи психогенетики»; викладачки Лілії Прудкої «Психомоторика», «Психологічні проблеми евристичної діяльності», «Арт та ігрова психологія»; викладачки Олени Жук «Тілесно-орієнтована психологія».

Професор Михайло Матяш зауважив, що перед тим, як зробити свій вибір, студент може ознайомитися з презентаціями вибіркових дисциплін на офіційній сторінці кафедри у розділі «Інформація для студентів» та запросив їх до співпраці на випусковій кафедрі.

 

 

 

 

 

На кафедрі загальної і медичної психології презентували новий посібник «Психологічний календар»

20 квітня у Національній науковій медичній бібліотеці України відбулася презентація навчально-інформаційного посібника «Психологічний календар: постаті, події, відкриття». «Психологічний календар» – це перша в українській науковій практиці спроба систематизувати здобутки психологічної науки, виходячи з аналізу історичних подій, що безпосередньо стосуються професійної спільноти психологів.

Навчально-інформаційний посібник створений за ініціативи та активного сприяння завідувача кафедри загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця, професора Михайла Матяша та колективу авторів: професорки Інги Рожкової, професорки Вікторії Турбан, доценток Тетяни Гладун, Олени Лазуренко, Лариси Литвинової, Людмили Логвіновської та Надії Тертичної, викладачки Лілії Прудкої.

Презентуючи нове видання, професор Михайло Матяш окреслив, що саме дозволило колективу авторів прослідкувати загальні закономірності й тенденції становлення та розвитку наукових психологічних знань в контексті світової історії науки та її досягнень в сучасному вимірі. Це – ретельний відбір вагомих досліджень, які сприяли розвитку психології на різних етапах її становлення; хронологічне представлення появи різних напрямків у психологічній науці та практиці; історичний аналіз виходу в світ цікавих наукових публікацій і розробок; хронологія започаткування психологічних інституцій та організації значущих науково-професійних подій; систематизація інформації про вагомий внесок видатних психологів світу.

Виступаючи на презентації навчально-інформаційного посібника, в.о. генерального директора Національної наукової медичної бібліотеки України Тетяна Остапенко відзначила, що створення «Психологічного календаря» – це не лише новий досвід наукової творчості, а й досвід підготовки нового формату навчального посібника для студентів, які вивчають психологію. Крім того, такі зустрічі в особливій атмосфері бібліотеки, зазначила вона, до яких активно долучаються студенти, сприяють глибшому знайомству молоді з провідною науково-інформаційною установою у сфері охорони здоров’я.

Привітав Михайла Матяша та колектив авторів з новим виданням доктор медичних наук, професор кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, академік Академії наук вищої освіти України Олег Чабан. У своєму виступі він звернув увагу присутніх на нові підходи та напрямки перебудови медичної освіти й підготовки спеціалістів у галузі психічного здоров’я.

До студентів, які брали участь у презентації навчально-інформаційного посібника, звернулася доцентка кафедри загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця Надія Тертична. Вона підкреслила, що знайомство з історією психологічної науки дозволяє кожному з них пережити свою причетність до справи, якою займалися безліч великих людей. і що майбутню історію психології будуть творити саме вони.

Вітаємо кафедру загальної і медичної психології з новою унікальною публікацією та бажаємо творчих успіхів!

 

 

 

 

 

Студенти НМУ проаналізували вплив цукрового діабету на психічне здоров’я


22 листопада до Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом кафедрою загальної і медичної психології та спільними зусиллями з профкомом Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Студентським науковим товариством імені О.О. Киселя, в рамках проєкту «Діабет, як спосіб життя», була проведена онлайн-лекція, що охоплювала коло психологічних питань щодо цукрового діабету.

Лекцію провела доктор наук з державного управління, професор кафедри загальної і медичної психології Інга Рожкова. Вона підкреслила, що цукровий діабет – це хронічний метаболічний розлад, який впливає на фізичне, соціальне та психічне, включаючи психологічне благополуччя людей, які з ним живуть.

Недуга може супроводжуватися різними порушеннями у психічній сфері, поширеність яких становить 71-92,7%. Важливий вплив на розвиток діабету різними шляхами через поведінкові та фізіологічні механізми має стрес. Тому сьогодні, в ситуації постійного стресу, так важливо піклуватися про своє фізичне та психічне здоров’я.

Також на лекції було відзначено, що психосоціальні проблеми, котрі найчастіше зустрічаються у хворих на цукровий діабет, часто призводять до серйозного негативного впливу на самопочуття та соціальне життя пацієнта. Звернення до таких психосоціальних аспектів, включаючи когнітивні, емоційні, поведінкові та соціальні чинники в лікувальних втручаннях, допоможе подолати психологічні бар’єри.

Також на цьому заході були представлені презентації студенток 3 курсу медичного факультету №3 Маргарити Власик про вплив стресу на розвиток цукрового діабету; та медичного факультету №1 Ірини Приступи і Злати Жулковської на тему психологічних аспектів емоційної сфери пацієнтів, що мають цукровий діабет.

Лекція мала інтерактивний формат і викликала неабиякий інтерес. Кожен учасник мав можливість задати питання лектору й іншим виступаючим, що продемонструвало велику зацікавленість студентів до запропонованої тематики.

 

 

 

 

 

 

 

27.08.22 відбулась зустріч з абітурієнтами медико-психологічного факультету 

Були присутні абітурієнти 225 спеціальності “Медична психологія” та 227 ” Фізична терапія, ерготерапія” .

Студенти нашого факультету розповіли абітурієнтам про історію факультету та університету, корпуси, кафедри, Студентську раду університету, Студентську раду факультету, Студентське наукове товариство та багато іншого.

Викладач кафедри Загальної та медичної психології Жук Алла Василівна розповіла абітурієнтам про їх можливості та відповіла на хвилюючі запитання.

 

 

 

 

Завершився перший етап роботи приймальної комісії НМУ імені О.О. Богомольця: прийом електронних заяв.

 

На медико-психологічний факультет за спеціальністю 225 «Медична психологія» магістерський рівень в цьому році подали майже 350 заяв на бюджетну та контрактну форму навчання. Наступним етапом роботи приймальної комісії буде рекомендація на вступ на бюджетну форму навчання, 29.08.2022 та подача оригіналів документів з 29.08 по 02.09. 2022 для рекомендованих на бюджет. Прийом оригіналів на контрактну форму навчання буде проводитися після зарахування на бюджет з 05.09.2022.

 

 

 

 

 

ДО ДНЯ «ЛІКАРІ СВІТУ – ЗА МИР» НМУ ПРОВІВ ПСИХОТРЕНІНГ «АНТИСТРЕС»

 

6 серпня світова громадськість відзначає Міжнародний день «Лікарі світу – за мир». Цього дня медики всієї планети солідарно закликають політиків покласти край війнам, припинити вбивства і кровопролиття, згадати про гуманізм і милосердя. Лікарі світу відзначають його повсякденною роботою та хвилиною мовчання за загиблими колегами-медиками та невинними жертвами збройних конфліктів і кривавих воєн. Він є особливим для нашої країни, де триває повномасштабна війна, розв’язана росією. Тому саме лікарі, котрі щодня, починаючи з 24 лютого, зіштовхуються з людськими стражданнями, болями втрат та смертю, рішуче встають до лав захисників миру на нашій планеті. Не лишилися осторонь цієї важливої події і в Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця. Місцем проведення інтерактивного заходу під назвою психотренінг «Антистрес» обрали парк імені Т.Г. Шевченка у центрі столиці.

Захід, до якого могли долучитися всі бажаючі кияни і гості столиці зі своїми дітьми, організували відділ організаційно-педагогічної роботи та довузівської підготовки, який очолює Олена Горова, та деканат медико-психологічного факультету НМУ зі студентами. Відвідав психотренінг «Антистрес» ректор НМУ, професор Юрій Кучин.

«Дуже позитивно, що наш захід знайшов відгук у киян. Без сумніву, спілкування з фахівцями-психологами буде корисним і діткам, і їхнім батькам. Наше завдання – захистити ще несформовану дитячу психіку від важких потрясінь і стресів сьогодення, навчити їх радіти життю і спілкуванню попри всі випробування, які випали на долю нашого народу, нашої країни»,– зазначив ректор НМУ.

Як зауважила декан медико-психологічного факультету, професор Мирослава Філоненко, з перших днів війни діти перебували, а подекуди й досі перебувають у стані соціальної ізоляції. Вони позбавлені можливості спілкуватися з ровесниками. Звідси – почуття страху, тривоги, непевності, чутливість до стресів. Тому невипадково у програмі заходу зробили наголос на малюванні. Дитячий малюнок може розповісти про душевний стан дитини, атмосферу в її сім’ї тощо. Навіть колір, який малюк обирає з-поміж кількох різних, має значення. Чорний, наприклад, може свідчити про страх і негатив. Ми пропонуємо діткам: «Намалюйте свою родину» – і такий малюнок, з точки зору психолога, є своєрідним документом.

Студентки 2-3 курсів медико-психологічного факультету НМУ Марія Демедюк, Альона Сварчевська, Марина Спановська і Анастасія Вертеба, які взяли участь у заході, професійно підготувались і провели психотренінг. Програма, крім малювання, передбачала групові танці та ігри, а головне – невимушене спілкування.

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИКЛАДАЧІ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ НМУ ПРОВЕЛИ ТРЕНІНГОВЕ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ БОЙОВИХ МЕДИКІВ

 

На прохання керівництва однієї з військових частин угрупування сил оборони Києва викладачі кафедри загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця провели тренінгове заняття із психологічної підготовки для майбутніх бойових медиків.

