НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

НМУ імені О.О. Богомольця – 175 років на службі нації

a4e22cb-nmu-285-3175 років на службі нації: “Людина народжується в присутності лікаря і дуже часто помирає у нього на руках. Відтак саме тисячам випускників медичного університету ми завдячуємо життям…”

Медичний університет впродовж своєї довгої історії завжди займав вагому нішу в розвитку української держави. Студентів-медиків повсякчас вирізняло особливо уважне ставлення до стану країни і якості життя людини в ній.

На долю альма-матер вітчизняної медицини випало немало труднощів: розформування, утиски, світові війни і революції (славетна Київська школа хірургів формувалася саме на фронтах війни).

Все, що відбувалося в суспільстві віддзеркалювалось на медичному університеті і продовжує рефлектувати в його душі.

За час існування університету (з 1841 року) було випущено 85 тисяч лікарів. І сьогодні, напередодні 175-річчя НМУ імені О.О. Богомольця, особливо важливо усвідомити неоціненність професійних подвигів багатьох з них.

“Протягом усієї історії цього медичного закладу його ідеали милосердя та допомоги були не просто гаслами чи слоганами, вони були живими. Не потрібно забувати, що людина народжується в присутності лікаря і дуже часто помирає у нього на руках. Відтак саме тисячам випускників медичного університету ми завдячуємо життям…”, – каже Юрій Щербак, голова Наглядової ради НМУ, лікар-епідеміолог, Почесний доктор медицини Національного медичного університету, письменник, лауреат Літературної премії ім. Ю. Яновського, громадський діяч, політолог, дипломат, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

У 21 столітті роль Університету, особливо медичного, в розвитку країни є суттєвою, в складні для нашої держави часи, неймовірно важливо вибудувати професійну медичну систему, яка б тримала руку на пульсі цілого народу (в прямому і переносному значенні цих слів).

“Підготовка спеціалістів медичного профілю відіграє велику роль в суспільстві, тому що йдеться про здоров’я та якість життя цілої нації. НМУ випускає найбільшу кількість випускників і є провідним закладом галузі”, – говорить Наталія Літвінова, декан медичного факультету №2, кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії.

4288d1c-vukladachi

“Наша місія – покращення життя пацієнта, продовження його тривалості, зменшення захворюваності та смертності, відповідальність за свої вчинки, розуміння того, що помилка інколи коштує життя, – вважає Володимир Мельник, декан медичного факультету №1 НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор кафедри неврології.

На плечі сучасних студентів зараз випало ще одне важливе завдання – опікуватися станом здоров’я цілого суспільства. Досить символічно, що саме студенти-медики два роки тому стали першими, хто наважився кинути виклик найтяжчим “хворобам” нашої держави – корупції, несправедливості і байдужості, які вже майже стали хронічними.

“Мене завжди цікавило, яка різниця між попередніми поколіннями і людьми 21 століття. Сьогодні, борючись з серйозною хворобою, яка вразила наше суспільство – корупцією, дуже важливо, щоб знову були очищенні ті християнські принципи, які покладені в основу медицини, медичної науки і охорони здоров’я, а це – милосердя та співчуття до хворого. Завдання цього покоління брати участь у створенні справедливої системи охорони здоров’я в Україні”, – каже Юрій Щербак.

Покращувати ефективність медичної освіти необхідно і шляхом проведення реформ всередині університету. “Перш за все потрібно позбутися будь-яких проявів корупції, в тому числі отримання несправедливих завищених оцінок через підкуп, – вважає Юрій Щербак.

– Не варто боятись відраховувати слабких студентів навіть, якщо вони контрактники і приносять кошти в бюджет університету. Це непростий шлях, бо в країні, де все можна було купити і усе легко діставалося привілейованим людям, відмовитись від благ важко. Але розглядати проблеми університетів ізольовано від проблем суспільства ми не можемо”.

2496008-remanent-nmu

Варто зауважити, що студентство НМУ спільно із Вченою радою університету вже мають чіткий план боротьби з проблемою корупції. Створено Антикорупційний комітет, який веде постійну роботу з виявленням проявів хабарництва та інших незаконних “грошових” стосунків між викладачами та студентами в університеті.

