НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

31 ТРАВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

31.05.2020

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Метою проведення цього дня є активні дії, що сприяють зниженню поширеності небезпечної тютюнової залежності. Куріння належить до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. За даними ВООЗ у світі понад 1,1 мільярда людей курять – це приблизно одна третина дорослого населення планети. Щороку від причин, пов’язаних із курінням, передчасно помирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків або СНІДу.

Розповідає завідувач кафедри фтизіатрії та пульмонології, професор Василь Іванович Петренко:

Залежність від нікотину внесено до Міжнародної класифікації хвороб і визнано однією з найважчих форм наркоманії через наявність фізичного і психофізичного звикання організму до тютюну. Більш того, куріння тютюну за ступенем звикання випередило навіть такі важкі наркотики, як героїн та кокаїн, і поступається лише алкоголю. Тим не менш, важким наркотиком тютюн не вважається, оскільки його вплив на свідомість людини малопомітний.

Статистика свідчить, що вагома частка онкологічних захворювань, захворювань серцево-судинної системи, центральної нервової системи, органів травлення і дихання викликана або посилена саме курінням. Майже 99% всіх хворих на рак легенів у світі – курці зі стажем від п’яти років і вище.

Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. У нашій країні курять близько 11,5 мільйонів мешканців, з них — 9,1 мільйона чоловіків та 2,5 мільйона жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. Курить кожна третя-четверта жінка репродуктивного віку (20-39 років). За даними експертів ВООЗ, ця шкідлива звичка викликає в Україні 100-110 тисяч смертей щорічно. Людина, яка курить, втрачає, в середньому, щонайменше 13,2 року свого життя.

Рекомендації ВООЗ щодо заходів по боротьбі з курінням на державному рівні сконцентровано у трьох основних напрямках: моніторинг та сприяння виконанню антитютюнового законодавства; сприяння зростанню акцизів на тютюнові вироби; моніторинг діяльності тютюнової індустрії та протидії її втручанню у сферу громадського здоров’я.

Широке інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я курців та оточуючих здатне вплинути на самосвідомість населення та допомогти значній кількості людей позбутися нікотинової залежності.

Кожен 4-й курець хворіє на хронічне обструктивне захворювання легень. Проте, не лише легеневі захворювання можуть виникнути у чоловіків і жінок, що курять цигарки, є також  ризик виникнення серцево-судинної та кишково-шлункової патології.

Збільшується кількість курців-підлітків. Здебільшого палять цигарки діти віком до 16 років. Курці та люди зі зниженою опірністю організму найчастіше вражаються гострими респіраторними інфекціями та хворіють на хронічні обструктивні захворювання легень, причиною яких в 90% випадків – є куріння.

 

Тому, лікарі закликають відмовитись від куріння та берегти своє здоров’я і пам’ятати, що, вдихаючи тютюновий дим, курець вбиваєте себе, видихаючи – оточуючих!

 

Прес-центр за матеріалами кафедри фтизіатрії та пульмонології