Так, 22 липня на базі підготовки бійців для ЗСУ пройшло перше таке заняття. До складу тренерів увійшли завідувач кафедри загальної і медичної психології НМУ, професор Михайло Матяш, кандидат психологічних наук Михайло Ільїн та доцент кафедри, кандидат психологічних наук  Зінаїда Становських, а також запрошений тренер, старший офіцер відділення морально-психологічного забезпечення однієї з бригад ТрО ЗСУ, майор Володимир Сопов.

Програма заняття базувалася на Інструкції “Протоколи надання психологічної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України в бойових (екстремальних) умовах”. Майбутнім бойовим медикам роз’яснили основні поняття про реакції гострого стресу в бойових умовах та значення протоколів надання психологічної допомоги побратимам у таких станах.

Більшу частину тренінгу присвятили формуванню практичних навичок надання психологічної допомоги бійцям із гострою стресовою реакцією в бойових умовах. Учасники навчань взяли участь у рольових іграх, роботі  парами, отримали роздатковий матеріал із маркерами оцінки небезпечних емоційних станів у бійців. Крім того, було проведено експрес-діагностику особистості учасників заняття. За результатами тестування вони одержали інтерпретацію отриманих даних.

Керівництво військової частини угрупування сил оборони Києва позитивно оцінило проведену роботу і висловило побажання продовжити подібні заняття. У рамках заходу також обговорили актуальні потреби психологічної підготовки майбутніх бійців ЗСУ, перспективи подальшої співпраці кафедри загальної і медичної психології НМУ та Збройних Сил України та прийняли рішення про продовження тренінгових занять із психологічної підготовки майбутніх бойових медиків та бійців ЗСУ.

 

 

 

 

 

ЗАПРОШУЄМО ДО УЧАСТІ У МІЖНАРОДНІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ «МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА СОЦІАЛЬНА АДAПТАЦІЯ: ДИСКУРС ВІЙНИ, ПЕРЕМОГИ, ВІДНОВЛЕННЯ»

 

 

27 травня 2022 року відбудеться Міжнародна науково-практичнa онлайн-конференція «Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація: дискурс війни, перемоги, відновлення».

Тематичні напрямки конференції:

  1. Медична, психологічна та соціальна реабілітація учасників бойових дій, вимушених переселенців та постраждалого населення.
  2. Історичні, етнічні та культурологічні засади дискурсу війни.
  3. Сучасні моделі реабілітації: методологія, протокологізація, узагальнення нового досвіду.
  4. Медична психологія, психологічна медицина та нейронаука.
  5. Атитюд перемоги: життя впродовж війни, сподівання та реалії.

Контактна інформація: arpsy2022@gmail.com

https://forms.gle/17fybRcsvGKtD7FG6

 

 

 

 

 

ІННОВАЦІЇ СТУДЕНТІВ ТА ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ ВІЙНИ

 

Сучасні обставини життя – війна – тяжкий стрес, що травмує всі групи населення країни. Особливо вразливими до травми війни є діти, люди похилого віку, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями тощо. В зв’язку з цим існує значний соціальний запит на фахівців, які можуть надавати високоякісну психологічну допомогу, проводити реабілітацію та психопрофілактику з різними групами населення, з урахуванням специфіки віку, психофізичного стану, глибини травми тощо. Для вирішення цих задач виникає потреба у пошуку нового, науково обґрунтованого психологічного інструментарію для роботи з людьми.

Попри те, що в інформаційному просторі з’явилась значна кількість публікацій із психотехніками щодо першої психологічної допомоги, саморегуляції стресу, роботи з різними наслідками психічної травми, існує потреба розробки нового інструментарію та стратегій психологічної допомоги. Це пояснюється тим, що війна, яка нині триває на території України, має свої унікальні характеристики. Зокрема вона була неочікуваною і тому супроводжується неготовністю до її сприйняття та вміння людей облаштувати свою безпеку; війна ведеться з використанням ракетних обстрілів міст по території всієї держави, що робить вразливим все населення без винятку; значний стрес виникає і з приводу інформаційної війни та ін. Викладачі кафедри загальної і медичної психології разом із студентами працюють над спільними інноваційними розробками для надання високоякісної психологічної допомоги різним групам людей.

Так, наприклад, студентка 4-го курсу медико-психологічного факультету Олександра Криль разом із науковим керівником, доцентом кафедри загальної і медичної психології З.Л. Становських, в межах роботи студентського психологічного гуртка, розробили інновацію – алгоритм надання психологічної допомоги вагітним жінкам та породіллям в умовах укриття.

Ця розробка включає стратегію та методики з психологічної діагностики та надання психологічної допомоги вагітним і породіллям. Алгоритм може бути використано лікарями-акушерами, середнім медичним персоналом, волонтерами, а також він є корисним для самих жінок та членів їхніх родин або їх помічників в укриттях. Інноваційну розробку студентки та викладача було презентовано під час онлайн трансляції одноденного інтенсиву «WIW: пологи в укритті. Від очікування до першої зустрічі 05.05.22». Захід відбувся з нагоди Міжнародного дня акушерки.

Ознайомитись із презентацією інновації можна за посиланням: https://youtu.be/JE64Ozmg2Rw.

У другій частині інтенсиву викладачі НМУ, які виступили в ролі експертів, відповіли на запитання аудиторії, які стосувались також психологічних потреб вагітних жінок і породілей у воєнний час.

Плідна співпраця студентів та викладачів кафедри загальної і медичної психології такого характеру, максимально сприяє професійному зростанню і розвитку практичних навичок майбутніх лікарів-психологів. Тож  таку роботу буде продовжена, а інноваційні розробки будуть надалі оприлюднюватись та впроваджуватись у практику.

 

 

 

 

“ТРЕТЯ СТАДІЯ ПЕРЕЖИВАННЯ ВІЙНИ” – ТЕМА ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

 

4 квітня 2022 року відбулося  засідання студентського наукового гуртка кафедри загальної і медичної психології. Ключова проблема обговорення та психологічної рефлексії  – «Третя стадія переживання війни». Спікером та модератором виступив завідувач кафедри, професор М.М.Матяш.

З огляду на поточний стан воєнних дій в Україні проаналізовано психологічні складові переживання її третьої стадії, обумовлені очікуванням швидкої перемоги:

  • Знецінення. Заперечення
  • Надія
  • Мобілізація
  • Розчарування
  • Звинувачення

Особливу увагу слухачі звернули на питання «нової реальності» та «нової норми життя» в умовах воєнного часу.

 

Презентація доповіді професора М.Матяша за посиланнями:

https://drive.google.com/file/d/1XejPoFw3XZHKhFPKUldmJT57kFL81GjD/view?fbclid=IwAR2w-H711Yfwd83w8mhJ1DOhgyD1YyFav0A2z3WwVUGM0v4Xyg0rqDd3nNo

https://youtu.be/TqxkEBOS_qw?t=1

 

 

 

 

ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА ЗА УЧАСТЮ СТУДЕНТІВ З ІСПАНІЇ, ПІВДЕННОЇ КОРЕЇ ТА ЯПОНІЇ

 

23 жовтня 2021 року відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри загальної і медичної психології на тему «Крос-культурні дослідження».

Викладач кафедри, кандидат психологічних наук М.В.Ільїн розповів студентам про результати експериментальних досліджень у цьому напрямку. Студенти ознайомились з метою та видами крос-культурних досліджень. Як зазначив доповідач, посилаючись на власне дисертаційне дослідження «Психологічний інфантилізм як чинник самопрезентації особистості» (Луцьк, 2020), крос-культурне дослідження, в якому брали участь представники української, американської, японської та корейської культурних традицій, дало змогу побудувати модель психологічного інфантилізму особистості. Порівняльний аналіз моделей психологічного інфантилізму дав змогу визначити, що підлещування, перебільшення своїх досягнень, вибачення із запереченням відповідальності та самовихваляння в групі представників корейської культури мають більший вплив на інші показники та вагу в діагностуванні інфантилізму особистості. У групі представників японської культурної традиції – це нейротизм, виправдання із запереченням відповідальності та приємність; у групі американців – благання; у групі української культурної традиції – це виправдання з прийняттям відповідальності, перебільшення своїх досягнень, негативна оцінка інших та соматизація.

У зустрічі взяли учать студенти з Іспанії, Південної Кореї та Японії, які поділились своїми враженнями від перебування в Україні. Вони зазначили, що студенти в Україні поводяться більш інфантильно порівняно зі Східною культурою. Але позитив, який одразу впав у вічі, в тому, що чоловіки з більшою повагою ставляться до жінок. Дискусія відбувалась насичено та продуктивно, що дало змогу представити високий рівень знань наших студентів. Вільно спілкуючись англійською мовою, вони ставили запитання іноземним колегам та обговорювали відповіді. Кафедра загальної і медичної психології всебічно сприяє міжкультурному діалогу здобувачів вищої освіти в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 жовтня 2021 року за ініціативи кафедри загальної і медичної психології відбулася IV Науково-практична конференція з міжнародною участю «2021-Ukrainian mental health conference» (конференція входить до переліку, затвердженого МОЗ та НАМН України).

Партнерами та співорганізаторами конференції виступили: Асоціація з медичної та психологічної реабілітації, Асоціація психологів вищої школи, Девізіон «Психоаналітична психологія і психотерапія» НПА, дійсного члена EFPA.

Цього року ключовим питанням стало обговорення проблем та перспектив психологічних служб закладів вищої освіти як однієї з умов збереження психічного здоров’я та психологічного благополуччя людини.

Ключовими спікерами виступили науковці з Києва, Кривого Рогу,  Одеси, Тернополя, Полтави, Чернівців, Дніпра, Сум, Черкас, Переяслава.

