НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ПЕРЕХІД НА «ЗИМОВИЙ ЧАС» — ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

24.10.2020

Як швидше адаптуватися до зимового часу радить завідувач кафедри загальної і медичної психології, професор М.М.Матяш.

Відомо, що циркадні ритми усукупнюють коло питань циклічного коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі. Будучи пов’язаними із зовнішніми стимулами, циркадні ритми мають ендогенне походження, представляючи, таким чином, «внутрішній годинник» організму, ритміка якого, зазвичай близька до 24 годин.

Визначено, що зазначений ритм зберігається при постійних умовах, синхронізується чинниками зовнішнього освітлення (так званого фотоперіоду, або світлового дня) – це певна тривалість щоденного освітлення організму в зв’язку із ростом та розвитком.

Зазначимо, що фотоперіодизм — це виключно фізіологічна реакція людини на добовий ритм освітлення (співвідношення довжини дня та ночі), який суттєво впливає на коливаннях інтенсивності фізіологічних процесів. Відтак, циркадні ритми відіграють важливу роль у гомеостазі функціонування організму, впливаючи на його ресурсність, активність, життєдіяльність.

У такому аспекті значення набуває дослідження функціонування людини як, передусім, соціальної істоти, оскільки значна кількість регуляторів нашої поведінки та активності регулюється не лише фізіологічними ритмами.

Найбільше вразливими до конфлікту циракадних ритмів та соціальних рамок нашого функціонування ми стаємо в період перебування в інших часових поясах, при їх постійній зміні, про що можна пересвідчитись під час подорожей.

Громадяни України зазнають цього впливу двічі на рік при переході країни на так званий  літній і зимовий час. Відповідно у ніч з суботи, 24 жовтня, на неділю, 25 жовтня о 4:00 українці перемістять стрілки годинників на одну годину назад. Відтак, зможемо отримати ще одну зайву годину для сну, але на годину менше «світлового дня» для звичної повсякденної активності. А це вже складає предмет до психологічних дискусій.

Часом зі зміною світлового періоду під впливом циркадних ритмів можуть з’явитися адекватні до змін часу переживання та психічні стани, ставитися до яких необхідно виключно як до тимчасових механізмів адаптації, а саме: порушення регулярності циклу сон — неспання, порушення сну при змінній роботі, тенденції до  пізнього або раннього засинання. На період адаптації до нового часу ця симптоматика є абсолютно виправданою.

Відтак корисними можуть стати поради щодо структурування впродовж першого тижня часу своєї активності. Не забувайте відкривати штори, як тільки прокинетеся та закривайте їх увечері, щоб заспокоїтися перед сном. Також рекомендовано регулювати яскравість світла в кімнаті, поступово зменшуючи освітлення з наближенням закінчення дня. Всім відомо, що кофеїн і алкоголь впливають на  цикли сну, враховуйте це в післяобідній та вечірній час.

Дбайте про свій сон та активність протягом дня!

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної і медичної психології