Ще одна нагальна проблема медичного ВУЗу – відсутність автономізації. Цей чинник суттєво гальмує розвиток недосконалої і застарілої системи охорони здоров’я. За ширшої автономії університет зможе коригувати свої навчальні плани, згідно з викликами сьогодення, адже ректор, викладачі  і студенти набагато оперативніше реагують на проблеми медицини. “Університет і його кафедри несуть особисту відповідальність за студентів, майбутніх лікарів, на яких покладено обов’язок берегти здоров’я нації”, – говорить Володимир Мельник.

“Зсередини” краще видно, куди спрямовувати кошти, – чи на оновлення технічної бази, чи на закупівлю муляжів, ремонт гуртожитків, корпусів та як налаштувати навчальний процес, щоб забезпечити якісну сучасну підготовку студентів.

“Університетська свобода і автономія – це одна з найважливіших ознак демократичності суспільства”, – вважає Юрій Щербак. “Надавати студентам високий рівень знань, є безсумнівно важливою віхою. Однак не менш важливо проводити свої власні наукові розробки. Аби найкращі наукові сили зосередилися в Україні, потрібно думати про шляхи підвищення наукового рівня медиків, обмінюватися досвідом, знаннями, баченнями, підвищувати міжнародний рівень університету”.

В НМУ імені О.О. Богомольця вже багато зроблено для забезпечення прозорого і стрімкого розвитку закладу: повна публічність фінансового і науково-методичного обігу університету, відкриття Інституту післядипломної освіти, підтримка зв’язків з іноземними медичними ВУЗами і це ще далеко не всі нові впровадження.

Серед актуальних завдань, які стоять перед університетом, –  відродження довіри до медичних працівників. На жаль, сьогодні до людей в білих халатах часто ставляться з осторогою, а для успішного лікування пацієнтів довіра повинна бути беззаперечною.

Лікар має стати моральним авторитетом, який не просто допоможе одужати, а в першу чергу не дасть захворіти.

8e4c45f-rektot-nmu

Справжній лікар сьогодні, як і багато років тому,  – це не лише людина з високими професійними знаннями і навичками.

Існує дві концепції лікаря, – говорить Юрій Щербак, – технологічна, коли спеціаліст оснащений професійною медичною технікою, але не переймається відчуттями і почуттями пацієнта, та милосердна, де лікар співчуває хворому. Справжнє медичне мистецтво полягає в тому, щоб стати технологічним лікарем 21 століття і зберегти в собі милосердя”.

Позицію пана Юрія підтримує і Наталія Літвінова: “Хороший лікарце той, хто вчиться протягом всього життя. Сучасний медик має володіти високими професійними навиками та моральними людськими якостями. І найголовніше – вдосконалюватись та  триматись на межі співчуття хворому та аналітичного клінічного мислення”.

Однак стосунки між медиками і суспільством мають бути взаємовідповідальними. Недооцінка праці лікаря зараз неймовірно кричуща, і безпосередньо впливає на якість надання медичних послуг.

“Суспільство повинне зрозуміти, що йому потрібен освічений, розумний лікар, і воно має бути готовим за це платити”, – запевняє Володимир Мельник. З іншого боку, студент зобов’язаний повністю віддатися навчанню, адже словниковий запас лікаря складає понад 6 тисяч медичних термінів. Шалений темп постійного самовдосконалення зберігається протягом всього навчання. Лікар не має думати, як йому прожити, його обов’язок – перейматися лише станом своїх пацієнтів і поглиблювати професійні знання”.

Університету -175! Він молодий – сміється і дихає, плаче і співчуває, слухає та думає, планує і досягає. Незмінною залишається його роль в житті країни: відповідальність за людські життя, яку кожен випускник НМУ імені О.О. Богомольця усвідомлює ще в стінах рідного ВУЗу, є безцінною.

“Слава Національного медичного університету буде примножуватися, це підтверджують конкурси при вступі (в нас навчаються діти з усієї України), найбільший контингент іноземних студентів”, – каже Володимир Мельник.

 “Національний медичний університет імені О.О. Богомольця гідний того, щоб стати в 21 столітті одним із провідних університетів Європи, – вважає  Юрій Щербак. – Це розуміє керівництво університету, це повинно зрозуміти і керівництво держави. Завдання країни плекати такі заклади”. 

 

Українська правда