Кафедра загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця поступово реалізовує принципи психологічної медицини та медичної психології та забезпечує умови навчання та професійного розвитку студентів медико-психологічного факультету у провідних практиків та науковців з України.

Відеозапис конференції за посиланням https://www.facebook.com/ElenaVeronikaZhuk/videos/415263039988565

       

 

 

 

 

 

 

СТУДЕНТИ МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ ДОСЛІДЖУВАЛИ ПСИХОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ КАРАНТИНІВ ТА СПЕЦИФІЧНИХ СТРЕСОВИХ ФАКТОРІВ, ВИКЛИКАНИХ ПАНДЕМІЄЮ COVID-19

 

В умовах пандемії та карантину, фахівці з психологічної і соціальної допомоги підкреслюють нагальну потребу у підтримці психічного здоров’я населення. Відповідаючи на глобальні виклики пандемії COVID-19, психологи та психотерапевти ведуть активну роботу із пошуку найбільш дієвих засобів психологічної допомоги з подолання наслідків психотравмуючих подій під час пандемії. Долучились до цієї роботи і студенти медико-психологічного факультету університету, застосовувавши на практиці отримані знання з методів психологічної діагностики, анкетування та спостереження.

За допомогою спеціально підготовлених анкет студенти медико-психологічного факультету, під науковим керівництвом завідувача кафедри загальної і медичної психології доктора медичних наук, професора М.М. Матяша, опитували киян та гостей столиці з метою дослі­дження психологічного впливу карантинів та специфічних стресових факторів, викликаних пандемією. Згодом в університетській аудиторії студенти презентували свої доповіді та результати досліджень, які продемонстрували широкий спектр психологічних наслідків, до яких може призвести спалах COVID-19.

Серед них є поява нових психологічних симптомів у осіб, які не мають психічних захворювань, а також погіршення стану тих, хто вже страждає на такі ­захворювання. Спалах ­коронавірусної хвороби спричиняє сус­пільні психо­логічні реакції, такі як напруга, тривога та страх, втрата орієнтирів і планів на майбутнє, часом призводять до посттравматичного стресового розладу, депресії, до загострення психопатологічної симптоматики та психологічних труднощів.

Наразі психологічні дослідження молодих науковців тривають, а їхні результати буде оприлюднено на Міжнародній конференції молодих науковців 2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запрошуємо фахівців та інтересантів в галузі охорони здоров’я, психологічної практики, соціальної роботи та психічного здоров’я взяти участь в ІV Міжнародній науково-практичній конференції «Психоонкологія-2020» 25 вересня 2020 року у м. Києві.

 

 

Основна мета : презентація досвіду розробки та використання сучасних методів та технологій лікування, психологічної діагностики, консультування, корекції, терапії, реабілітації та психологічного супроводу онкохворих та їх родин. Обговорення особливостей сертифікації окремих аспектів діяльності надавачів медико-психологічних послуг в онкології та медичній психології.

 

Захід відбудеться за участю представників провідних НДІ, ВНМЗ, ВНЗ, медичних установ України, членів професійних організацій, мережей.

 

Місце проведення: НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ РАКУ (03022, м. Київ, вул. Ломоносова, 33/43) – ОРГАНІЗАТОРИ ПЛЕКАЮТЬ НАДІЮ НА ОЧНИЙ ФОРМАТ / в інакшому випадку конференція відбудеться на платформі ZOOM

 

Робочі мови конференції: українська, англійська, російська, польська.

 

Основні програмні питання:

 

• Психоонкологія як спеціалізація. Питання про сертифікацію компетенцій
• Предиктори професійного вигорання в онкології
• Особливості комунікації з онкологічними пацієнтами. Повідомлення поганих новин. Протокол SPIKES
• Особливості комунікації “лікар-пацієнт”. Погляд очима пацієнтів
• Співпраця з громадськими організаціями пацієнтів
• Психологічна допомога онкологічним пацієнтам в процесі тривалої госпіталізації
• Зниження дистресу і підвищення якості життя онкологічних пацієнтів
• Проблеми роботи лікаря-психолога в онкологічній клініці
• Паліативна допомога в Україні
• Інноваційні підходи до надання медико-психологічної допомоги в психоонкології.
• Сертифікація окремих аспектів діяльності надавачів психологічних послуг: досвід країн ЄС, США
• Досвід професійних організацій та авторських шкіл в Україні з впровадження новітніх психологічних технологій та методів
• Міждисциплінарний підхід у системі охорони психічного здоров’я особистості
• Сучасні методики та техніки психотерапії
• Психосоматична медицина та психологія
• Психологічні технології підтримання здорових сімейних стосунків
• Здоров’язбережувальні технології як запорука збереження психічного здоров’я особистості
• Психологічні технології в соціальній роботі в системі охорони здоров’я
• Психологічні технології з медико-психологічної реабілітації
• Технологічний підхід в підготовці фахівців з охорони психічного здоров’я

 

Форма участі в заході передбачає:

 

• Виступ на пленарному засіданні
• Постерну презентацію
• Статтю / Тези доповіді у фаховому виданні «Міжнародний журнал загальної та медичної психології» http://ijgmp.org/index.php/journal – вимоги у додатках.
• Участь в якості слухача

 

Під час участі та по завершенню конференції учасники мають можливість отримати:

 

1. Досвід обговорення актуальних тем з психоонкології
2. Презентувати власний досвід та авторські наукові підходи, технології, тощо
3. Сертифікат учасника із зазначенням кількості 8 годин участі
4. Збірку матеріалів у окремому випуску періодичного видання

 

Зареєструватися необхідно, користаючись посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/1ym3wHvwlYdCOn3bG9d9lqe7GNsMfYAjiUofju6VWt8w/edit

 

Кінцева дата реєстрації, подання матеріалів (тези) – 18 вересня 2020 року

 

Архів журналу: http://ijgmp.org/index.php/journal/issue/archive

 

Матеріали (статті, тези) просимо надсилати на адресу
2019festpsynmu@gmail.com
Тема листа: Прізвище, Тези (або стаття)

 

Ваша участь в ІV Міжнародній науково-практичній конференції «Психоонкологія-2020» (25 вересня 2020 року) сприятиме обговоренню широкого кола практичних питань сучасних методів та технологій лікування, психологічної діагностики, консультування, корекції, терапії, реабілітації та психологічного супроводу онкохворих та їх родин.

 

Запрошуємо до співпраці!

 

З повагою, голова організаційного комітету
Професор Михайло Матяш

 

 

 

 

Шановні колеги!
Кафедра загальної і медичної психології разом з кафедрою філософії, біоетики та історії медицини, Асоціацією правників України та Національною науковою медичною бібліотекою України запрошує на семінар «Етика в медицині та психології», який відбудеться 3 грудня 2019р. о 14:00 в приміщенні Національної наукової медичної бібліотеки України за адресою вул. Льва Толстого, 7.
Під час семінару будуть розглянуті питання етичних відносин лікаря і пацієнта, лікаря та родичів пацієнта, взаємовідносин в лікарському середовищі. Будуть обговоренні питання етичного кодексу надавачів психологічних послуг в Україні, а також буде проведено тренінг на тему «Запобігання академічному плагіату та методи його виявлення в наукових текстах».
Під час тренінгу Ви отримаєте знання про:
– співвідношення понять «плагіат» та «академічний плагіат»;
– зміст поняття «самоплагіат» та його форми у науці;
– структурні елементи літературних творів;
– правила цитування;
– рекомендації щодо використання комп’ютерних програм для пошуку текстових запозичень;
– оцінка виявлених текстових запозичень творів щодо наявності ознак плагіату.
На семінар запрошуються викладачі НМУ, аспіранти, здобувачі наукових ступенів та студенти старших курсів.

 

Презентація: Запобігання академічному плагіату та методи його виявлення у наукових роботах

 

 

 

 

 

 

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ О.О. БОГОМОЛЬЦЯ

Кафедра загальної і медичної психології

НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ РАКУ

ГО «Асоціація з медико-психологічної реабілітації»

Освітній простір «Центр медико-психологічної освіти»

За сприяння  Кафедри публічного здоров’я

Католицького Люблінського університету Яна Павла ІІ

 

Інформаційний лист

 

Запрошуємо  фахівців та інтересантів в галузі охорони здоров’я,  психологічної практики, соціальної роботи та психічного здоров’я прийняти участь в ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Психоонкологія-2019» (20-21 вересня 2019 року) у м. Києві.

 

Основна мета – презентація досвіду розробки та використання сучасних методів та технологій лікування, психологічної діагностики, консультування, корекції, терапії, реабілітації та психологічного супроводу онкохворих та їх родин. Обговорення особливостей сертифікації окремих аспектів діяльності   надавачів медико-психологічних послуг в онкології та медичній психології.

 

Захід відбудеться за участю представників провідних НДІ, ВНМЗ, ВНЗ, медичних установ України, членів професійних організацій, мережей.

 

Місце проведення: НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ РАКУ

03022, м. Київ, вул. Ломоносова, 33/43

 

Адреса оргкомітету: морфологічний корпус НМУ (Київ, проспект Перемоги, 34, кафедра загальної і медичної психології, каб. 342).

Робочі мови конференції: українська, англійська, російська, польська.

