НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ШКОЛА-СЕМІНАР «ПРОБЛЕМИ БІОЕТИКИ ТА ФІЗИКИ ЖИВОГО» ПРОВЕЛА ВЕБІНАР З БІОЕТИЧНИХ ПИТАНЬ У ПСИХІАТРІЇ

05.06.2020

Проблема психічних захворювань та зв’язку цієї теми з соціально-психологічними проблемами сучасної  України потребує постійного обговорення та аналізу з точки зору біоетики. Тому темою чергового дистанційного засідання школи-семінару «Проблеми біоетики та фізики живого» стало питання біоетичних проблем у психіатрії. У засіданні, яке пройшло у формі вебінару, взяли участь студенти-медики, викладачі, запрошенні експерти. Напередодні засідання було запропоновано такі питання для обговорення: Як пов’язані біомедичні проблеми  психіатрії з соціальними проблемами нашого суспільства? Чому компетенції лікаря- психіатра конче потрібні лікарям інших напрямків? У чому полягає біоетична колізія сучасного стану психіатрії в Україні? Як «стан психіатрії» впливає на «стан нашого суспільства»?

Як  приклад під час вебінару було використано обговорення біомедичного та біоетичного контексту кінострічки «Пролітаючи над гніздом зозулі» («One Flew Over the Cuckoo’s Nest», США, 1975 р.). Обговорення поставлених питань під час вебінару було жвавим і цікавим. Наприклад, студентка-медик Марія Федьо так сформулювала своє бачення проблеми:  « Тема психічних захворювань та психіатрії є складною та контроверсійною, особливо з огляду на історію цього напряму медицини. Вона охоплена міфами, страхами, переказами про жорстокі методи лікування. Вже сам факт існування прецеденту репресивної психіатрії багато говорить про наявність створених навколо цього питання упереджень. Прослуханий вебінар, що зачіпає біотичні проблеми психіатрії, є досить наочною хрестоматією для формування осмисленої критичної думки щодо цього. Я, як студентка медичного університету, чіткіше для себе зрозуміла, що питання психічних захворювань, їх лікування та, особливо, діагностики є проблемними за рахунок складності одержання чітких, у дечому математичних, наукових знань. На жаль, наявна на цей час техніка та методи експериментальних досліджень не дають бажаної чіткості. Другий, але не менш важливий, висновок – держава та представники влади повинні детально розробляти законодавство, що дійсно працюватиме на користь медичних працівників у сфері психіатрії та їхніх пацієнтів. Велика кількість проблем полягає саме у нездатності країни на цей час гідним чином надати піклування хворим людям.».

Інші точки зору наших учасників  можна побачити у коментарях на youtube-сторінці школи-семінару за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=2ti180EXdbo  .

 

Прес-центр за матеріалами вебінару «Проблеми біоетики та фізики живого»