НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

17 ТРАВНЯ В УКРАЇНІ ВІДЗНАЧАЮТЬ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ

16.05.2020

 

17 травня 2020 року є Днем пам’яті жертв політичних репресій. Це щорічний національний пам’ятний день в Україні, який припадає на третю неділю травня і відзначається відповідно до Указу Президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій більшовицько-комуністичного режиму.

Кількість жертв політичних репресій в Україні досі неможна підрахувати.  За даними істориків, за період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб. Через терор і репресії пройшли усі прошарки українського населення: від лікарів, наукової та творчої інтелігенції до селян. Десятки тисяч осіб було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусове психіатричне лікування.

Трагічним символом тієї доби є київська Биківня, бо найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій розташоване у Биківнянському лісі. Таємна спеціальна ділянка НКВС у Биківні була одним із найсекретніших об’єктів СРСР, на території якого впродовж 1937-1941 років відбувалися таємні поховання жертв масових політичних репресій, розстріляних та закатованих у київських в’язницях. Однією з найкривавіших стала ніч 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС Києва було розстріляно 563 людини. Сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій. Биківня, Катинь, Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр – це страшні злочини проти людства, які завжди треба пам’ятати, щоб подібні трагедії  ніколи не повторилися.

Традиційно в День пам’яті жертв політичних репресій по всій Україні відбувається покладання квітів до пам’ятних знаків, проходять жалобні церемонії.

 

Прес-центр