Основні програмні питання:

 

  • Психоонкологія як спеціалізація. Питання про сертифікацію компетенцій
  • Предиктори професійного вигорання в онкології
  • Особливості комунікації з онкологічними пацієнтами. Повідомлення поганих новин.  Протокол SPIKES
  • Особливості комунікації “лікар-пацієнт”. Погляд очима пацієнтів
  • Співпраця з громадськими організаціями пацієнтів
  • Психологічна допомога онкологічним пацієнтам в процесі тривалої госпіталізації
  • Зниження дистресу і підвищення якості життя онкологічних пацієнтів
  • Проблеми роботи лікаря-психолога в онкологічній клініці
  • Паліативна допомога в Україні
  • Інноваційні підходи до надання медико-психологічної допомоги в психоонкологіі.
  • Сертифікація окремих аспектів діяльності надавачів психологічних послуг: досвід країн ЄС, США
  • Досвід професійних організацій та авторських шкіл в Україні з впровадження новітніх психологічних технологій та методів
  • Міждисциплінарний підхід у системі охорони психічного здоров’я особистості
  • Сучасні методики та техніки психотерапії
  • Психосоматична медицина та психологія
  • Психологічні технології підтримання здорових сімейних стосунків
  • Здоров’язбережувальні технології як запорука збереження психічного здоров’я особистості
  • Психологічні технології в соціальній роботі в системі охорони здоров’я
  • Психологічні технології з медико-психологічної реабілітації
  • Технологічний підхід в підготовці фахівців з охорони психічного здоров’я

 

Програма передбачає проведення майстер-класів.

Чекаємо на пропозиції щодо майстер-класів!!! (до 10.09.2019 року)

 

Форма участі в заході передбачає:

  • Виступ на пленарному засіданні
  • Проведення майстер-класу
  • Постерну презентацію
  • Статтю / Тези доповіді у фаховому виданні «Міжнародний журнал загальної та медичної психології» http://ijgmp.org/index.php/journal – вимоги у додатках.
  • Презентацію наукового / навчального видання на Книжковій виставці
  • Участь в якості слухача

 

Під час участі та по завершенню конференції учасники мають можливість отримати:

  1. Досвід обговорення актуальних тем з психоонкології
  2. Презентувати власний досвід та авторські наукові підходи, технології, тощо
  3. Презентувати власний розробок на книжковій виставці
  4. Сертифікат учасника із зазначенням кількості 16 годин участі
  5. Збірку матеріалів у окремому випуску періодичного видання

  

Зареєструватися необхідно, користаючись посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1dRczXTgNz9fhoGtuBQ3cK1XeXvxejyxZ_C5WnIivjVI/edit

Кінцева дата реєстрації подання матеріалів (тези) – 05 вересня 2019 року

Архів журналу: http://ijgmp.org/index.php/journal/issue/archive

 

Матеріали (статті, тези) просимо надсилати на адресу

2019festpsynmu@gmail.com

 

Тема листа: Прізвище, Тези (або стаття)

 

Ваша участь у ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Психоонкологія-2019» (20-21 вересня 2019 року)  сприятиме обговоренню широкого кола практичних питань сучасних методів та технологій лікування, психологічної діагностики, консультування, корекції, терапії, реабілітації та психологічного супроводу онкохворих та їх родин.

Запрошуємо до співпраці!

 

З повагою, голова організаційного комітету

Професор Михайло Матяш

 

 Контакти оргкомітету:

 

Матяш Михайло Миколайович

+38098 103 37 50

+38050 353 05 53

Жук Олена Вікторівна

+38 096 561 64 23

+38 050 769 41 01

Луньов Віталій Євгенійович

Щодо статей та тез

+38050 253 66 04 (Viber)

 

 

 

Додаток 1

Вимоги до тез доповідей та матеріалів заочної участі

 

Технічні вимоги:

  • Текст набраний з 1,5 міжрядковим інтервалом; використовується кегль шрифту в 14 пунктів; для виділення використовується курсив, а не підкреслення (за винятком URL-адрес); всі ілюстрації, графіки і таблиці розташовані у відповідних місцях в тексті, а не в кінці документа. Обсяг тез 1-2 сторінки. Список літератури згідно вимог МОН.

 

Структура тез:

ПІБ автора

Науковий ступінь, вчене звання, посада, установа, місто, країна

НАЗВА ДОПОВІДІ / ТЕЗ МАТЕРІАЛІВ УЧАСТІ

Текст.

 

Додаток 2

 

Вимоги до подання статті до фахового журналу з психологічних наук. Публікація з кодом DOI.

 

Під час подання рукопису до журналу автори повинні підтвердити його відповідність всім встановленим вимогам, вказаним нижче. В разі виявлення невідповідності поданої роботи пунктам цих вимог редакція повертатиме авторам матеріали на доопрацювання.

  • Матеріал є унікальним та таким, що раніше не опублікований, а також не був представлений для розгляду та публікації в іншому журналі (або дано пояснення щодо цього в коментарях для редактора).
  • Файл з матеріалом представлений у форматі документа OpenOffice, Microsoft Word або RTF.
  • Наведені повні інтернет-адреси (URL) для посилань там, де це можливо.
  • Текст набраний з 1,5 міжрядковим інтервалом; використовується кегль шрифту в 12 пунктів; для виділення використовується курсив, а не підкреслення (за винятком URL-адрес); всі ілюстрації, графіки і таблиці розташовані у відповідних місцях в тексті, а не в кінці документа.
  • Текст відповідає стилістичним і бібліографічним вимогам, описаним у “Керівництво для авторів” та з яким можна ознайомитися нижче.

Керівництво для авторів

І. Загальні вимоги до структури тексту статті

1.1. Стаття має бути написана українською, російською або англійською й оформлена відповідним чином:

– назва статті (по центру прописними літерами);

– індекс УДК (на початку ліворуч);

– дані про автора  (по центру) – прізвище, ім’я та по-батькові (курсивом, напівжирним шрифтом);

– професійні дані про автора (на початку ліворуч від тексту, звичайним курсивом) – науковий ступінь, учене звання, посада, місце роботи (без скорочень), місто проживання та в дужках – країна, код ORCID;

– телефон та емейл – для редакції (не підлягають оприлюдненню);

– анотація мовою статті (рекомендовано обсяг анотації від 90 до 150 слів);

– ключові слова мовою статті (від трьох до восьми слів);

– текст статті, написаний відповідно до вимог, визначених Постановою Президії ВАК України від 15.01.2003 р. № 7-05/1 та цих вимог, обсягом від 9 аркушів (текст анотації, таблиці і рисунки, перелік використаних джерел та реферати не зараховуються до тексту статті);

– список використаних джерел, оформлений відповідно до стандартів;

– транслітерований список використаних джерел (виконується відповідно на сайтах, таких як – http://translate.meta.ua/translit/ );

– реферати англійською мовою, українською мовою та російською мовою оформлені таким чином: дані про автора  (по центру) – прізвище, ім’я та по-батькові (курсивом, напівжирним шрифтом); професійні дані про автора (на початку ліворуч від тексту) – науковий ступінь, учене звання, посада, місце роботи (без скорочень), місто проживання та в дужках – країна; назва статті (по центру прописними літерами); текст реферату (1-1,5 аркуша, бальше ніж 1900 знаків); ключові слова.

1.2. У структурі тексту статті повинні бути відображені обов’язкові елементи згідно з вимогами ВАК України до наукових статей (Постанова Президії ВАК України від 15.01.2003 р. № 7-05/1), а саме: • постановка проблеми у загальному вигляді та її зв’язок із важливими науковими чи практичними завданнями; • аналіз останніх досліджень і публікацій, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які спирається автор; • виділення невирішених раніше частин загальної проблеми, яким присвячується стаття; • формулювання мети або цілей статті (постановка завдання); • виклад основного матеріалу дослідження з повним обґрунтуванням отриманих наукових результатів; • висновки з даного дослідження; • перспективи подальших розвідок у даному напрямі.

1.3. Відповідальність за зміст матеріалів несе автор та його науковий керівник.

1.4. Усі статті, які подаються до друку в науково-практичний журнал підлягають додатковому рецензуванню та можуть бути не допущені до опублікування при негативній оцінці рецензентом, або невідповідності оформлення статті зазначеним вимогам.

ІІ. Технічні вимоги до оформлення матеріалів наукових досліджень

2.1. Обсяг статті, без урахування списку використаних джерел,  анотацій тощо не повинен бути меншим за 9 сторінок та перевищувати обсяг у 25 сторінок ; сторінки мають бути пронумеровані (знизу – ліва сторона аркуша, без номера на першій сторінці).

2.2. Текст має бути набраний шрифтом TimesNewRoman, 12 кеглем через 1,5 інтервали; верхнє, нижнє і ліве поле – 2 см, праве – 1,5 см.

2.3. Зноски і примітки мають відповідати наступним вимогам: зноски на джерела оформлюються за правилами бібліографічного опису літератури (у квадратних дужках номер джерела з посиланням на сторінку, наприклад, [7, с. 11]); примітки робляться посторінково, автоматично, з позначкою *.

У кінці статті подається текст: «Список використаних джерел» – по центру. Список використаних джерел подається за вимогами ВАК (Бюлетень ВАК України, №3, 2008, С. 9-13). У списку слід розрізняти тире (alt+0150) та дефіс, наприклад, …– 1986. – Т. 7, № 6. – С. 79-83.

2.4. Ілюстративний матеріал має відповідати наступним вимогам: графіки та діаграми мають бути зроблені у Microsoft Graph або Microsoft Excel; написи та підписи подано українською мовою; формули мають бути належним чином оформлені та зроблені у Microsoft Equation 3.0. і наступних версіях; якщо ілюстрації скановано, то вони мають бути записані у форматі .tiff з роздільною здатністю 300 dpi або у форматах .jpg, .eps; написи на ілюстраціях і підписи до них мають бути подані українською мовою. Малюнки з Інтернету до друку не приймаються; схеми, зроблені у псевдографіці, до роботи не приймаються; кольорова модель для кольорових малюнків – CMYK.

2.5. Стаття (ім’я файлу включає прізвище автора англійською) має бути набрана на комп’ютері.

