НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ У ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ – ДОСЛІДЖЕННЯ СТУДЕНТІВ МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я ПІДЛІТКІВ

02.03.2021

2 березня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я підлітків – нове свято, яке з’явилось у 2020 році за ініціативи американського бренду молодіжного одягу Hollister. Компанія створила проєкт, покликаний  допомогти різноманітним організаціям, діяльність яких пов’язана з психічним здоров’ям підлітків. Дослідження вчених довели, що сучасне покоління тінейджерів має найгірше порівняно з попередніми психічне здоров’я. Про це говорять й недавні події в Україні, коли країною прокотилася хвиля спроб самогубств серед підлітків, які наковталися пігулок. Цей небезпечний челендж, який навів паніку на батьків школярів, пішов із соцмережі TikTok. Можна із впевненістю говорити, що цей жахливий сплеск спроб здійснити підлітками суїцид довів важливість цієї проблеми. Усі відразу згадали координовану підліткову гру Синій кит, що поширювалася переважно в російськомовних соціальних мережах, зокрема, ВКонтакті, кінцевим підсумком якої є доведення гравця до самогубства.

26 лютого 2021 року в НДІ педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України відбулося практичне заняття 4-го курсу медико-психологічного факультету, присвячене темі кризового періоду розвитку особистості, зокрема підліткового. За дорученням завідувача кафедри загальної і медичної психології, професора М.М. Матяша студентки  Марія Заболотня та Катерина Морозюк зробили дослідження щодо розповсюдженості психологічних проблем у підлітковому середовищі “Синій кит. Повернення”. Пропонуємо ознайомитися з його результатами, які були оприлюднені на практичному занятті і викликали неабиякий інтерес однокурсників.

 

Катерина Морозюк Марія Заболотня

 

“У За даними ВООЗ, половина всіх психічних недуг починається у віці близько 14 років, але часто-густо ці захворювання не виявляють і не лікують. Депресія є третьою найпоширенішою причиною тягаря хвороб серед підлітків. Самогубство є другою з-поміж головних причин смерті серед людей у віці 15–29 років. У період з 2016 року великого резонансу набули групи смерті у соціальних мережах. Підлітки активно почали цікавитись такими іграми як “Синій кит”, “Біжи або помри” тощо. Якщо отримання інформації про гру є закінченням цікавості для деяких підлітків, то для інших гра стає єдиним вирішенням власних непорозумінь та проблем. Куратори настільки вміло маніпулюють дитячими діями, що ті виконують кожне завдання, доводячи себе до самогубства. За даними ЗМІ, у період з 2015 до початку 2016 року через участь у грі померло близько 130 дітей. “Вершиною” популярності гри став лютий 2017 року, коли понад 800 користувачів соціальних мереж оприлюднили на своїх сторінках хештег “синій кит”, очікуючи подальших інструкцій. За останніми даними другий спалах гри припадає на початок 2021 року.

Походження гри: деякі вчені вважають, що образ кита взято як уособлення відчуженості та самотності. Такий образ представлено учасникам гри для асоціювання себе із цією твариною, яка характеризується з чимось глобальним, невідворотнім, масштабним. Коли з одним або кількома китами відбувається щось недобре, вони видають сигнал біди. Це призводить до того, що інші кити пливуть допомагати своїм родичам, які потрапили в біду, проте самі часто потрапляють в небезпечну ситуацію, зокрема, запливають на мілководдя, звідки не можуть вибратися. Схожий принцип закладений в основу “Синього кита”: гравець подає сигнал про допомогу, проте замість того, щоб врятуватись, несвідомо ставить у небезпечне положення інших. Сама назва гри може пов’язуватися з тим фактом, що сині кити зазвичай є одинаками, та за іншими джерелами, є одними з небагатьох тварин, які можуть скоювати самогубство [ “Групи смерті «Синій кит»: Хто і як вбиває українських підлітків”, 2017].

Вікові аспекти: ця гра спрямована саме на підлітковий вік. У віці 12-16 років у дітей часто виникають непорозуміння з дорослими. Бажання бути самостійним стикається з батьківськими повчаннями, а прагнення пізнати все, що заборонено, – із педагогічними вказівками. Тобто є певна вікова група, яка краще піддається впливові через різні вікові особливості, гормональний сплеск. Ця категорія дітей страждає від перепадів настрою, заниженої самооцінки, що впливає на стабільність дитини. Тому будь-яка нестабільна ситуація породжує різні можливі варіанти впливу.

Гендерні аспекти: чіткої гендерної межі у скоєних самогубствах не виявлено. Однак, деякі дослідники стверджують, що дівчатка-підлітки менш емоційно стабільні та більше схильні до самогубств, ніж хлопці-підлітки.

Феномен Вертера: часто паніка, викликана резонансністю таких повідомлень, тільки погіршує ситуацію. Є відомий феномен Вертера (або синдром Вертера) – масова хвиля самогубств-наслідувань, які широко висвітлювалися у ЗМІ або були описані в популярній літературі чи кінематографі. Його виявив американський соціолог Девід Філіпс у 1974-1975 роках. Він дослідив хвилю масових самогубств у Європі 18-го століття у зв’язку із поширенням роману Ґете «Страждання юного Вертера». – «Главком»). Після смерті Курта Кобейна (лідера рок-гурту Nirvana. – «Главком») та актриси Мерлін Монро була ціла низка схожих смертей. У дітей, зокрема у підлітків, є бажання наслідувати своїх кумирів. Кумиром може бути і друг або подруга. Тому треба звертати увагу на те, як подається інформація про смерть тих, кого дитина хоче наслідувати. Отже, особистість підлітка формується під впливом соціального та інформаційного середовища. Поведінка підлітків модифікується внаслідок дій їхніх однолітків. Сучасне інформаційне середовище насичене багатьма елементами небезпеки. Одним із різновидів такої небезпеки виступають онлайн-квести зі смертельним закінченням. Оскільки підлітковий вік є кризовим періодом у становленні особистості, то часто діти такого віку, не знаходячи розуміння у колі сім’ї та однолітків, починають активно шукати однодумців у віртуальному середовищі, тому потрапляють у небезпечні ситуації.

За останніми даними (лютий 2021р.) в Києві поліцейські арештували адміністратора «груп смерті». Ним виявилася жінка з психічними розладами. За весь час вона втягнула 13 підлітків та підбурювала їх скоїти самогубство”.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної і медичної психології  та медико-психологічного факультету