НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

21 ЛИСТОПАДА УКРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

21.11.2020

Саме 21 листопада – на свято Архистратига Божого Михаїла, небесного покровителя Києва, – Україна та її симпатики у світі відзначають День Гідності і Свободи. Його встановили відразу після остаточної перемоги Майдану «з метою утвердження ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події початку ХХІ століття». Цього дня традиційно пригадують дві важливі події в новітній історії України – Помаранчеву революцію восени 2004 року та Революцію Гідності у листопаді 2013 – лютому 2014 року.

Якщо Помаранчева революція проходила мирно і завершилася третім туром президентських виборів – тріумфом демократичних проукраїнських сил, то цього, на жаль, не можна сказати про Революцію Гідності. По-звірячому жорстоке побиття спецпризначенцями студентів на майдані Незалежності, які мирно протестували проти згортання проєвропейського курсу України і подальшого її входження до фарватеру російських інтересів, стало тим поштовхом, що сколихнув широкі кола української громадськості. Організатори побиття не взяли до уваги швидкість і масштабність поширення інформації в сучасному світі, де Україна не є винятком. Уже наступного після дикунської акції ранку на майдан Незалежності вийшли тисячі й тисячі киян і жителів столичних передмість. Мов епізоди з фільмів жахів, з вуст у вуста передавали подробиці тих подій, зокрема те, як студенти, рятуючись від озвірілих беркутівців, знайшли прихисток на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, як багатьом із них у його стінах надавали медичну допомогу.

Студенти і викладачі Національного медичного університету імені О.О.Богомольця не були сторонніми спостерігачами тих подій. Протягом усього часу протестних дій, включно з подіями на вулиці Грушевського, активним їх учасником був студент 3-го курсу медичного факультету №3 Володимир Юричко. Володимирові, який мріяв бути дитячим лікарем, судилося стати у грудні 2013 співзасновником так званої Наукової сотні Майдану – однієї з перших, а 18 лютого 2014 року, під час чергової спроби штурму Майдану, активіст В.В.Юричко був поранений осколком гранати. Подальша доля патріота відома. Вояк 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар», лицар ордена «За мужність» ІІІ ступеня загинув у бою біля села Хрящуватого Краснодонського району на Луганщині.  У Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця пам’ятають свого героїчного студента, який, на жаль, так ним і залишився. У морфологічному корпусі існує аудиторія імені Володимира Юричка. Встановлено також стипендію його імені, одним з перших лауреатів якої стала ще одна учасниця Революції Гідності – Олеся Жуковська, нині лікар-інтерн кафедри офтальмології НМУ.

На території Університету споруджено пам’ятний знак Героям Небесної Сотні, полеглим під час Революції Гідності. За традицією, в ці дні до стели  покладаються квіти.

З нагоди Дня Гідності і Свободи у Києві намічено ряд заходів, які, зважаючи на епідеміологічні обставини, проходитимуть з відповідними обмеженнями. Планується молебень і покладання квітів біля каплиці Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників УГКЦ на алеї Героїв Небесної Сотні, а також хода, яка завершиться молебнем на місці трагічних подій лютого 2014 року.

Ми щиро вітаємо весь колектив нашого Університету з Днем Гідності і Свободи, бажаємо всім здоров’я і мирного неба над головою, а також щоб закладені у двох революціях алгоритми демократії і курсу на цивілізовану Європу стали для України реальністю і добігли логічного завершення.

                                                                                                               

Прес-центр