ІІІ. Порядок подання матеріалів до редакції

3.1. До редакції подаються:

– Стаття в електронному вигляді (з анотацією та рефератами);

– Рецензія наукового керівника (у разі подачі матеріалів автором без наукового ступеня);

– Квитанція про сплату авторського внеску (сканована копія).

3.2. Матеріали подаються  в електронному вигляді через сайт, або, у вийняткових випадках, на електронну пошту редакції.

3.3. Стаття має бути прорецензована і рекомендована до друку та подаватися з рецензією фахівця з проблеми, що досліджується; керівника, консультанта з науковим ступенем кандидата чи доктора психологічних наук (для аспірантів та авторів без наукового ступеня).

3.4. Публікація статей здійснюється за умови сплати авторами авторського добровільного внеску, який сплачується з метою компенсації витрат на оприлюднення матеріалів, зокрема корегування текстів, оплати послуг з сліпого двостороннього рецензування, оплати послуг програміста тощо.

 

 

ВСТУПНА КАМПАНІЯ 2019

Співробітники кафедри доцент Тертична Н.А. та викладач Жук А.В. розпочали прийом документів на медико-психологічний факультет у приймальній комісії НМУ ім. О.О.Богомольця. Прийом заяв відбувається у електронній формі. Термін подачі заяв з 10.07.19 по 22.07.19. Прийом оригіналів документів на бюджетну форму навчання з 27.07.19 по 31.07.19., на контрактну форму навчання з 01.08.19. по 09.08.19. Запрошуємо абітурієнтів до нашої дружньої сім’ї медичних психологів!


ІІ Міжнародна науково-практична конференція “Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація учасників бойових дій: проблеми та перспективи”, відбулася в Українському Державному Медико-Соціальному центрі Ветеранів війни (Циблі, 7 червня 2019 року). В Пленарному засіданні та обговоренні брала участь Оксана Гаврилюк, полковник запасу, заступник міністра у справах ветеранів, присвятивши увагу особливостям державної політики України щодо УБД та потребі створення якісно нового виміру взаємодії – на рівні створення ветеранських рад та ветеранського простору.

Академік НАПН України, професор Тамара Яценко, спираючись на 40-річний досвід української наукової школи глибинної психології в пленарній доповіді та під час проведення майстер-класу, акцентувала увагу на глибинно-корекційних передумовах нівелювання деструкцій психіки суб’єкта.

Формат конференції створив простір взаємодії та обговорення для Героїв АТО, ветеранів, вотонтерів, представників органів державної влади, наукової спільноти, головних лікарів, лікарів, фахівців з психологчної допомоги та соціальної роботи.

Оцінюючи високий рівень проведення заходу, учасники висловлюють щиру вдячність організаторам та координаторам програми – д.м.н., професору М.М. Матяшу  та к.м.н. Ю.О. Гриненко. Дякуємо!

 

 

 

На практичних заняттях з курсу «Загальна психологія» зі студентами І курсу медико-психологічного факультету доцент Тертична Н.А. та викладач Жук А.В. використовують різні методи навчання, які дають можливість не лише засвоїти теоретичні знання з курсу, а й використати їх в практичній діяльності та вивчити індивідуальні особливості психічних процесів на власному прикладі.

 

 

Студенти медико-психологічного факультету спеціальності «Медична психологія», успішно опрацьовують практичні навички лікаря. Завданням виробничої практики для студентів 2 та 3 курсів є закріплення знань і умінь, отриманих при вивченні основних дисциплін, опанування комплексом практичних знань та навичок, необхідних для роботи медичного персоналу, ознайомлення з організацією лікувальної справи та умовами роботи медичного персоналу в клінічній лікарні, а також використання та закріплення на практиці отриманих теоретичних знань з загальної, вікової, експериментальної психології та психодіагностики, навичок психологічного спостереження, виявлення індивідуально-психологічних особливостей пацієнтів та особливостей спілкування персоналу медичної установи, виявлення проблеми та надання психологічної підтримки пацієнтам та персоналу медичної установи. Бажаємо нашим студентам наснаги та подальших успіхів!!!!!

 

 

Завідувач кафедри загальної і медичної психології, професора Матяша М.М. виступив з темою : «РОЛЬ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛЬНОТ У ФОРМУВАННІ ФАХОВОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ ЛІКАРЯ-ПСИХОЛОГА» на конференції «Медична психологія 13.0: аспекти практичної діяльності». Увагу було зосереджено на питаннях неперервності професійного становлення лікарів-психологів, основних положеннях Державних стандартів та традицій, які склалися в Україні та світі щодо університетської освіти медичних психологів, о загальній компетентності лікаря-психолога та якою має бути сучасна професійна спільнота.

 

 

9 квітня 2019 р. на базі кафедри загальної і медичної психології КДНЗ «Центр розвитку дитини «Я+сім’я» відбулося чергове засідання Студентського наукового гуртка, на якому студенти, під час майстер-класу «Пісочна терапія для дітей та дорослих», познайомилися з методом пісочної терапії, який в контексті арт-терапії є невербальною форму психокорекції, де основний акцент робиться на творчому самовираженні клієнта. «Гра в пісок» вивільняє заблоковану енергію і «активізує можливості самозцілення, закладені в людській психіці», – вважав Карл Густав Юнг. Створення пісочних композицій стимулює фантазію людини, дозволяючи їй зрозуміти свої власні внутрішні процеси, які розглядаються в символіці ландшафту й обраних людиною мініатюрних фігурок людей, тварин, дерев, будівель, автомобілів, мостів, релігійних символів, і ще багато іншого. Майстер-клас для студентів провела відомий український психолог з багаторічним досвідом практичної роботи з дітьми та батьками – Кукса Валерія.  Дякуємо КДНЗ «Центр розвитку дитини «Я+сім’я» за плідну співпрацю.

 

 

 

9 квітня 2019 р. на базі кафедри загальної і медичної психології КДНЗ «Центр розвитку дитини «Я+сім’я» відбулося чергове засідання Студентського наукового гуртка, що мало на меті проведення майстер-класів з арт-терапії, одним із методів психологічної роботи, який використовує можливості мистецтва для усвідомлення себе і свого місця в світі людей, предметів, явищ, для можливості відреагування власних страхів, агресії, внутрішніх конфліктів тощо.  Студенти познайомилися з технікою правопівкульного малювання, взявши участь у майстер-класі «Правопівкульне малювання для дорослих», який провела психолог центру Людмила Корольчук. Саме ізо-терапія є одним з найбільш поширених і ефективних видів арт-терапії, де в якості основного психотерапевтичного засобу використовується малюнок. Вперше про метод правопівкульного малювання заговорили в 80-і роки ХХ століття. Ця техніка стала можлива завдяки лауреату Нобелівської премії, американському неврологу та психобіологу Роджеру Уолкотту Сперрі. Саме він досліджував роботу головного мозку і відкрив для нас двері у внутрішній світ людини. Продовжила його справу Бетті Едвардс – американський викладач мистецтва, доктор наук, автор бестселерів «Художник всередині вас» і «Розкрийте в собі художника». Під час майстер-класу студенти зрозуміли суть методу, ознайомилися з базовими прийомами правопівкульного малювання та побачили ряд істотних переваг саме такої техніки ізо-терапії.

 

 

 

Зав.кафедри загальної і медичної психології, професор Матяш М.М. і доцент кафедри Тертична Н.А., привітали студентів ІІІ курсу медико-психологічного факультету (переможців І етапу) Зеленько Єлизавету та Манзюк Роману-Олександру з успішною участю і перемогою у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Психологія» (теоретична та прикладна психологія), що відбувся 2-5 квітня 2019 року у Державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди (м.Переяслав-Хмельницький). Бажаємо молодим науковцям подальших успіхів у професійному самоздійсненні

 

Угода про співпрацю.

Відбулась зустріч завідувача кафедри, доктора медичних наук, професора Матяша М.М. з директором Комунального дошкільного навчального закладу «Центр розвитку дитини «Я+сім’я» Петренком Юрієм Васильовичем.
Під час зустрічі було укладено Угоду про співпрацю між КДНЗ «Центр розвитку дитини «Я+сім’я» та Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця. У ній, зокрема, йшлося про проведення навчально-методичної, консультативної, освітньо-виховної та науково-дослідної роботи співробітниками кафедри, підготовка магістрів медицини; післядипломна підготовка лікарів-інтернів, аспірантів, здійснення наукових досліджень, розробка та експертна оцінка ефективних методів профілактики, діагностики, психокорекції та реабілітації тощо.
В «Центрі розвитку дитини «Я+сім’я»відкриті дитячі групи розвитку та психологічного супроводу для дошкільнят з урахуванням особливостей дитини, з якою працює команда відданій своїй справі професіоналів (кваліфікований логопед, корекційний педагог, арт-терапевт, музичний терапевт, каніс-терапевт та інші спеціалісти). Створені спеціальні групи для дітей з затримкою психічного розвитку, порушеннями мовлення, синдромом Дауна, розладами аутичного спектру та іншими особливостями.
Для організації літнього відпочинку створений і втілюється в життя проект «Дитячий корекційно-розвиваючий простір« Борсучок»в с.Борсуків, Козелецького р-ну, Чернігівської області.
На переговорах були присутні Кукса-Петренко Валерія (психолог, голова громадської організації «Ми – друзі»), Чечко Тетяна (провідний методист), доцент кафедри загальної і медичної психології, кандидат психологічних наук Тертична Н.А.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нові видання.

