НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ПРОФЕСІЯ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ – МИСТЕЦТВО ЛІКУВАННЯ І ПРОФІЛАКТИКИ

19.05.2020

З 19 травня 2010 року за ініціативи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA), членом якої є Українська асоціація сімейних лікарів,  було започатковано Всесвітній день сімейного лікаря. В Україні цього дня також відзначається День сімейної медицини. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме первинна медико-санітарна допомога має бути основою в організації медичної допомоги населенню. Сімейна медицина –  єдиний вид медичної допомоги, який стосується кожного, 80% усіх звернень з приводу медичної допомоги відбуваються саме на цьому рівні. Тож важливість сімейної медицини в системі охорони здоров’я важко переоцінити.

Розповідає завідувач кафедри загальної практики (сімейної медицини), доктор медичних наук, професор Ольга Миколаївна Барна:

Сфера сімейної медицини включає всі вікові категорії, обидві статі, всі органи, всі системи і всі хвороби. Розвиток сімейної медицини в світі відбувався поступово, і в цьому процесі профілактичний напрямок діяльності сімейного лікаря акцентувався дедалі більше. 23 травня 1970 року на 23-й сесії ВООЗ визначила функції сімейної медицини, більшість з яких має профілактичний характер: сприяння раціональному харчуванню і достатньому забезпеченню доброякісною водою; проведення основних санітарно-гігієнічних заходів; охорона здоров’я матері і дитини, планування сім’ї; вакцинація проти основних інфекційних захворювань; профілактика місцевих ендемічних захворювань і боротьба з ними; санітарна освіта з актуальних проблем охорони здоров’я і способу їх вирішення, профілактика захворювань; лікування найбільш розповсюджених захворювань і травм.

У 2002 році WONCA EUROPE було визнано, що саме загальна практика – сімейна медицина («ЗП – CМ».) може забезпечити: доступні і прийнятні послуги для пацієнтів; справедливий розподіл ресурсів охорони здоров’я; інтегроване і координоване надання комплексних лікувальних, реабілітаційних, паліативних та профілактичних послуг, а також зміцнення здоров’я; раціональне використання технологій і ресурсів наступних ланок охорони здоров’я; рентабельність ПМСД.

Суттєвого розвитку ЗП/СМ в Україні стала набувати з 2000 року, коли було прийнято Концепцію розвитку охорони здоров’я в Україні, де серед провідних заходів із реформування галузі було зазначено організацію ПМД за сімейним принципом та затверджено комплексні заходи щодо впровадження сімейної медицини. 30 січня 2017 року почалася реформа фінансової системи охорони здоров’я України за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Перший її етап – впровадження нового механізму фінансування медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу (ПМД), згідно з чим послуги ПМД компенсує держава. Завдяки такій системі оплати медичних послуг пацієнти змогли вільно обирати лікаря ПМД без територіальної прив’язки шляхом підписання з ним декларації. З квітня 2018 року розпочалося підписання декларацій з лікарями первинної ланки, а заклади охорони здоров’я почали працювати за новими правилами і отримувати гроші за надані послуги. За цей час сімейних лікарів обрали близько 30 мільйонів українців. З другої половини 2019 року почався наступний етап після реформи первинної ланки – «Безкоштовна діагностика», яка охоплює 80 % потреби пацієнта з діагностики у лікаря ПМД, найнеобхідніші безоплатні дослідження й аналізи, консультації вузькопрофільних спеціалістів. Лише за направленням сімейного лікаря (терапевта, педіатра) пацієнти можуть безоплатно проходити такі обстеження як рентгенографія, ультразвукова діагностика, мамографія, ехокардіографія та інші у будь-якому медичному закладі, який уклав договір з НСЗУ. Завдяки проведеній реформі ПМД в Україні акцент змістився на сімейну медицину. Сімейні лікарі стали основою системи охорони здоров’я, на яких не лише зосередилася увага з боку держави, але й зросла до них довіра пацієнтів. За результатами соціологічних опитувань за травень 2019 року, понад 70% з українців, які обрали сімейних лікарів, задоволені ними, при тому, що успішною медичну реформу охорони здоров’я вважають лише близько 9 % респондентів. Успішність першого етапу медичної реформи в Україні визначається в першу чергу професійним  рівнем сімейних лікарів, тому на сьогодні неабияке значення має якість їх підготовки ще на додипломному етапі у вищих навчальних закладах.

У 1997 році у НМУ імені О. О. Богомольця було створено кафедру загальної практики (сімейної медицини). Сьогодні у нас працює 21 співробітник, з них 1 професор і 7 доцентів. Ми активно проводимо не тільки роботу з викладання спеціальності «ЗП / CМ» для студентів 6 курсу та інтернів, але й робимо багато для того, щоб зацікавити  майбутніх лікарів сімейною медициною.

Наша кафедра робить акцент на стратегію впровадження в клінічну практику скринінгу, як на рівні своїх клінічних баз, так і на суспільному рівні. Для пацієнтів ЦПМСД № 2 Шевченківського району Києва запроваджено «Дні здоров’я», під час яких співробітниками кафедри загальної практики (сімейної медицини) проводяться скринінгові діагностичні вимірювання.

Упродовж трьох років поспіль ми здійснюємо велику просвітницьку роботу серед широкого загалу у форматі «паркового» фестивалю «Живи активно». Такий нестандартний спосіб пропаганди здорового способу життя та профілактичної медицини сприяє більшій прихильності українців до корекції шкідливих звичок, підвищення фізичної активності та вчасної діагностики потенційних хвороб.

Великий блок нашої діяльності пов’язаний з освітньою роботою у рамках безперервного навчання лікарів. Саме наша кафедра загальної практики (сімейної медицини) є науковим провайдером тренінг-програми «Мистецтво Лікування», яка включає тренінги, майстер-класи, лекції різноманітної тематики. У ній задіяно провідних фахівців галузі не тільки нашого Університету, а й відомих вчених  інших науково-лікувальних установ України. За останні п’ять років програма охопила тисячі лікарів з 19 обласних центрів України. Лише у 2019 році у ній взяли участь понад 15 000 лікарів, які реально вдосконалили власну практику. Тренінг-програма «Мистецтво Лікування» користується великою популярністю і має високі рейтинги серед лікарів різних терапевтичних спеціальностей. Навіть із введенням карантину через пандемією, викликаною SARS-CoV-2, кафедра не згорнула свою діяльність. Тренінги «Мистецтво Лікування» продовжують проводитися в режимі-онлайн, одночасно збираючи тисячі лікарів.

Виходячи з того, що основний акцент роботи сімейного лікаря має базуватися на профілактиці хронічних захворювань, кафедра загальної практики (сімейної медицини) також є співорганізатором відомого не тільки в Україні, а і за її межами Конгресу «Профілактика. Антиейджинг. Україна». Основними науково-практичними напрямами Конгресу є антиейджинг як нова філософія сучасної медицини, психосоматичний підхід до покращення якості життя, профілактика старіння і хронічних захворювань, скринінгові програми, естетична медицина, освітні програми для пацієнтів.

Хочу наголосити, що сімейна медицина справді є основою сучасної ефективної системи охорони здоров’я, а проведена реформа первинної ланки надання медичної допомоги в Україні сприяла підвищенню довіри пацієнтів до сімейних лікарів та вагомості цієї професії.

У Всесвітній день сімейного лікаря вітаємо усіх сімейних лікарів України і наших іноземних колег, бажаємо їм здоров’я, добробуту і задоволення від своєї нелегкої праці.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної практики (сімейної медицини)