НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедра україністики

Фотогалерея

Кафедра україністики взяла участь

 у дистанційному семінарі-нараді

21 березня 2017 року викладачі кафедри україністики взяли участь у дистанційному семінарі-нараді кафедр української мови вищих навчальних закладів та факультетів фармацевтичного і медичного профілю «Змістове наповнення програм та методичне забезпечення навчального процесу з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)».

Призначення семінару – вирішити важливі питання викладання української мови як фахової в медичних ВНЗ. В обговоренні взяли участь представники Харківського національного фармацевтичного університету, Івано-Франківського національного медичного університету, Харківського національного медичного університету, Буковинського державного медичного університету, Донецького національного медичного університету, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Державного закладу «Луганський державний медичний університет», Державного закладу «Дніпропетровська медична академія», Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.

У своїй доповіді «Тенденції щодо впровадження дисципліни «Українська мова як іноземна» для студентів медичних ВНЗ» в.о. завідувача кафедри Н.П. Литвиненко порушила важливі питання, пов’язані з викладанням української мови для іноземних студентів. Було наголошено на тому, що представники інших країн, які навчаються в нашому університеті, виявляють зацікавлення культурою та мовою країни, яку вони обрали для навчання. Відтак добре було б диференціювати студентів за рівнем стартового володіння російською та залежно від цього визначати, кому з них доцільніше було б вивчати саме українську мову.

Про актуальні питання мовної підготовки іноземних студентів ішлося також у доповіді завідувача кафедри українознавства та латинської мови Харківського національного фармацевтичного університету доц. Є. І. Світличної. У виступах учасників порушувалися також важливі питання формування професійної мовної кваліфікації майбутнього лікаря, мовленнєвої компетенції у студентів, встановлення міждисциплінарних зв’язків на заняттях з української мови та ін.

Завдяки технічним можливостям нещодавно обладнаного на кафедрі лінгафонного кабінету викладачі кафедри україністики активно долучилися до обговорення та вирішення важливих питань, пов’язаних із викладанням української мови для майбутніх лікарів.

1-1

2

3-1

4-1

 

УРОКИ З ІНОЗЕМНИМИ СТУДЕНТАМИ

Уже багато років поспіль викладачі кафедри україністики успішно проводять викладання курсу російської мови як іноземної. Студенти, які приїхали до нас з далекої Індії, із задоволенням оволодівають навичками спілкування новою для них мовою. На фото – доцент кафедри україністики Олена Василівна Лисюченко проводить заняття зі студентами-іноземцями англомовної форми навчання.

9 листопада 2015 р.

 

 

 

 

ТИЖДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ПИСЕМНОСТІ

До Дня української писемності під керівництвом доцента кафедри україністики Людмили Олексіївни Науменко були проведені різноманітні заходи серед студентів університету. Зокрема, надруковано стінгазету, організовано марафон «Читаємо “Кобзаря”», виставку української вишиванки, ілюстрацій до творів Т.Г. Шевченка, відвідування студентами музею Т.Г. Шевченка, проведено День української пісні та ряд інших заходів.

 

 

 

 

 

МАЙБУТНІ ЛІКАРІ НА МЕГАМАРШІ ВИШИВАНОК

А що чорна ниточка – розставання,
А червона ниточка – то кохання.
Щоб та чорна ниточка часто рвалась,
А червона ниточка гладко слалась.
Микола Сом