Вийшов друком навчальний посібник «Вікова психологія», автором якого є доцент кафедри, кандидат психологічних наук Тертична Надія Анатоліївна. У навчальному посібнику представлені психологічні та соціальні питання онтогенезуособистості. Розглядаються основні характеристики психофізіологічного,
соціального, когнітивного, емоційного розвитку особистості на різних вікових етапах. Цілісність і науковість запропонованого посібника забезпечується розглядомсоціальної ситуації розвитку, провідної діяльності, вікових новоутворень та прояву основних характеристик вікових криз на всіх етапах розвитку та формування особистостівід народження до смерті. У ньому також містяться завдання для перевірки
рівня засвоєння теоретичних знань та альтернативні завдання для індивідуальної роботи.

Посібник може бути використано у навчальному процесі, при підготовці майбутніх фахівців у галузі медицини, психології, педагогіки, а також бути корисним більш широкому колу читачів – всім, хто цікавиться питаннями вікової психології.

 

Доцентом кафедри загальної і медичної психології Тертичною Н.А. видано «Практикум з вікової психології».
Практикум з вікової психології складений у відповідності до діючої програми. У ньому містяться практичні завдання до кожної теми, що передбачають підготовку словника психологічних термінів, узагальнення та класифікацію теоретичного матеріалу, творчі завдання та завдання на розвиток практичних вмінь та навичок. А також у кожній темі подано матеріали для діагностики індивідуальних характеристик особистості.

 

 

 

 

 

 

12 червня 2018 року кафедру загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відвідала делегація Національної Гвардії України та Громадської організації Ветеранів АТО «Легіон». В присутності декана медико-психологічного факультету та представників колективу кафедри, експерта МОЗ України за напрямком «психічне здоров’я», доцента кафедри, президента Української асоціації лікарів-психологів, кандидата медичних наук Божука Богдана за активну участь у волонтерському русі надання допомоги бійцям Національної Гвардії України та патріотичне ставлення до рідної Вітчизни та з нагоди професійного свята – Дня медичного працівника було нагороджено Почесною грамотою.

 

 

 

 

Профорієнтаційна робота в Ніжинському медичному коледжі, виступає професор Матяш М.М.

 

 

Профорієнтаційна робота в Чорнобильському медичному коледжі м.Яготин, Київська область, перед випускниками виступає професор М.М.Матяш

 

 

Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація учасників бойових дій: проблеми та перспективи

Кафедра загальної і медичної психології НМУ імені О.О.Богомольця за ініціативою Матяша Михайла Миколайовича, доктора медичних наук, професора, академіка Міжнародної академії освіти та науки, голови правління Асоціації з медичної та психологічної реабілітації, організувала та провела 25 травня 2018 Науково-практичну конференцію: «Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація учасників бойових дій: проблеми та перспективи».

На конференції розглядались наступні важливі питання:

  1. Український синдром- шляхи подолання.
  2. Роль ЗМІ в розвитку дезадаптивних станів у цивільного населення в умовах соціального стресу і інформаційно-психологічної війни.
  3. Психічне здоров’я внутрішньо-переміщених осіб.
  4. Сучасні напрямки збереження та відновлення психічного здоров’я.
  5. Когнітивні, нейрофункціональні і психологічні особливості посттравматичних стресових розладів. Досвід лікування.
  6. Актуальні проблеми підготовки психологів до роботи з травмою.
  7. Напрямки розвитку професійної підготовки фахівців в процесі становлення системи охорони психічного здоров’я.
  8. Роль громадських організацій в соціальній адаптації учасників бойових дій.
  9. Особливості психологічної реабілітації учасників бойових дій в госпіталях ветеранів війни.
  10. Особливості організації медичної допомоги учасникам АТО в практиці сімейного лікаря.
  11. Когнітивно-біхевіоральна терапія ПТСР.
  12. Особливості реабілітації учасників бойових дій за кордоном.

 

Проведена конференція має величезне значення, адже в Україні й досі триває війна, сотні тисяч наших захисників потребують психологічної допомоги. З доповідями на конференції виступали:

  • Матяш Михайло Миколайович
  • Маркова Маріанна Владиславівна
  • Хаустова Олена Олександрівна
  • Зільберблат Геннадій Михайлович
  • Хомич Галина Олексіївна
  • Божук Богдан Сепанович
  • Логінов Валерій Володимирович
  • Гриненко Юрій Олександрович
  • Горобець Костянтин Леонідович
  • Матвієць Людмила Григорівна
  • Безшейко Віталій Григорович

Кафедра висловлює глибоку повагу та вдячність доповідачам та учасникам конференції.

 

 

 

25 травня 2018 року в Центральній науково-медичній бібліотеці України (м. Київ, вул. Л. Толстого, 7) відбудеться Науково-практична конференція: «Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація учасників бойових дій: проблеми та перспективи».

Початок роботи 9.00

На виконання Наказу НМУ №44 від 01.02.2018 р. «Про реорганізацію кафедр» кафедра ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ ТА ПЕДАГОГІКИ реорганізована у кафедру ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ з 16 квітня 2018 р.

 

Наукові доробки співробітників кафедри

Вийшла друком монографія «Емоційна компетентність лікаря: теоретичні підходи дослідження, проблема формування», підготовлена старшим викладачем кафедри О.О. Лазуренко. Монографія присвячується дослідженню проблеми емоційної компетентності фахівця. Наведені у книзі наукові положення є самостійним внеском автора у розробку проблеми психологічних особливостей формування емоційної компетентності майбутнього лікаря у процесі професійної підготовки. Змістовний аналіз теорії емоцій, сучасних моделей емоційного інтелекту та емоційної компетентності, емпіричних даних дозволив розкрити нові аспекти вивчення емоційної компетентності у структурі професійної діяльності лікаря та визначити особливості її формування у майбутніх фахівців у вищому медичному навчальному закладі. Сподіваємось, що ця книга відкриє для читача таку галузь психологічної науки, як психологія емоцій, зацікавить та розширить світогляд читача.

 

З метою більш глибокого ознайомлення з практикою психологічного супроводу та формування практичних навичок роботи з дітьми, студенти 2 курсу медико-психологічного факультету разом з доцентом кафедри загальної і медичної психології та педагогіки, кандидатом психологічних наук Тертичною Н.А. 30.11.2017 року відвідали Центр розвитку дитини «Я + сім’я», який входить до державної структури дошкільної освіти м. Києва. Вивчення студентами другого курсу медико-психологічного факультету спеціальності 225 «Медична та психологічна реабілітація» навчальних дисциплін «Вікова та геронтопсихологія» та «Основи медичної та психологічної реабілітації» слугує засвоєнню фундаментальних знань щодо психофізіологічного, когнітивного, емоційного розвитку особистості на різних вікових етапах, та основ психологічного супроводу дітей з особливими потребами. В рамках зустрічі студенти познайомилися з різними методиками психологічної та медичної реабілітації дітей, які мають особливості розвитку (синдром Дауна, розлади аутичного спектру, затримку психомовного розвитку). Ці методики сприяють корекції навичок поведінки, розвитку комунікації, особистісного розкриття та соціалізації дітей з особливими потребами.

Співробітники кафедри загальної і медичної психології та педагогіки доцент Луньов В.Є. та старший викладач Лазуренко О.О. з 13.11. по 27.11.2017 р. взяли участь у міжнародній програмі наукового стажування та підвищення професійної кваліфікації на кафедрі психопедагогіки інституту наук про родину і соціальну працю Люблінського Католицького Університету Іоанна Павла ІІ в межах програми «Психологія і педагогіка безперервного навчання: керівні принципи для системи освіти ЄС» за темою «Здобутки та тенденції університетської освіти в країнах ЄС». Стажування реалізовано в Любліні, Польща. Навчальне навантаження стажування становило 3 кредити (108 годин). Програма стажування передбачала доступ до електронних бібліотечних баз, можливість користуватись університетською бібліотекою, а також публікацію наукової статті у міжнародних часописах, які входять до науково метричних баз. Зокрема, стаття «Ключові компетенції у сфері емоцій як компонент професійно-орієнтованої парадигми медичної освіти», яку представила О.О. Лазуренко, присвячена дослідженню основних компетенцій у сфері емоцій та психолого-педагогічних особливостей їх формування на різних етапах професійної підготовки лікаря.

На закінчення Програми співробітниками кафедри доцентом Луньов В.Є. та старшим викладачем Лазуренко О.О. було отримано сертифікати міжнародного зразка, засвідчені Люблінським Католицьким Університетом Іоанна Павла ІІ згідно ліцензійних обсягів університету.

ЛЕКЦІЯ АМЕРИКАНСЬКОГО ПСИХОЛОГА ДЖИММІ ХІЛЛА

3 листопада 2017 року на кафедрі загальної і медичної психології та педагогіки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулася лекція американського психолога Джиммі Хілла, відомого своїми дослідженнями та досвідом психотерапевтичної роботи в галузі клінічної психології у штатах Вашингтон та Нью-Мехіко (США). Протягом останніх 10 років пан Хілл викладає в різних університетах Європи.

Лекцію було присвячено досвіду консультативної роботи та прочитано англійською мовою, за методом занурення у іншомовний простір, відповідно до сучасних стандартів ВФМО.

Присутні студенти медико-психологічного та медичних факультетів активно взяли участь в обговоренні нагальних питань клінічної психології, сімейної психотерапії. Кафедра планує і надалі продовжувати цей досвід.

Доцента кафедри загальної і медичної психології та педагогіки, кандидата медичних наук Божука Богдана Степановича Наказом МОЗ України № 834 від 21.07.2017 року призначено членом експертної групи МОЗ України за напрямком «Психічне здоров’я» та обрано Головою Науково-методичної підкомісії 225 “Медична психологія” сектору вищої освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти та науки України.

Колектив кафедри вітає свого колегу з цим відповідальним призначенням.

Вийшов друком навчально-методичний посібник «Формування емоційної компетентності майбутнього лікаря», підготовлений старшим викладачем кафедри Лазуренко О.О.

