НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЗУСТРІЧ З ЮВІЛЯРОМ ПРОФЕСОРОМ А.І. КУРЧЕНКОМ

29.01.2020

Завідувачу кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики,  доктору медичних наук, професору Андрію Ігоровичу Курченку 29 січня 2020 року виповнюється 55 років. Коли ми зустрілися з Андрієм Ігоровичем, він говорив по телефону. Молодий, енергійний, зосереджений, він щось обговорював, давав чіткі рекомендації і поради. Так почалося наше інтерв’ю.

А.І.К.: Народився я у Чернівцях. Це надзвичайно красиве місто, дуже люблю туди повертатися. Мій шлях в медицину розпочався саме в Чернівцях. Мріяти про професію лікаря я почав ще у шкільні роки, тому після закінчення школи  вступив до Чернівецького медичного інституту за спеціальністю «Лікувальна справа», який закінчив з відзнакою у 1988 році. У студентські роки мене зацікавила дерматологія. На початку 90-х я навчався в  аспірантурі на кафедрі шкірних та венеричних хвороб при Київському державному інституті удосконалення лікарів (КДІУЛ). У ті роки відбулося моє знайомство з засновником української школи дерматовенерології, професором Б.Т.Глухеньким, його я вважаю своїм вчителем і наставником. У Києві я захистив кандидатську дисертацію і до 1997 року  працював на кафедрі шкірних і венеричних хвороб спочатку асистентом, а потім — старшим науковим співробітником науково-дослідного центру (КДІУЛ). З 1997 року моє професійне життя пов’язане з НМУ імені О.О.Богомольця, де я починав з роботи асистентом, потім доцентом кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики, у 2008 році захистив докторську дисертацію, а з 2012 року очолюю цю кафедру.

  • Свою наукову роботу ви поєднуєте з викладацькою, проводите курси тематичного вдосконалення. Розкажіть про це докладніше.

А.І.К.: У грудні 2019 року на кафедрі клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики пройшов курс тематичного вдосконалення «Діагностика та лікування алергічних захворювань шкіри (атопічного дерматиту, контактного дерматиту, хронічної кропив’янки, набряку Квінке)». Основними питаннями курсу були сучасні погляди на імунні механізми розвитку алергічних захворювань взагалі та алергічних захворювань шкіри зокрема. 14 курсантів різних спеціальностей (педіатри, дерматологи, сімейні лікарі, алергологи-пульмонологи) здобували нові знання та вдосконалювали практичні навички. Для них я прочитав лекцію «Сучасна клінічна імунологія та алергологія в практиці», що містила базові знання про нові досягнення фундаментальної імунології та алергології, які втілюються у створення нових діагностичних методів та розробку принципово нових підходів до лікування імунозалежних захворювань, зокрема алергічних. Ми також обговорили новітні методи діагностики, зокрема проведення молекулярної алергодіагноcтики за допомогою мікрочипів (технологія ALEX), які швидко увійшли до рутинної практики лікарів та новітніх біологічних імунопрепаратів, які широко використовуються в лікуванні імунозалежних захворювань.

  • Наприкінці 2019 року вас відзначили нагородою Всеукраїнської асоціації східної медицини за розбудову кооперації між українською та китайською традиційною медициною. Розкажіть про свою міжнародну наукову діяльність.

А.І.К.:  У 2001 році я  був одним з організаторів першої в Україні міжнародної школи молодих вчених під егідою Європейського та Американського товариств імунологів та алергологів. Школу було проведено у Києві і Криму, лекції читали 32 професори, а слухачами були понад сто молодих вчених із різних країн світу. У процесі підготовки почалася співпраця з професором Гарвардського університету, керівником Інституту імунологічних досліджень Нової Англії (ІRІNE) Лоуренсом Ду Баски, що стало початком наукового співробітництва між НМУ імені О. О. Богомольця та Інститутом імунологічних досліджень Нової Англії (IRINE) у м. Гарднер (США), яке триває понад 20 років. У 2019 році, в рамках міжурядового договору між Україною і КНР на персональне запрошення медичної компанії Бо Жунь, я перебував з робочим візитом у Китайській Народній Республіці, де прочитав цикл лекцій з питань генетичних основ і сучасних методів діагностики та лікування імунозалежних хвороб шкіри, провів велику кількість консультацій, консиліумів, обговорень результатів лікування. Було підписано також договір про співпрацю наукового і консультативного напряму з Дослідним інститутом профілактики та терапії (м. Гуанчжоу, провінція Гуандун) і проведено переговори з питань залучення до спільних наукових проектів українських фахівців з академічних центрів і університетів. Є багато ідей щодо розширення міжнародної співпраці з різними вищими медичними закладами світу, бо Університет має потужний науковий потенціал. Взагалі попереду багато планів.

Було ще багато запитань до ювіляра, але ми мусили завершувати розмову, професор А.І Курченко поспішав до хворих, які чекали на свого лікаря.

 

Прес-центр