Осіння суботня днина потішила не лише останнім яскравим сонечком, а й веселкою барвистих вишиванок, адже 26 вересня вулицями Києва традиційно пройшовся черговий ХVІ Мегамарш у вишиванках. Майбутні лікарі не змогли залишатися осторонь такого грандіозного дійства, адже вишита сорочка теж лікує, зокрема завдяки цілющим властивостям символіки орнаментів, та є давнім надійним оберегом.
Студенти-першокурсники активно підтримали ініціативу викладачів кафедри україністики (завідувач кафедри проф. А. Б. Гуляк) доц. Н. О. Шевель, викл. Т. О. Шевель та доц. Л. О. Науменко щодо участі НМУ в Мегамарші. Відзначимо, що це вже вдруге студенти медичного університету організовано приєднуються до урочистої вишиванкової ходи вулицями Києва. Уперше ми мали такий успішний досвід цієї весни, адже Мегамарш проводиться двічі на рік.
Активними учасниками заходу стали студенти медичного №2 (2, 3, 5, 6, 7, 17, 19, 20, 23, 24, 27 гр.) та медичного №4 (1, 2 гр.) факультетів. На подвір’ї рідного Університету цієї суботи панував святковий, піднесений настрій, обличчя юнаків та дівчат сяяли щирими посмішками, усі із захопленням роззиралися довкола на розмаїття оригінальних орнаментів. Звідси барвиста колона організовано рушила до Золотих Воріт – місця старту Мегамаршу. Наші студенти одразу органічно влилися в це гомінке, веселе, але таке по-родинному затишне вишиванкове море, долучившись до урочистої ходи мегамаршівців, яка відкрилася спільним урочистим виконанням Гімну України. Присутніх єднала не лише вишиванка, а й відомі та улюблені українські пісні («Два кольори», «Червона рута», «Черемшина», «Ой у лузі червона калина» та ін.) та дружні вигуки: «Слава Україні!» – «Героям слава!».
Від Золотих Воріт через Софіївську площу, а далі – Андріївським Узвозом кольорова ріка з людей у вишиванках плинула на Поділ звільненою для ходи половиною проїжджої частини вулиці. Перехожі привітно посміхалися, вітаючи мегамаршівців, зустрічні машини сигналили, а з балконів мешканці вітали ходу жовто-блакитними прапорами. На оновленій Поштовій площі учасники мали можливість долучитися до майстер-класів із розпису кружок, футболок, виготовлення ляльок-мотанок, браслетів, плетіння маскувальних сіток для військових. У рамках Мегамаршу бажаючі взяли участь у благодійній акції «Подарунок солдату» зі збору медикаментів, теплого одягу, продуктів харчування та листівок для наших захисників.
Цей день подарував незабутні враження, наповнив серця майбутніх лікарів любов’ю та повагою до українського народу та нашої культури, сонячними нитками вишив у їхніх душах код добра і миру.

9 листопада – День української писемності

Першим до нас приходить слово. За допомогою слова ми пізнаємо світ, відкриваємо таємничість і складність інших наук: географії, історії, біології, фізики, математики… Словесність – джерело, з якого починається струмок знань, що ширшає, набирає сили й розливається могутньою рікою. Мовою людина мислить, до лучається до духовності свого народу, завдяки їй стає Людиною. Мова єднає людину з її предками, з її культурою. Вона має могутній дар животворчої й невичерпної скарбниці, з якої ми черпаємо уявлення про світ, свою родину й увесь свій край.

Загальноукраїнський Диктант національної єдності, який щороку проводиться 9 листопада 2011 року в День української писемності та мови, дає можливість кожному з його учасників перевірити свої знання, підтримати материнську мову й усьому світові довести, що українська мова є, вона престижна і нею говорять мільйони людей в Україні та поза її межами.

У день української писемності та мови стартує вже ХІІ Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був зініційований відомим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але завжди пам’ятав про рідну землю.

Учасниками ХІІ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика цього року будуть переможці учнівських, студентських робіт з української мови – диктанту, написаного і проведеного в День української писемності та мови чи проведеного напередодні.

Так, напередодні Дня української писемності та мови й у відповідності з листом Міністерства освіти №1/9-813 від 03 листопада 2011 року «Про проведення ХІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика» викладачі кафедри україністики НМУ імені О.О. Богомольця (завідувач – професор А.Б. Гуляк) провели перший етап цього Конкурсу – написали диктант із студентами медичного факультету №2 «Молитва до мови» (за твором Катерини Мотрич).

 

 

З любов’ю у серці до рідної мови

У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.
Дмитро Павличко

Рідна мова наснажує та дарує радість спілкування. Традиційно 9 листопада, вшановуючи пам’ять Преподобного Нестора-Літописця, ми урочисто відзначаємо День української писемності та мови. Святковою атмосферою сповнили цей ранок талановиті та натхненні студенти-першокурсники 2 медичного факультету (5, 6 група), які за ініціативи та під керівництвом викладачів кафедри україністики Шевель Н. О. та Шевель Т. О. активно підтримали флешмоб «На свято – у вишиванці» та долучилися до виготовлення «живої» стіннівки «Я люблю українську мову». Кожен студент мав можливість доповнити плакат власним висловом про мову. Юні хлопці та дівчата відповідально поставилися до вибору поезій, тож прозвучали вірші про українську мову, рідне слово, любов до України: «Мова» М. Рильського (А. Фурман), «Страшні слова, коли вони мовчать» Л. Костенко (Вершняк Н.), «Ти зрікся мови рідної» та «Рідна мова» Д. Павличка (Меженна М.). Звучала навіть авторська поезія у виконанні Вікторії Рудюк. Особливо артистичним видався виступ Іллі Сахна, який продекламував вірш В. Маяковського «Долг Украине». Наших першокурсників підтримали також іноземні студенти 44 групи 1 медичного факультету (1 курс), засвідчивши повагу і любов до української мови.