Даний навчальний посібник розроблений відповідно до тематичного плану наукових досліджень НМУ імені О.О. Богомольця як складова комплексних науково-дослідних тем кафедри загальної і медичної психології та педагогіки «Розвиток психоемоційної сфери особистості студентів-медиків у професійній підготовці», «Дослідження психологічних особливостей синдрому професійного вигорання медиків», «Психолого-педагогічні закономірності професійно-особистісного розвитку майбутнього лікаря», виконаних під керівництвом завідувача кафедри, академіка НАПН України, доктора психологічних наук, професора С.Д. Максименка.

У навчально-методичному посібнику представлена авторська концепція формування емоційної компетентності майбутнього лікаря в процесі професійної підготовки у вищому медичному навчальному закладі. Впровадження даної програми у навчальний процес сприятиме не лише становленню особистості фахівця, створенню психолого-педагогічних умов для підвищення розвитку його професійних компетенцій, а й в першу чергу формуванню професійної компетентності у сфері емоцій (умінню розуміти їх, керувати ними, використовувати у різних ситуаціях життєдіяльності та лікувальної взаємодії).

Нині від лікарів очікують не лише засвоєння відповідних знань, вмінь та навичок, а , в першу чергу –  високого рівня особистісного розвитку та професійного саморозвитку. Важливим фактором, що забезпечує даний процес, виступає емоційна компетентність як необхідна професійна якість, особлива складова професійної діяльності медиків.

Посібник може бути використано у навчальному процесі, при підготовці майбутніх фахівців галузі медицини, психології, педагогіки, у подальших наукових дослідження з даної проблематики, а також у практичній діяльності, спрямованій на пошук шляхів особистісного зростання, розвиток емоційної сфери.

1

 

ТРАДИЦІЙНА МІЖКАФЕДРАЛЬНА НАРАДА ЗАВІДУВАЧІВ ОДНОПРОФІЛЬНИХ КАФЕДР ВИЩИХ МЕДИЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ З ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИХ ДИСЦИПЛІН

9 червня 2017 року на кафедрі загальної і медичної психології та педагогіки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулась традиційна міжкафедральна нарада завідувачів однопрофільних кафедр вищих медичних навчальних закладів України з психолого-педагогічних дисциплін під головуванням доктора психологічних наук, професора С.Д. Максименка.
Завідувач опорної кафедри академік НАПН України С.Д. Максименко привітав учасників наради, присвяченої 40-річчю заснування кафедри. У вітальному слові він підкреслив важливість психологічної готовності до професійної діяльності, а також значущість психологічних фахових компетентностей у професіогенезі майбутнього лікаря. На порядку денному було розглянуто питання про результати діяльності однопрофільних кафедр у 2016-2017 н.р.; впровадження нових навчальних планів підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальностями 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 225 «Медична психологія»; про організацію навчального процесу у 2017-2018 н.р. та викладання курсу «Основи психології. Основи педагогіки», інших вибіркових психолого-педагогічних дисциплін у системі підготовки майбутнього лікаря.
У ході наради було обговорено ряд важливих питань змісту та організації навчального процесу, особливостей та проблем викладання психолого-педагогічних дисциплін, окрім того було проаналізовано методи та форми роботи зі студентами у розвитку психологічних компетенцій, педагогічної культури, які б сприяли професійному розвитку майбутнього лікаря. Під час зустрічі відбулося обговорення та затвердження примірних програм навчальних дисциплін 1-2 року навчання («Історія психології та сучасні напрями психології», «Медична психологія. Вступ до спеціальності», «Порівняльна психологія», «Психологія особистості та диференційна психологія», «Психологія спілкування», «Вікова та педагогічна психологія»), відповідно до навчального плану (2017 р.) підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти у галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 225 «Медична психологія», підготовлених фахівцями опорної кафедри загальної і медичної психології та педагогіки (проф. С.Д. Максименко, проф. Табачніков О.Ю., доц. Тертична Н.А., доц. Городнова Н.М., доц. Божук Б.С.). Учасники міжкафедральної наради приділили особливу увагу питанню викладання дисципліни «Основи психології. Основи педагогіки», оскільки необхідність психологічних знань у підготовці кваліфікованих, професійно компетентних та психологічно грамотних медичних фахівців передбачає вивчення психологічних характеристик особистості та її психічних станів як в нормі, так і при патології, які суттєво впливають на виникнення та перебіг соматичних захворювань. На жаль, за новим навчальним планом підготовки фахівців, курс «Основи психології. Основи педагогіки» є вибірковою дисципліною на першому курсі. Це не може забезпечити оволодіння студентами рядом спеціальних психологічних знань, вмінь та навичок, вивчення психологічної норми, а відтак, унеможливлює подальше розуміння порушень функціонування психіки, що є предметом таких дисциплін, як «Психіатрія» чи «Медична психологія», не говорячи вже про педагогічні знання, вкрай необхідні випускникам вишів, які є потенційною науково-педагогічною зміною з правом подальшого викладання у закладах вищої медичної освіти.
Після обговорення учасники наради вирішили підняти питання щодо доцільності впровадження у навчальний процес підготовки фахівців за спеціальностями галузі знань «Охорона здоров‘я» у ВМ(Ф)НЗ дисципліни «Основи психології. Основи педагогіки» як нормативної, адже необхідність психологічних знань і низький рівень психологічної компетентності населення висувають до освітньої системи, в тому числі вищої медичної, складні та відповідальні вимоги психологізації всієї системи професійного навчання та виховання. Широку дискусію викликала проблема формування професійних компетентностей майбутнього лікаря. Зокрема, доцент Н.А. Тертична зупинилась на розгляді психолого-педагогічних особливостей розвитку медичного фахівця у вищій школі. Доцент Н.М. Городнова акцентувала увагу на важливості формування професійно-педагогічних навичок та вмінь в процесі підготовки лікарів як майбутніх науково-педагогічних працівників. Доцент кафедри В.Є. Луньов представив учасникам заходу результати узагальнення досвіду підготовки фахівців медичного профілю університетів США, Канади та Європейського Союзу (Польща, Італія). Він наголосив, що у цій підготовці питома вага компетенцій стосується здатності студентів опанувати розумінням ролі S-S взаємодії у професійній діяльності, що реалізується у вивченні дисципліни психолого-педагогічного профілю з метою підготовки лікарів до викладання. Знання методик викладання дозволяє упорядкувати практичний досвід, а це одна з ключових складових фахової підготовки науково-педагогічних кадрів у системі охорони здоров‘я. Старший викладач кафедри О.О. Лазуренко презентувала загальну концепцію та програму формування емоційної компетентності майбутнього лікаря в процесі професійної підготовки фахівця у вищому медичному навчальному закладі. Про професійну ідентичність лікаря, як інтегрального конструкту особистості фахівця нагадала викладач кафедри Т.А. Тамакова. Про особливості викладання вибіркових дисциплін (Психологія спілкування, Основи соціальної психології та ін. ) на кафедрах ВМНЗ розповіли доц. Любіна Л.А. (БДМУ), доц. Ганошенко Ю.А. (ЗДМУ), ас. Потоцька І.С. (ВНМУ), ас. Шорніков А.В. (ДДМА). Було розглянуто доцільність розробки та запровадження положення про вибіркові дисципліни. Представники однопрофільних кафедр мали можливість обмінятись досвідом викладання психології та педагогіки іноземним студентам, в тому числі англомовної форми навчання та висловили пропозиції щодо покращення навчального процесу в цьому аспекті. Матеріали методичного забезпечення, що активно впроваджуються у навчальному процесі кафедри загальної і медичної психології та педагогіки НМУ імені О.О. Богомольця презентувала завуч, старший викладач О.О. Лазуренко. Учасники наради ознайомились з новими виданнями навчальної літератури співробітників кафедри загальної і медичної психології та педагогіки та підтримали ініціативу створення спільних навчально-методичних видань.
Була прийнята загальна резолюція засідання наради завідувачів однопрофільних кафедр з психолого-педагогічних дисциплін вищих медичних навчальних закладів, в якій запропоновано:
• впровадження пріоритетних напрямків сучасної концепції підготовки лікарів (з психолого-педагогічних дисциплін) в умовах впровадження у навчальний процес підготовки фахівців за спеціальностями галузі знань «Охорона здоров‘я» у ВМ(Ф)НЗ;
• сполучення досвіду класичних методів та форм викладання з новітніми технологіями;
• змінити підхід до викладання матеріалу на лекціях – впровадження нових (інноваційних) технологій навчання: лекція-діалог (лекція зі зворотним навчанням), лекція-презентація, з використанням візуальних засобів навчання (відео-лекція);
• на заняттях разом з письмовими тестовими завданнями, студенту необхідно продемонструвати свої знання, вміння аналізувати, аргументувати, творчо мислити, дискутувати (робота в групах, обмін думками, обговорення доповіді, «круглий стіл», «прес-конференція» тощо);
• використовувати різноманітні форми з технологіями творчого мислення. Це переважно групові форми організації навчання з методами моделювання проблемних ситуацій, «генерування ідей» з подальшим аналізом та обговоренням, розглядом конкретних ситуацій, вирішення творчих завдань;
• впровадження у навчальний процес сучасних інформаційних технологій; медійних навчальних систем, які суттєво поліпшують дидактичні умови викладання, зокрема, гуманітарних дисциплін.
• формування мотивації до навчання;
• оптимізація самостійної та індивідуальної роботи студентів коли навчальний матеріал не запам‘ятовується, а усвідомлюється, стає зрозумілим;
• забезпечити студентів необхідним (уніфікованим) навчально-методичним матеріалом: до кожної теми заняття мати методичні розробки, де вказані мета, коло питань для дискусій, перелік запитань (ситуацій), завдання до самостійної роботи, основні джерела літератури;
• матеріали для самостійної роботи повинні містити чітко сформульовані завдання і зразки їх виконання, організацію проведення та діагностування результатів; бути доступними для студентів поза межами аудиторних занять; бути доступними з різних джерел інформації; забезпечувати чіткі критерії для вимірювання результатів;
• урізноманітнити види самостійної роботи. Це подолає монотонність виконання одноманітних завдань і пожвавить інтерес студентів до самостійної роботи. Ефективними, наприклад, є такі форми, як: робота з першоджерелами, творчі завдання, реферати і виступи, самостійна побудова таблиць, діаграм, виконання індивідуальних контрольних домашніх завдань тощо;
• завдання для самостійної роботи можуть мати різний характер: від індивідуальних вправ до групових проектів;
• результати самостійної роботи можуть бути представлені в різних формах (облік опанованого матеріалу, письмові звіти, усні презентації та ін.);
• обов‘язковий контроль знань, здобутих в ході самостійного опрацювання матеріалу. Можна використовувати: тести, співбесіди, захист рефератів, презентацій тощо;
• удосконалення дидактико-методичного забезпечення навчального процесу; створення сучасних уніфікованих навчально-методичних комплексів;
• міжпредметна інтеграція з клінічними дисциплінами;
• зменшення кількості студентів в навчальній аудиторії до 8-10 осіб (1 академічна група);
• створення умов для професійного самовдосконалення педагогів;
• створення/ постійне оновлення сайту кафедр, висвітлення у ньому навчально-методичних документів кафедри, змісту підручників, посібників, методичних розробок тощо;
• використання на кафедрах дистанційних форм навчання;
• регулярна участь кафедр у міжнародних освітянських проектах.
Над вирішенням цих питань працюватимуть завідувачі однопрофільних кафедр. Учасники заходу збагатились досвідом, якій безсумнівно стане у нагоді у подальшій професійній діяльності у вищих медичних навчальних закладах нашої країни.

dotsent-gorodnova-n-m-na-mizhkafedralnij-naradi prezentatsiya-anglomovnoyi-kontseptsiyi-vykladannya-na-kafedri uchasnyky-mizhkafedralnoyi-narady-za-obgovorennyam vystupaye-zaviduvach-kafedry-s-d-maksymenko-e1497594111147 zavuch-starshyj-vykladach-o-o-lazurenko-ta-dotsent-ye-v-topolov-e1497594137109 profesor-s-d-maksymenko-dotsent-gumenyuk-g-v-dotsent-lunov-v-ye-e1497594187148 prezentatsiyurobyt-dotsent-tertychna-n-a navchalno-metodychni-vydannya-kafedry

 

  • З 1 вересня 2016 року кафедра загальної і медичної психології та педагогіки переїхала з вул. Пушкінська 22 на пр-кт. Перемоги 34 (морфологічний корпус).

 

  • Кризовий центр медико-психологічної допомоги Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України Національного медичного університету імені О.О.Богомольця

В нашій країні  склалася складна суспільно-політична ситуація, та зростає відповідальність всіх фахівців, які можуть позитивно вплинути на процеси, що викликають стресові стани населення, а головне — допомогти в першу чергу людям не просто вижити, зберігши свої цінні якості, а і розкрити свій потенціал і таким чином ініціювати позитивні зміни в суспільстві.

Співробітники Інституту психології імені Г. С. Костюка  та співробітники кафедри загальної і медичної психології та педагогіки Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, з перших днів складної ситуації, беруть активну участь у наданні психологічної допомоги співвітчизникам, державним та силовим структурам.

Впродовж декількох місяців протистояння на Майдані більше 20-ти науковців Інституту та співробітників кафедри загальної і медичної психології та педагогіки НМУ регулярно надавали допомогу учасникам Майдану на волонтерських засадах. На базі цієї групи спільними зусиллями Інституту психології імені Г.С.Костюка та кафедри загальної і медичної психології та педагогіки Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, за підтримки Товариства психологів України та Української асоціації лікарів-психологів, рішенням вченої ради Інституту (Протокол №1 від 03.02.2014р.) та вченої ради медико-психологічного факультету НМУ імені О.О.Богомольця (Протокол №6 від 13.02.2014р.) створено постійно діючий «Кризовий центр медико-психологічної допомоги».

Огранізатором та науковим консультантом Центру став Академік НАПН України, Директор Інституту психології імені Г.С.Костюка, Декан медико-психологічного факультету НМУ імені О.О.Богомольця, доктор психологічних наук, професор Максименко Сергій Дмитрович.

Було організовано відбір, навчання і стажування волонтерів для роботи в Кризовому центрі (30 чол.) та «Телефоні довіри» (36 чол.) і відкрито гарячу лінію «Телефон довіри» з цілодобовим чергуванням волонтерів (3 лінії, основні мобільні оператори) та очне консультування з надання психологічної та психотерапевтичної допомоги безпосередньо громадянам на безкоштовних засадах у приміщеннях Інституту та кафедри загальної і медичної психології та педагогіки НМУ імені О.О.Богомольця.

Допомога в Кризовому центрі надається за такими напрямами:

  • Невідкладна консультативна та інформаційна допомога людям, які знаходяться в кризовому стані чи проблемній ситуації.
  • Консультативно-психологічна, психотерапевтична, психокорекційна допомога дітям, батькам та дорослим (індивідуальна та групова робота);
  • Спеціалізація волонтерів, психологів, соціальних працівників до роботи з гострою травмою та ПТРС.

Також, зважаючи на реальну загрозу територіальній цілісності та незалежності України, розуміючи необхідність посилення наукового-практичного потенціалу Збройних сил України в галузі психолого-гуманітарної сфери, та з метою підвищення ефективності психологічного забезпечення Збройних сил України для протидії військовій агресії та з терористичними угрупуваннями, у березні вченою радою Інституту психології (Протокол №3 від 27.03.2014р.) та вченої ради медико-психологічного факультету НМУ імені О.О.Богомольця (Протокол №7 від 13.03.2014р.) прийняте рішення про організацію науково-психологічної та практичної допомоги Збройним силам України.

На виконання цього рішення було:

  • Сформовано волонтерську групу з надання науково-психологічної та практичної допомоги Збройним силам України.
  • Організовано науково-практичну співпрацю із Державною прикордонною службою України (на основі звернень Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.05.2014);
  • Укладено договір про співпрацю з Науково-дослідним центром гуманітарних проблем Збройних сил України (на основі звернень Міністерства оборони України, головного управління по роботі з особовим складом Збройних сил України від 17.06.2014 та 08.07.2014). Предметом Договору стало співробітництво у сфері практичних, аналітичних, методологічних та методичних аспектів психологічного забезпечення діяльності військовослужбовців Збройних сил України в умовах протидії гібридної військовій агресії.

В зв’язку з рішенням про організацію науково-психологічної та практичної допомоги Збройним силам України роботу «Кризового центру медико-психологічної допомоги» було доповнено такими практичними заходами:

1. Методична та психодіагностична робота з військовими психологами та військовослужбовцями:

  • діагностика негативних психологічних станів та розладів військовослужбовців, які зумовлені участю в збройному конфлікті;
  • методичне забезпечення психологічної реабілітації військовослужбовців;
  • методичне забезпечення підготовки військових психологів;
  • психолого-аналітична та психолого-прогнозувальна робота тощо;

2.  Проведення комплексу психологічних та соціальних заходів, спрямованих на профілактику та реабілітаційну роботу з військовослужбовцями:

  • інформування рядового та офіцерського складу з питань гострої травми та її наслідків з метою профілактики;
  • формування навичок надання першої психологічної допомоги один одному;
  • підготовка військових психологів до роботи в умовах військових дій (робота з масовою гострою травмою);
  • проведення індивідуальної та групової роботи з актуальними проблемами військових;
  • психологічний супровід загонів, що готуються до виїзду в зони бойових дій.

3. Консультативна та психотерапевтична робота:

  • психотерапевтичний супровід поранених бійців, які брали участь в оперативно-бойових діях;
  • робота з ПТСР;
  • робота з родинами постраждалих.

Для участі в організації групової та індивідуальної роботи, надання психологічної допомоги учасникам антитерористичної операції, на червневих Вчених радах Інституту та медико-психологічного факультету НМУ імені О.О.Богомольця було прийняте рішення про створення мобільної групи волонтерів співробітників Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України та кафедри загальної і медичної психології та педагогіки НМУ імені О.О.Богомольця (Протокол №6 від 26 червня 2014 року, Протокол  №10 від 26 червня 2014року).

На виконання заходів, запланованих Генеральним штабом Збройних сил України (№ 335/3555 від 08.07.2014), з метою підвищення ефективності морально-психологічного забезпечення, відновлення морально- психологічного стану особового складу визначених військових частин (підрозділів) та надання дієвої допомоги у вирішенні проблемних питань під час виконання завдань за призначенням, створено три позаштатні групи психологічного забезпечення.

В результаті вище окресленої діяльності очікуються практичні та науково-дослідницькі результати:

  • підвищення ефективності надання психологічних послуг населенню в умовах сучасної гібридної війни (доступність послуг в будь-який час по всій території України);
  • зняття емоційної напруги та підвищення рівня соціальної адаптації у населення м. Києва, України;
  • надання кваліфікованої психологічної допомоги людям, які знаходяться в кризових ситуаціях, посттравматичних станах тощо;
  • профілактика кризових та суїцидальних станів.

Контакти:

«Кризовий центр медико-психологічної допомоги» (Інститут психології імені Г.С.Костюка):

вул. Паньківська 2, каб.3

Графік роботи:  кожного буднього дня з 11 до 18 безкоштовно,

тел.  044 288-33-85